BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

Çanakkale’de 2018 – 2019 Adli Yılı Törenle Açıldı
 • Ana Sayfa » Gündem
 • 4 Eylül 2018 - 09:32:32
">
  Çanakkale’de 2018 – 2019 Adli Yılı Törenle Açıldı

  Çanakkale’de Yeni Adli Yıl Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören ile açıldı.   Tören, Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Baro Yönetin Kurulu Üyeleri ve önceki Baro Başkanları ve birçok avukatın katılımıyla gerçekleşti.   Tören, Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın konuşmasıyla sona erdi.   […]

  Çanakkale’de Yeni Adli Yıl Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören ile açıldı.

   

  Tören, Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Baro Yönetin Kurulu Üyeleri ve önceki Baro Başkanları ve birçok avukatın katılımıyla gerçekleşti.

   

  Tören, Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın konuşmasıyla sona erdi.

   

  Adli Yıl açılış töreni, Atatürk Anıtı önünde avukatların hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

   

  Adli Yıl Açılışı sebebiyle Atatürk Anıtına Çelenk sunma töreninin ardından avukatlar Şakir’in Yerinde kahvaltı etti. Kahvaltıya çok sayıda avukat katıldı.

   

  Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti.

   

  “ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR” sözünün en temel prensibimiz olması gerektiği düşüncesiyle yeni adli yıla başlıyoruz. Biz avukatlar; yeni adli yılın daha adil bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Yeni adli yılın hukukun üstünlüğü temeli üzerinde yükselen yeni bir başlangıç olmasını arzuluyoruz. Yeni adli yılın, insan haklarının, adil yargılanmanın, demokrasinin ve sağduyunun egemen olduğu bir yıl olmasını diliyoruz. Yeni adli yılın, adalete yakışır bir yıl olması arzusuyla, “Çanakkale Geçilmez, Hukuk Devleti ve Demokrasiden Vazgeçilmez” diyoruz.

   

  Büyük bir özveriyle mesleklerini yapmaya çalışan biz avukatlar ile birlikte tüm yargı mensuplarına çok önemli bir görev düşmektedir. Bu görev, Cumhuriyetin, demokratik hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğünün korunması, Adaletin tarafsız ve etkin bir şekilde dağıtılmasına katkı sağlamaktır. Bu aziz vatanın, vatansever, namuslu, vicdanlı Avukatları, Hakimleri ve Savcıları vardır. Bizler hep birlikte hukukun üstünlüğünü tesis etmek ve yargıyı her vatandaşın güvenli limanı haline getirmek zorundayız. Bunu da birlikte başaracağız. Unutulmamalıdır ki, “Hukuk bir gün herkese lazım olur.” Herkes adalet önünde eşit olmalıdır. Adalet figüründeki kapalı gözler, hiçbir zaman açılmamalıdır. Beklentimiz, her şart altında, ne olursa olsun, adli yılda yargının bağımsızlığı, Avukat, Hakim ve Savcıların her türlü baskıdan ve her türlü etkiden uzak birlikte çalışabilmeleridir.

   

  Değerli meslektaşlarım sizlerin de bildiği gibi, Savunma, yargılamanın temelidir. Devleti meşru kılan adalet, adaleti meşru kılan ise savunmadır. Bu sebeple, biz Avukatlar, Yeni Adli Yılda da ısrarla, Savunma Hakkı diyeceğiz, Adil Yargılanma Hakkı diyeceğiz, Hukuk Devleti diyeceğiz, Yargı Bağımsızlığı diyeceğiz, Her Zaman Kuvvetler Ayrılığı diyeceğiz, Mahkeme ve Hakim Teminatı, Kanun Önünde Eşitlik diyeceğiz, Hak arama hürriyeti, hakim tarafsızlığı, hukuk güvenliği diyeceğiz,

   

  Biz Avukatız; herkes için adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Biz Avukatız, yargının kurucu unsuruyuz, olmaya devam edeceğiz. Biz Avukatlar her zaman, “HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT” demeye devam edeceğiz. Bir toplumu ayakta tutan ve birlikte yaşamayı sağlayan en önemli unsur hukuktur, adalettir. Hukukun ve adaletin olmadığı yerde, zulüm ve kaos vardır. Rejimi ne olursa olsun bütün devletlerde Mahkemeler vardır. Ancak sadece demokratik hukuk devletlerinde bağımsız savunma vardır. Etkin ve bağımsız savunmanın olmadığı rejimlerde, hâkimler ve savcılar idarenin memurlarından ibarettir. Ancak bağımsız, tarafsız, adil, güvenilir ve hızlı bir şekilde tecelli eden adalet, toplumsal barış, huzur ve kardeşliği sağlayabilir. Bu amaçla, dünyanın bütün gelişmiş demokratik ülkelerinde, savunmanın ve savunma mesleğinin önündeki engeller kaldırılmış, uluslararası sözleşmelerle Avukatların mesleklerini özgürce yerine getirmelerine olanak sağlanmıştır.

   

  AVUKATLARIN SESİ KESİLİRSE, YURTTAŞLARIN DA NEFESİ KESİLİR.

   

  Demokratik ülkelerin Avukatları, o ülke yurttaşlarının sesidir. Son dönemlerde, Hukuk Fakültesi sayındaki artışa bağlı olarak mezun sayımız da hızla artmaktadır. Yüzü aşkın fakültede, bir yılda 20 bine yakın mezun çok yüksek bir rakamdır. Bu sebeple, Avukatlığa, Hakimliğe ve Savcılığa kabul şartlarının mutlaka gözden geçirilerek, yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Hakim Savcılığa alımda muhakkak liyakat esasına göre karar verilmelidir. Bunun için yargı içerisinde; tarikat, cemaat ve benzeri yapılanmalara izin vermeyen, bağımsızlık, tarafsızlık ve objektifliği tüm çalışmalarında benimseyen, görünüşte değil, esasta şeffaf bir yargı anlayışı içinde adalet görevini yerine getirmek görevimiz olmalıdır.

   

  Bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi borçlu olduğumuz Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve yargı görevini ifa ettiği sırada ya da görevinden ötürü şehit edilmiş Avukat, Hakim, Savcı ve Kamu görevlisi tüm şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum.

   

  Yeni Adli Yılda, Vatandaşlarımızın en temel hakkı olan adalete ulaşmaları için savunma olarak çalışmaya devam edeceğiz. Yeni Adli Yılda, tüm yargı mensuplarımıza kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Tüm sorunların çözülebileceğine olan inancımı yenilemek istiyorum.

   

  Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile konuşmamı sonlandırmak istiyorum; “İSTİKLAL, İSTİKBAL, HÜRRİYET, HER ŞEY ADALETLE KAİMDİR”. Adli yılın, Avukat, Hakim, Savcı meslektaşlarıma, hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

   

   

   

   

  • Yorumla

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz