“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

Olcay Kılavuz: “Türk Andından Vazgeçmez”

Olcay Kılavuz: “Türk Andından Vazgeçmez”

TROAS KATI ATIK BELEDİYELER BİRLİĞİ TOPLANTISI AYVAVCIK’TA YAPILDI

TROAS KATI ATIK BELEDİYELER BİRLİĞİ TOPLANTISI AYVAVCIK’TA YAPILDI

Çanakkale Savaşları’nda Şehit Olan 10 Gazzeli’nin İsmi Yaşatılıyor
  • Ana Sayfa » Genel
  • 1 Ocak 2018 - 16:43:46
Çanakkale Savaşları’nda Şehit Olan 10 Gazzeli’nin İsmi Yaşatılıyor

Dünyanın en kanlı çarpışmalarından birine sahne olan Çanakkale Savaşları’nda düşmana geçit vermemek için şehit düşen Gazzeli askerlerin isimleri, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’nda yaşatılıyor. 1915’te yaşanan savaşta Gazze’den Çanakkale’ye gelen 300 askerden şehit olan 10’unun isimleri, Gelibolu Yarımadası’ndaki anıt şehitlikler ile Şehitler Abidesi’ndeki sembolik mezarlarda bulunuyor. Soğanlıdere ve Şahindere şehitliklerinde de 10 kahramanın anısına üzerinde “Gazze” […]

Dünyanın en kanlı çarpışmalarından birine sahne olan Çanakkale Savaşları’nda düşmana geçit vermemek için şehit düşen Gazzeli askerlerin isimleri, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’nda yaşatılıyor.

1915’te yaşanan savaşta Gazze’den Çanakkale’ye gelen 300 askerden şehit olan 10’unun isimleri, Gelibolu Yarımadası’ndaki anıt şehitlikler ile Şehitler Abidesi’ndeki sembolik mezarlarda bulunuyor.

Soğanlıdere ve Şahindere şehitliklerinde de 10 kahramanın anısına üzerinde “Gazze” yazılı mezar taşı yer alıyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Şehitler Abidesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, 1915’te Kudüs’ün bir Osmanlı şehri olduğunu söyledi.

Kaşdemir, 103 yıl önce, 1915 yılında Konya, Ankara ve Çanakkale nasılsa Kudüs’ün de o dönemde bir vatan parçası olduğunu vurguladı. Kaşdemir, “1915 yılında Çanakkale’de savaşlar başladığı zaman vatanın diğer bir köşesi olan Kudüs’ten de gençlerimiz, kahramanlarımız, askerlerimiz Çanakkale cephesine koştular. Burada emperyalizme, yedi düvele karşı kahramanca çarpıştılar ve Çanakkale Destanını yazdılar. Çanakkale Ruhu işte bu topraklarda oluştu. Birlik ve beraberlik içerisinde geçmişten almış oldukları güçle, kuvvetle, beraber yaşama isteğiyle Çanakkale’de vatanları uğruna şehit ve gazi oldular.” dedi.

Çanakkale Cephesi’nde tespit edilen ve Milli Savunma Bakanlığı kayıtlarına göre 53 Kudüslü şehit olduğuna işaret eden Kaşdemir, şöyle devam etti:

“Kudüslü 53 şehidin 10’u Gazze’den buraya gelerek savaştı ve şehit oldu. 53 Kudüslü şehidimiz Çanakkale Cephesi’nin değişik bölgelerinde Zığındere’de, Arıburnun’da, Kirte’de kahraman çarpışırken şehit oldular. Artık Çanakkale gibi müstesna topraklarda ebedi istirahatgahındalar. Aziz ruhları şad olsun. Allah onlardan razı olsun. Kudüsle, Çanakkale arasındaki bu bağ, bu rabıta, her zaman devam edecektir. Onlar bizim kahraman ecdadımızdır. Onlar bizim kahramanlarımızdır.”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay ise Birinci Dünya savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğunun ilk etapta 3 cephede savaştığını anlattı.

Yıllara göre bu cephe sayısının 11’e ulaştığını aktaran Atabay, şunları kaydetti:

“1915 yılında Çanakkale cephesinde savaş bütün şiddetiyle devam ederken, imparatorluğun her yerinden askerler cephede vatan uğruna hayatlarını feda etmek için hazır bulunuyorlardı. Bu çerçevede Kudüs ve bağlı Gazze bölgesinden askerler Çanakkale cephesine geldi. Gazze’den 300 asker savaşa katıldı, 10’u Çanakkale cephesinde Seddülbahir ile daha çok Arıburnu bölgesinde şehit düştü. Gazze bölgesinden gelen askerlerin isimleri Soğanlıdere ve Şahindere Şehitliği ile Şehitler Abidesi’nde sembolik şehit mezarlarında yer alıyor. Çanakkale cephesindeki Gazzeli askerler, 47. Alay, 13. ve 14. Alaylara mensuptu.”

  • Etiketler

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz