BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

“BİR KAHRAMAN TAKIM VE YAHYA ÇAVUŞTULAR”
 • Ana Sayfa » Genel
 • 1 Mayıs 2018 - 19:12:43
">
  “BİR KAHRAMAN TAKIM VE YAHYA ÇAVUŞTULAR”

  Ezine Gazi Ortaokulu tarafından Çanakkale il genelinde düzenlenen “Bir Takım Kahraman ve Yahya Çavuştular Ödüllü Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması” ödül töreni ve konferans düzenlendi.   Ezine İlçe Müftülük Binası Konferans Salonunda düzenlenen programa Kaymakam Ali İkram Tuna, 3. J.Er Eğ.Tab.Kom.J.Yrb. Turgay Şavir, Askerlik Şubesi Bşk. Per.Yzb. Engin Us, İlçe Jandarma Kom.J.Yzb. Gürkan Irak, İlçe […]

  Ezine Gazi Ortaokulu tarafından Çanakkale il genelinde düzenlenen “Bir Takım Kahraman ve Yahya Çavuştular Ödüllü Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması” ödül töreni ve konferans düzenlendi.

   

  Ezine İlçe Müftülük Binası Konferans Salonunda düzenlenen programa Kaymakam Ali İkram Tuna, 3. J.Er Eğ.Tab.Kom.J.Yrb. Turgay Şavir, Askerlik Şubesi Bşk. Per.Yzb. Engin Us, İlçe Jandarma Kom.J.Yzb. Gürkan Irak, İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman,  Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Etik, Müftü Ali Üney, Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ramazan Eren, Halk Eğitim Mrk. Müd.Şevket Çetin, İlçe Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Soner Şahin, Ezine Esnaf ve San.Od.Bşk. Türker Demirhan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

   

  Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, din görevlisi tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve dua yapıldı.

   

  Programın açılış konuşmasını Gazi Ortaokulu Müdürü Oral Dinçkan yaptı. Dinçkan konuşmasında şunları ifade etti.

   

  “Tarih milletleri bir arada tutan, bütünleştiren en önemli harçtır. Yalnız toplumun bütünlüğünü sağlayan önemli değerlerden biri değil, aynı zamanda onun geleceğini kurmak için kullanılan zeminlerden biridir. Milletler ortak değerleri, idealleri etrafında bir ve bütün olarak güçlenirler.  Milli hafızamızdan aldığımız güç ile geleceğimiz şekillenir.

   

  Tarihin birlik beraberliğe en güzel örneği şüphesiz ki 1915’te Çanakkale’de yaşayan ruhtur. Başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,1915’te varını yoğunu ortaya koyan milletimiz tek yürek olmuş, biryandan vatan savunmasının kutsallığını tüm dünyaya gösterirken diğer yandan da tarihin en centilmen, en insancıl savaşının örneğini göstermiş ve yürekleri vatan için atan kahramanlarımızın yüksek ruhlarıyla destanlaşmıştır.

   

  Anafartalar Kahramanı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır” sözünün ışığında bugün burada, 83 yıl önce bu günlerde, 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran Ezineli Yahya Çavuş ve kahraman takımını, yani tarihi yapanları anabilmeyi, tarihi yapanları, tarihi yazan genç kalemlerle buluşturmayı amaçlamış bulunuyoruz.

   

  Gazi Ortaokulu olarak Çanakkale ruhunu destanlaştıran, yöremizin kahramanı Ezineli Yahya Çavuş’un nezdinde ismi bilinen, bilinmeyen tüm Çanakkale kahramanları ile ilgili sanat külliyatına katkıda bulunmayı ve milli duyguları canlı tutma düşüncesiyle gerçekleştirdiğimiz projemizde ilimiz genelindeki tüm ilçelerin katılımıyla ilk, orta ve lise öğrencilerine yönelik resim, şiir ve kompozisyon alanlarında eser yarışmaları düzenledik.

   

  Bu bağlamda, ilimiz genelindeki okulların katılımcı eserlerini değerlendirmek üzere; okul, ilçe, proje yürütücü ilçe ve üniversite jürileri oluşturuldu. İlçelerden seçilerek gönderilen 81 eser arasından proje yürütücü ilçe jürisi tarafından seçilen 27 eser değerlendirilmek üzere üniversite jürisine kapalı zarf içerisinde sunuldu. Üniversite jürisi tarafından yapılan son değerlendirme sonuçları tarafımıza gönderildi ve sonuç olarak her bir kategoride üçer eser ödüle layık görülmüş, iki eser de jüri özel ödülünü almaya hak kazanmıştır.

   

  Ülkemizin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde amacımıza ulaşma yolunda düzenlediğimiz etkinliğimize katılımlarından dolayı tüm öğrencilerimize, danışmanlık eden öğretmenlerimize ve öğrencilerimizden gelen eserleri titizlikle inceleyen jüri üyelerimize teşekkür ediyoruz.

   

  Projemizi gerçekleştirmemizde kıymetli desteklerini bizden esirgemeyen Ezine Kaymakamımız Sayın Ali İkram Tuna’ya, Ezine Belediye Başkanımız Sayın Haluk Babaoğlu’na, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman Özkan’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Orhan Akman’a, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve AÇASAM Müdürlüğü Öğretim Üyelerine teşekkürlerimizi sunarım.”

   

  Konuşmanın ardından hazırlık süreci de dahil olmsk üzere yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışılan, tüm ilçelerden elde edilen yoğun katılım neticesinde, iki aşamalı olarak geride bırakılan eleme süreci sonucunda, İlkokullar arasında Resim, Ortaokullar arasında Şiir ve Liseler arasında Kompozisyon dallarında yapılan yarışma sonucunda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

   

  Resim Dalında İl 1.si Olan Biga Sakarya İlkokulu Öğrencisi Eslem Gelir, Şiir Dalında İl 1.si Olan Biga Hamdi Bey İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Şehadet Aktaş, Kompozisyon Dalında İl 1.si Olan Biga Şehit İbrahim Ateş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Nurefşan Mercan’a ödülleri Kaymakam Ali İkram Tuna tarafından takdim edildi.

   

  Resim Dalında İl 2.si olan Çanakkale Özlem Kayalı İlkokulu Öğrencisi Selen Şen, Şiir Dalında İl 2.si olan Yenice Yeşilyurt Ortaokulu Öğrencisi Sudenur Yakar ve Kompozisyon Dalında İl 2.si olan Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Aleyna Akar’a ödüllerini Ezine 3. J.Er.Eğt.Tab.Kom.J.Yrb Turgay Şavir tarafından takdim edildi.

   

  Resim Dalında İl 3.sü olan Gökçeada Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Duru Demirel, Şiir Dalında İl 3.sü olan Ezine Gazi Ortaokulu Öğrencisi Boran Çetin ve Kompozisyon Dalında İl 3.sü olan Çan İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Hümeyra Kılıç’a ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman tarafından takdim edildi.

   

  Resim ve Şiir dallarında yarışmaya çok değerli iki eser göndererek jürinin teveccühleriyle özendirme ödülünü hak eden, Gelibolu Yahya Çavuş Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu Öğrencileri Yağmur Ece Koşar ve Kadircan Duran’a ise ödüllerini Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Etik takdim etti.

   

  Programın devamında, Biga Hamdi Bey İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Şehadet Aktaş, Şiir dalında 1. Olan “Ölümü Öldüren Yiğit” isimli eserini seslendirdi.

   

  Kompozisyon dalında İl 1.si olan Biga Şehit İbrahim Ateş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Nurefşan Mercan, “Korkusuz Adam” isimli eserini seslendirdi.

   

  Şiir ve Kompozisyon dalında jüri üyeliklerini yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyeleri,  Doç. Dr. Mehmet Ali Yolcu ve Doç. Dr. Ferudun Hakan Özkan, Dr. Öğr. Üyesi Taner Gök ve Çanakkale Kara Savaşları” konulu konferansı dolayısıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Müdürlüğü Öğretim Görevlisi Barış Borlat’a anılıkları İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli tarafından takdim edildi.

   

  Ödül ve anılıkların takdiminin ardından, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi Müdürlüğü Öğretim Görevlisi Barış Borlat tarafından, “Çanakkale Kara Savaşları” konulu konferans verildi.

   

  Tören ve programın sonunda, Yahya Çavuş Anıtı önünde topluca hatıra fotoğrafı çekimi yapıldı.

   

   

   

   

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz