Cum. Şub 21st, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

8. Uluslararası Ekoloji Çevre Sorunları Sempozyumu başladı

3 min read

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü ev sahipliğinde gerçekleşen 8. Uluslararası Ekoloji ve Çevre Sorunları Sempozyumu başladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü ev sahipliğinde 4-7 Ekim tarihleri arasında, 20 farklı ülkeden 450 akademisyen, 180 sözlü sunum, 307 poster sunumu ve 3 çağrılı konuşmacının katılımı ile gerçekleşecek olan sepozyumun açılış programı ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezinde yapıldı. Açılış programına, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, ÇOMÜ Rektör yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Erdem, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve müzik dinletisinin ardından açılış konuşmasında sempozyum düzenleme kurulu başkanı ve Biyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bülent Gündüz söz aldı. Gündüz konuşmasında bu yıl 8. si gerçekleşen sempozyuma ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ve bir yıldan bu yana süren hazırlık çalışmalarının sonuçlarını dört gün içerisinde alacaklarını ifade etti. Gündüz konuşmasının devamında, “Sempozyum süresi içerisinde oldukça geniş bir konu yelpazesinde yolculuk edeceğiz. Çevre ve içindeki her unsur, bu kongrenin konuları içerisinde yer almakta. Dilerim ki buradan çıkacak sonuçlar daha iyi bir çevre ve yaşanabilir bir dünya öngörümüze bir katkı sağlayacaktır. Dilerim tüm katılımcılarımız bizleri her zaman güzel anılarla hatırlayabilecekleri bir dört gün geçirirler” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Erdem, güçlenen Türkiye içerisinde Çanakkale’mizde büyüyor gelişiyor. Hepimiz zenginlik istiyoruz güç istiyoruz teknoloji sanayi istiyoruz sanayi istediğimiz zaman hemen karşımıza elektirik enerjisi ortaya çıkıyor. Tabi ki en pratik yol diye başvurulan yol termik santraller. Karabigada termik santraller kurulmak isteniyor, zenginlik istiyoruz Kaz Dağlarında altın madenciliği karşımıza çıkıyor. Teknoloji istiyoruz Biga’da metal madenciliği karşımıza çıkıyor. Çanakkale rüzgar alan bir yer, göreceksiniz ki Çanakkale’nin her yerinde rüzgar tribünleri var. Çanakkale’de hızla büyüyen bir şehir ve trafik sorunları çevre sorunları karışımıza çıkıyor. Sizde bu işin uzmanı olarak buraya geldiniz. Bu çok ciddi konularla düzenlenen sempozyuma ev sahipliği yapmaktan üniversite yönetimi olarak gurur duyuyoruz” dedi.

Vali Orhan Tavlı yaptığı konuşmada, bir yıl süren çalışmanın sonucunu burada sürecek olan 4 günlük sempozyum da hep birlikte göreceklerini ifade ederek, “İnsan olarak nasıl bedenimizin kıymetini bildiğimiz gibi doğamızın da kıymetini biliriz. Doğamıza çevremize her zaman önem veririz. Bugün Çanakkale’mizde tarım sektörüne baktığımızda fındık ve çayın dışında her türlü meyve ve sebze Çanakkale ilimizde üretilmektedir. Çanakkale bir tarım şehridir. Çanakkale’de kültürel zenginlikler vardır,  bu kültürel zenginlikleri koruyacak kültürel sit alanlarımız vardır, ama bunun yanında tarımsal sit alanlarımız tarımsal havzalarımızda vardır. Hem kültürümüze hem tarımsal alanımıza bizler gözümüz gibi bakmaktayız. Güzel bir Çanakkale güzel Türkiye güzel ve yaşanılabilir dünya temennisiyle” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Orhan Tavlı ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Erdem tarafından kongrenin düzenlenmesine katkı sağlayan sponsor firmaya ve fotoğraf sergisi açan Zafer Beşikçi’ye teşekkür belgeleri takdim edilmesi, Fotoğraf sanatçısı Zafer Beşikçi tarafından Vali Orhan Tavlı’ya resim hediye edilmesiyle açılış programı sona erdi.

Posts Slider

Bu Haberleri Kaçırmayın