AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’e Yeni Görev

AK Parti Çanakkale Milletvekili Gider, TBMM’de 4 partinin ortak kararı ile yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarının belirlenerek iadelerinin sağlanması ve mevcut kültür varlıklarının korunması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi maksadıyla kurulan Kültür Varlıklarını Koruma ve Kazandırılması Komisyonu’na seçildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Milletvekili Gider’in yeni görevinin Çanakkale için çok önemli olduğunu vurguladı.

Çanakkale’nin tarih alanında büyük bir mirasa sahip olduğunu aktaran Turan, şunları kaydetti: 
“Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları, her devirde sayısız kültür varlığının üretimine katkıda bulunmuştur. Türkiye bu yönüyle dünyanın en zengin ülkelerinden olduğu gibi bunların korunması konusunda da dünyadaki en eski hafızaya sahip ülkelerdendir. Ülkemizdeki önemli tarih kentlerin başında Çanakkale’miz gelmektedir. Milletvekilimiz Ayhan beyin Kültür Varlıklarını Koruma ve Kazandırılması Komisyonu’na seçilmiş olması bizim için önemlidir. Ayhan beyin komisyona seçilmesiyle beraber Troia dönemine ait eserlerin şehrimize kazandırılması yolunun da açılacağını düşünüyoruz.