Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Çanakkale Savaşları Kahramanı Bigalı Gazi Mehmet Çavuş Anıldı
 • Ana Sayfa » Genel
 • 4 Mart 2018 - 14:11:03
">
  Çanakkale Savaşları Kahramanı Bigalı Gazi Mehmet Çavuş Anıldı

  Çanakkale Savaşları kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş, Eceabat’a bağlı Seddülbahir köyünde düzenlenen törenle anıldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı tarafından, köy meydanındaki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene Mehmet Çavuş’un doğum yeri Biga ilçesi ile çevre ilçe ve köylerden çok sayıda kişi katıldı. Eceabat’a bağlı Seddülbahir köy meydanında düzenlenen programa Çanakkale Vali Yardımcısı ve Eceabat […]

  Çanakkale Savaşları kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş, Eceabat’a bağlı Seddülbahir köyünde düzenlenen törenle anıldı.

  Çanakkale Savaşları Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı tarafından, köy meydanındaki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene Mehmet Çavuş’un doğum yeri Biga ilçesi ile çevre ilçe ve köylerden çok sayıda kişi katıldı.

  Eceabat’a bağlı Seddülbahir köy meydanında düzenlenen programa Çanakkale Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, askeri erkan, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

  Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir,  Anadolu coğrafyasının her karışında vatan savunmasına katılan ecdadın kefensiz yattığını söyledi.

  Bu toprakları hak etmek için bugün Afrin’de Mehmetçik’in yine destan yazdığını belirten Kaşdemir, şöyle konuştu:

  “Şehitlerimiz, gazilerimiz oluyor ama biz bu topraklarda ebediyen, ilelebet var olacağımızı her daim söylüyoruz çünkü bu topraklar bizim. Çanakkale’de Bigalı Mehmet Çavuş, 103 yıl önce üzerimize haksızca gelenlere karşı, vatanımıza, bayrağımız göz dikenlere karşı, bu topraklar bizim diye haykırarak önce silahlıyla, tüfeğiyle, o yetmeyince küreğiyle, o da elinde gidince taşla toprakla üzerine saldırmıştır. İşte bizim ecdadımız budur. Kahraman Mehmetçik budur. Çanakkale’de bu Mehmetçik, bu büyük insanlar bir oldu, beraber oldu, kardeş oldu. Siperde, cephede, omuz omuza, yan yana yedi düvele karşı durdu. Kimi şehit, kimi gazi oldu ama onların bir tek ortak amacı vardı. Vatan, bayrak, namus ve kutsal değerler. Gazi olanlar memleketine döndü, Bigalı Mehmet Çavuş gibi ama onurla yaşadı ama gururla yaşadı. Onun onuru, gururu bizim bile hala dillerimizde ve bu memlekette Bigalı Mehmet Çavuşların hatıraları bitmeyecek”.dedi.

  Konuşmanın ardından şiir dinletisi ile Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı, vatan savunmasında şehit olan askerler için dua edildi.

  – Mehmet Çavuş

  Çanakkale Savaşı’nın isimsiz kahramanlarından Bigalı Mehmet Çavuş, 1878 yılında dünyaya geldi. Balkan Savaşları ve 1’inci Dünya Savaşı’nda orduda görev yapar ve 16 yıl boyunca savaşır. 4 Mart 1915 günü Seddülbahir çıkarması sırasında bir yandan gemilerin bombardıman ateşi, diğer yandan makineli tüfek ve İngiliz askerlerinin saldırısına 15-20 kişilik askerleriyle Mehmet Çavuş karşı koyar. Karşısındaki düşmanın sayıca çokluğunu ve silah olarak üstünlüğünü önemsemeden askerleriyle birlikte yere yatarak düşmana ateş açar. Üç saat süren çatışma sonrasında Mehmet Çavuş’un tüfeğinin mekanizması artık işlevini yitirir. Tüfeğini yere atarak, istihkam küreğini eline alır. Yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırır. İngilizler 23 ölü, 25 yaralı ve 4 kayıpla gemilerine geri dönerler. Bu çarpışmada Türk askerlerinden 6 şehit, 13 yaralı vardır. Mehmet Çavuş da başından ve göğsünden yaralanır. Avuçlarının içi de paramparçadır. Hastanede tedavi olur, hava değişimi için izin verilerek köyüne gönderilir. Fakat izin süresini tamamlamadan tekrar cepheye döner ve çarpışmaya devam eder. Mustafa Kemal, bu olaydan “Arıburnu Muharebeleri Raporu” adlı eserinde de bahsetmektedir. Çanakkale Savaşı bitince köyüne döner. Mütevazi bir hayat yaşar. Kendisine teklif edilen maddi yardımları da, ‘ben vatanım için savaştım, para için savaşmadım’ diyerek reddeder. 3 Şubat 1964 tarihinde, 86 yaşındayken vefat eder.

  Seddülbahir Cephesi’nde, çıkarma yapan düşman askerlerine karşı silah arkadaşlarıyla çarpışırken, namlusu parçalanan tüfeğini İngilizlere fırlatan ve yerden aldığı taşlarla mücadelesini sürdüren Bigalı Mehmet Çavuş, adını tarihe altın harflerle yazdıran Mehmetçikler arasında yer alıyor.

  Mehmet Çavuş’un gösterdiği kahramanlığı ödüllendirmek isteyen 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa’ya bir rapor göndererek 27. Alay 3. Tabur 10. Bölük eratından Mustafa oğlu Bigalı Mehmet Çavuş’a kahramanlık madalyası ödülü verilmesini sağladı.

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz