Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Akvaryum Adam Cem Karabay”dan Troya Atıyla Dünya Rekoru Denemesi
 • Ana Sayfa » Genel
 • 24 Nisan 2018 - 07:12:45
">
  Akvaryum Adam Cem Karabay”dan Troya Atıyla Dünya Rekoru Denemesi

  Gökçeada’da, dünyada “Suyun Altında En Uzun Süre Yaşayan İnsan” unvanına sahip Cem Karabay’ın, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20. yıl dönümünde, Norveçli Nils-Roar Selnes’e ait “En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama” rekorunu kırma denemesi başladı.   Gökçeada Kaymakamlığı ve GESTAŞ’ın desteklediği “Akvaryum Adam” lakaplı Karabay, yeni dünya rekoru için Yıldızkoyu’nda özel hazırlanan alanda […]

  Gökçeada’da, dünyada “Suyun Altında En Uzun Süre Yaşayan İnsan” unvanına sahip Cem Karabay’ın, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20. yıl dönümünde, Norveçli Nils-Roar Selnes’e ait “En Uzun Süre Soğuk Denizde Yaşama” rekorunu kırma denemesi başladı.

   

  Gökçeada Kaymakamlığı ve GESTAŞ’ın desteklediği “Akvaryum Adam” lakaplı Karabay, yeni dünya rekoru için Yıldızkoyu’nda özel hazırlanan alanda suya girdi.

   

  Rekor denemesi süresince 6 metre derinlikte, 2 metrelik sembolik Troya Atı’nda yaşayacak ve yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçlarını suyun altında giderecek Cem Karabay, Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yılı olan 24 Nisan’da su üstüne çıkacak.

   

  Yıldızkoyu’nda bulunan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Sualtı Deniz Parkı’nda gerçekleşen rekor denemesinde, Guinness Rekorlar Merkezi’nce görevlendirilen Türkiye’deki tek Guinness hakemi Şeyda Subaşı Gemici hazır bulundu.

  Karabay, gazetecilere yaptığı açıklamada, dalış öncesinde ciddi anlamda stresli ve heyecanlı olduğunu söyledi.

   

  Bunun beşinci dünya rekoru denemesi olduğuna işaret eden Karabay, şöyle devam etti:

   

  “Hayatımda ilk defa bir dünya rekoruna girerken ciddi anlamda stres ve korku hissediyorum. Çünkü bu çok zor. Doğrudan doğruya ilk saniyeden itibaren hipotermi ile baş etmemiz gerekecek. Bu beni bile çok zorlayacak. Günlerdir bir on dakika ayırıp bu işi kafada bitirmeye çalışıyorum. Ama bu on dakikayı bulma şansını bulamıyorum. Çünkü bir taraftan başka bir sorun çıkıyor, başka bir taraftan başka bir sorun çıkıyor. ‘Bir Türk dünyaya bedeldir.’ sözü vardır. İşte bugün bu bedelin ne kadar önemli olduğunu göstereceğiz dünyaya.”

   

  Sabah saatlerinde Norveçli rakibi ile telefonda görüştüklerini ve kendisine başarı dileğinde bulunduğunu aktaran Karabay, “Rakibim bana başarılar diledikten sonra bana şöyle sordu; ‘Neden böyle bir şey yapıyorsun. Otuz saat olarak rekoru kıracağım.’ demişsin. Bunun sebebi ne?’ Ben de kendisine, ‘Ben Türk’üm, damarlarımız böyle.’ dedim. Çocukluğumuzun geçtiği yer Kasımpaşa. İçimizde böyle tuhaf duygular var. Biz yaptığımız zaman işimizin en iyisiyle yapmamız gerekiyor. O yüzden ‘Ya yapacağız ya yapacağız.’ diyoruz. Daha da ötesini tanımıyorum. O yüzden şu an içimde kazanlar kaynıyor, makarnalar pişiyor, yemekler oluyor. Heyecan had safhada.” diye konuştu.

   

  Karabay’ı rekor denemesinde eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel ve Belediye Başkanı Ünal Çetin yalnız bırakmadı.

   

  Eski Bakan Kürşat Tüzmen, rekor dalışında Karabay’a eşlik etti.

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz