“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

Olcay Kılavuz: “Türk Andından Vazgeçmez”

Olcay Kılavuz: “Türk Andından Vazgeçmez”

TROAS KATI ATIK BELEDİYELER BİRLİĞİ TOPLANTISI AYVAVCIK’TA YAPILDI

TROAS KATI ATIK BELEDİYELER BİRLİĞİ TOPLANTISI AYVAVCIK’TA YAPILDI

Bozcaada’nın Davetsiz Misafiri ‘Mercy God’ Veda Partisiyle Sökülmeye Başlandı
  • Ana Sayfa » Genel
  • 8 Nisan 2018 - 05:38:57
Bozcaada’nın Davetsiz Misafiri ‘Mercy God’ Veda Partisiyle Sökülmeye Başlandı

Bozcaada’da Beylik Koyu’nda, fırtına nedeniyle 4 yıl önce karaya oturan “Mercy God” isimli geminin söküm çalışmalarına düzenlenen veda partisiyle başlandı.   Bozcaada’da hukuki sorunları nedeniyle seferden men edilerek demirletildiği Bozcaada açıklarında fırtına yüzünden 29 Aralık 2014 tarihinde Beylik Koyu sahiline sürüklenen 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki “Mercy God” adlı kuru yük […]

Bozcaada’da Beylik Koyu’nda, fırtına nedeniyle 4 yıl önce karaya oturan “Mercy God” isimli geminin söküm çalışmalarına düzenlenen veda partisiyle başlandı.

 

Bozcaada’da hukuki sorunları nedeniyle seferden men edilerek demirletildiği Bozcaada açıklarında fırtına yüzünden 29 Aralık 2014 tarihinde Beylik Koyu sahiline sürüklenen 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki “Mercy God” adlı kuru yük gemisinin bölgeden kaldırılması için bulunduğu yerde söküm kararı verildi. İzmir’den Efekan Gemi Söküm ve Nakliye Şirketinden bölgeye gelen görevliler tarafından çalışmalara başladı.

 

İlk günlerde adaya gelenler tarafından endişeyle bakılan ve daha sonra 4 yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turisti Beylik Koyu ile buluşturan gemi için adadaki sivil inisiyatif tarafından veda partisi düzenlendi. Koya gelen yüzlerce kişi gemiyle hatıra fotoğrafı çektirerek, duygusal anlar yaşadı.

 

“Kara yoluyla götüreceğiz”

 

Geminin söküm işlemini gerçekleştirecek olan Efekan Gemi Söküm ve Nakliye Şirketi’nin sahibi Fırat Yurtdaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay önce tüm izinlerin tamamlandığını ve söküm kararının netleştiğini hatırlattı.

 

Yaklaşık bir ayda sökümün tamamlanmasının planlandığını ifade eden Yurtdaş, şöyle konuştu: “Türkiye’de karaya oturmuş yarı batık ve batık olan 140’tan fazla gemi var. Bu gemilerin çoğu artık çevreye zarar verme aşamasında. Biz bir yıl önce olaya müdahil olduk. Geminin biraz sıkıntıları vardı. O sıkıntılarını giderdik. Geminin söküm ile ilgili gerekli işlemlerini, izinlerini her şeyini, devletimizden izinlerini aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, Ulaştırma Bakanlığından, Çanakkale ve Bozcaada Liman Başkanlığından gerekli izinleri tamamlayarak bugün itibariyle gemiyi sökmeye başladık. Sökümün yaklaşık bir ay kadar olmasını tahmin ediyoruz. İnşallah kazasız, belasız sökmeyi düşünüyoruz 1 ay içerisinde. Çalışmalarımız 15 kişilik ekip ile gerçekleştirilecek. Gemiyi götürmek için 2 yol vardı. Biri deniz yolu biri kara yolu. Deniz yoluyla, gemi çok sığda olduğu için karada olduğu için götürmek mümkün değil. O yüzden doğal olarak kara yoluyla götüreceğiz.”

 

 

“Artık geminin buradan alınması gerekiyordu”

 

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz ise “adanın davetsiz misafiri” olarak nitelendirdikleri geminin koydaki ömrünü tamamladığını belirtti.

 

Beylik Koyu’nun Bozcaada’nın çok özel değerlerinden olduğuna işaret eden Yılmaz, “Bozcaada halkı olarak yaklaşık 4 senedir davetsiz bir misafiri ağırlıyoruz. Tabii birçok insan için burası cazibe noktası haline geldi. Bir fotoğraf çekim noktası haline geldi. Beylik Koyu daha tanınır hale geldi. Aslında doğal yaşantı için ilerleyen dönemlerde bunun çok ciddi sıkıntılar içeriyor olma ihtimali çok yüksek.” dedi.

 

Yılmaz, artık bu geminin bulunduğu yerden kaldırılması gerektiğini ada halkının da bildiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Çünkü yavaş yavaş gemide zaten hem yoğun kış şartlarından hem rüzgardan etkilenmeye başladı. İlerleyen süreçlerde bu doğal koyun bu bakir koyun çevresine aslında bir zarar vermemesi adına artık bu geminin buradan alınması gerekiyordu. Liman Başkanlığının girişimleriyle Ulaştırma Bakanlığı bir ihale kapsamında artık bu gemi yerinde sökülerek buradan bertaraf edilmesi kararını aldı. Yüklenici firmaya da biz de Bozcaada halkı olarak, Bozcaada yerel yönetimi olarak, halkın temsilcisi olarak burada hiçbir çevre problemine sebebiyet vermeyecek şekilde tüm tedbirlerin alınması kaydıyla bu geminin buradan sökülmesi konusunda hem fikir olduğumuzu söyledik.”

 

 

“Adanın sembolüydü kendisi. Gitmesi biraz üzücü”

 

İstanbul’dan hafta sonu tatili için adaya gelen Kubilay Küçük de geminin ününü duyduklarını ama ilk kez buraya geldiklerini dile getirerek şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Otel sahibimizden bugün burada böyle bir etkinlik olduğunu öğrendik. Arkadaşlarımız da aynı zamanda bu gemiyle fotoğraf çekinmek istiyordu. Son gününde gelmemiz de enteresan oldu. Adanın sembolüydü kendisi. Gitmesi biraz üzücü. Bakalım ne olacak sonrasında. Hakikaten buranın bir sembolüydü. İnsanlar sırf onun için adaya gelip buraya kamp kurup, akşamları ateş yakıp, güzel bir ortam sağlıyorlardı kendilerine.”

 

Emine Turgut’da geminin son gününde adada bulundukları ve bu ana tanık oldukları için mutlu olduklarını söyledi.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz