Ezine Belediyesinden Beş Bin Kişiye Aşure İkramı

Ezine Belediyesinden Beş Bin Kişiye Aşure İkramı

EZİNE’LİLER KURTULUŞ GÜNÜNDE HALK KONSERİNDE “ASEF” VE “RADİYE TÜREDİ” KONSERİ VE MEHTERAN GÖSTERİSİ İLE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

EZİNE’LİLER KURTULUŞ GÜNÜNDE HALK KONSERİNDE “ASEF” VE “RADİYE TÜREDİ” KONSERİ VE MEHTERAN GÖSTERİSİ İLE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Ayhan Gider ; “Biga Üniversitesi’nin Temellerini Atıyoruz”
 • Ana Sayfa » Genel
 • 17 Nisan 2018 - 07:09:06
">
  Ayhan Gider ; “Biga Üniversitesi’nin Temellerini Atıyoruz”

  Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, katıldığı Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmayla Biga Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaşıldığını söyledi.   Biga’nın ikinci fakültesine kavuştuğunu ifade eden Gider, “Üçüncü fakültenin devamında gelecek olan üniversitedir. Burada bir fakültenin değil, Biga Üniversitesi’nin temellerini atıyoruz” dedi.   Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga’da Uygulamalı […]

  Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, katıldığı Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmayla Biga Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaşıldığını söyledi.

   

  Biga’nın ikinci fakültesine kavuştuğunu ifade eden Gider, “Üçüncü fakültenin devamında gelecek olan üniversitedir. Burada bir fakültenin değil, Biga Üniversitesi’nin temellerini atıyoruz” dedi.

   

  Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga’da Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin temel atma törenine katıldı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer’in de katıldığı törende konuşan Gider, Biga’da meslek yüksek okulu kurulmasından itibaren yaşanan süreci anlatarak FETÖ’nün bu yatırımları engellemek için bir dönem girişimlerde bulunduğunu anlattı. Çanakkaleli eski milletvekili Ayhan Ünsal’a FETÖ’nün yayın organları tarafından saldırıldığını ifade eden Gider; “89-90 yıllarında gazetede rahmetli Ayhan Ünsal’a çatıyor birileri. Diyor ki; Kuran Kursu olarak yapılan binayı, meslek yüksek okuluna verdi. Bir milletvekiline çatıyorlar. O zamanlar Trakya Üniversitesi’ne bağlı kurulmuştu Biga Meslek Yüksekokulu. ÇOMÜ daha ortada yoktu. Biz Bigalılar olarak gurur duyduk. MYO’nun gelmesini çok istiyorduk ama o zamanlar adının FETÖ olduğu bilmesek de buradan dahi muhalefet etmeye kalkıyorlardı. O örgütün basın organında yaptılar bunu. Bugün yeni bir fakültenin temeli atılırken ben Ayhan Ünsal’ı rahmetle yad ediyorum” dedi.

   

   

  “BURASI KASABA FAKÜLTESİ OLMADI

   

  Biga’da kurulan MYO ve devamında Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin şehirde karşılık bulduğunu belirten Gider, bu okulların kimlikli öğrenciler mezun ettiğini belirterek; “Biga MYO’nun ardından Biga İİBF açıldı. O da üniversite senatosu kararıyla değil, TBMM kararıyla açıldı. O dönem Çanakkale Milletvekili Nevfel Şahin, Plan Bütçe Komisyonu’ndaydı. Bu okullar çok iyi öğrenciler mezun ettiler. Bir kasaba fakültesi, bir kasaba meslek yüksek okulu olmadılar. Kimlikli okullar olup kimlikli öğrenciler mezun ettiler. Zaman zaman buradan mezun kaymakamlar geliyor. Çünkü Biga farklı bir yer. Ben doğduğum yeri değil; eski sancak, eski mutasarrıflığı övüyorum. Burada şehir kültürü var. Burada bir şey söylendiği zaman bunun bir karşılığı var. Bu yerleşkedeki bazı binalar Bigalıların katkılarıyla yapıldı. Bu bir şehir kültürü gerektirir. Dışarıdan istemek değil, birlikte yapma kültürünü gerektirir” ifadelerini kullandı.

   

   

  GİDER’DEN SİVİL TOPLUM TEŞEKKÜRÜ

   

  Biga’da birlikte hareket edebilme kültürünün varlığına dikkat çeken Gider, Sivil Toplum Platformu’nun çalıştırılmasına teşekkür ederek; “ Biz Ak Parti iktidarı olarak Kent Konseyleri’ni getirmeden önce, Biga’da Sivil Toplum Platformu vardı. Hiçbir kanun ve yönetmelik böyle bir platformun kurulmasını emretmiyordu. Fakat Bigalılar bunu kendi aralarında kurabiliyorlardı. Bu bir kültürdür. Tıpkı bizim milliyetçiliğimizin ırkçılık olmadığı gibi. Biz diyoruz ki; Türk Milleti olarak iki bin yıllık devlete sahibiz ve hiç devletsiz yaşamadık. Bunun bir kültürü var. Bizi diğer milletlerden ayıran bir özelliktir. Yoksa herhangi bir ırkçılıktan falan bahsetmiyoruz. Bugün de hiç hız kesmeden bu Sivil Toplum Platformu’nu çalıştıran arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

   

   

  ADIM ADIM BİGA ÜNİVERSİTESİ’NE

   

  Biga’nın üniversite özlemi duyduğunu dile getiren Ayhan Gider, temeli atılan fakültenin ardından sıranın Biga Üniversitesi’ne geldiğini ifade etti. Biga’da kurulacak üniversitenin de kaliteli olacağını belirten Gider; “Şu anki haliyle 9 bine yakın öğrenci, 150’ye yakın hoca. Bu devasa bir yapılanma. Bugün Biga’nın ikinci fakültesi olan Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin temelini atıyoruz. Üçüncü fakültenin devamında da gelecek olan üniversitedir. Eskişehir, Trabzon, Samsun, Kocaeli, Erzurum, Nevşehir ve komşumuz Balıkesir ikinci üniversiteyi açmışlar. Ben inanıyorum ki bu temel, Biga Üniversitesi’nin de temelini atmaktır. İnşallah en kısa sürede Biga, özlediği üniversiteye kavuşacaktır. Çünkü burası nasıl ki bir kasaba yüksek okulu ve fakültesi olmadıysa, nasıl nitelikli öğrenciler yetiştirmişse; kurulacak olan üniversite de aynı şekilde yoluna devam edecektir. Bunu buraya gelen öğrenci kalitesinden anlıyoruz. Buraya gelen hoca kalitesinden anlıyoruz. Bunu sadece coğrafyanın güzelliği ile izah etmemiz mümkün değil. Burada Biga ve Çanakkale’nin tüm ilçeleriyle birlikte engin hoşgörüsü ve insanların özel hayatına müdahale etmeden hep birlikte yaşayabilme kültürüne borçlu olduğunu ben biliyorum. İnanıyorum ki Biga, yeni açılacak fakültesiyle birlikte yarınlara çok daha mutlu ve umutlu yürüyecektir” ifadelerini kullandı.

   

  Temel atma töreninin ardından Ayhan Gider, beraberindeki heyetle birlikte üniversiteli öğrencilerle sohbet etti.

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz