BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

AYVACIK’TA PEHLİVAN DEVELER KYASIYA MÜCADELE ETTİ
 • Ana Sayfa » Genel
 • 6 Mart 2018 - 06:27:53
">
  AYVACIK’TA PEHLİVAN DEVELER KYASIYA MÜCADELE ETTİ

  Ayvacık 2. Geleneksel Deve Güreşi Festivali  pehlivanların kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Ayvacık ‘ta  2. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi. Ayvacık Güreş Arenası’nda düzenlenen etkinlikte Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden gelen 200 deve kıyasıya mücadele etti. Ayvacık panayır yeri alanındaki Güreş Arenası’nda düzenlenen deve güreşlerine Çanakkale’den, Balıkesir’den, Muğla’dan, Aydın’dan, Denizli’den, Antalya’dan ve İzmir’den gelen develer katılım sağladı. […]

  Ayvacık 2. Geleneksel Deve Güreşi Festivali  pehlivanların kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

  Ayvacık ‘ta  2. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi. Ayvacık Güreş Arenası’nda düzenlenen etkinlikte Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden gelen 200 deve kıyasıya mücadele etti.

  Ayvacık panayır yeri alanındaki Güreş Arenası’nda düzenlenen deve güreşlerine Çanakkale’den, Balıkesir’den, Muğla’dan, Aydın’dan, Denizli’den, Antalya’dan ve İzmir’den gelen develer katılım sağladı.

  Ayvacık Belediye Başkanlığı Kupası’nda final mücadelesine katılarak derece alan Kanka ve Karaali isimli develerin sahiplerine kupaları Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin tarafından verildi.

  Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin burada yaptığı konuşmada, Ayvacık ilçesinde Osmanlı Devleti döneminde 19. yüzyılda 2 bine yakın devenin bulunduğunu ifade ederek, “Ayvacık’ın devecilik kültürü eski yıllara dayanıyor. Bakın sizlerle bir konu paylaşmak istiyorum. 1890 yılında Çanakkale’de 440 deve varmış. Çanakkale’nin en büyük ilçesi Biga’da 220 deve varmış. İlçemiz Ayvacık’ta kaç tane varmış biliyor musunuz? 1700 tane. Peki neden bu kadar deve varmış diye araştırdık. Bakın Behramkale Limanı’ndan o zamanda develerle yük taşınırmış da ondan. Mali kayıtları da merak ettim. Şöyle bir araştırdık. Bakın Çanakkale’nin vergi yükünün %40’ı Ayvacık’tan karşılanıyormuş. Ayvacık o zamanlar bir ticaret merkeziymiş. Benim atalarım bunu yapmış. Biz niye yapmayalım, biz de yapacağız inşallah. Bakın, deve güreşleri Ege’nin önemli kültürel etkinlikleri arasındadır. Bu kültürel etkinliğin bu yıl ikincisini düzenledik. Yoğun bir katılımın olması da bizleri sevindirdi. Bu tür kültürel etkinlikleri sürdürmek istiyoruz.” dedi.

  Kupa güreşlerinin ardından Ayvacık Güreş Arenası’nda Zeytin Dalı Operasyonu’nda şehit düşen askerler için dualar da edildi.

  Güreşlere AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Ayvacık AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Engin, Ayvacık AK Parti İl Genel Meclis Üyesi turan Tumay ile 5 bine yakın vatandaş katıldı.

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz