Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

Çanakkale’de Sualtı Kültür Mirası Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri” Çalıştayı Düzenlendi
 • Ana Sayfa » Genel
 • 28 Nisan 2018 - 20:05:58
">
  Çanakkale’de Sualtı Kültür Mirası Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri” Çalıştayı Düzenlendi

  Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20’nci yılı dolayısıyla ilan edilen “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de çalıştay düzenlendi.   “2018 Troya Yılı” dolayısıyla düzenlenen “Sualtı Kültür Mirası Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri” çalıştayı başladı.   “Çanakkale Boğazı ve Troya’, “Adaların Sualtı Dalış Güzergahları”, “Çanakkale batıkları”, “Tarihi Derinliğin İzinden” başlıklarının işleneceği birinci […]

  Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20’nci yılı dolayısıyla ilan edilen “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de çalıştay düzenlendi.

   

  “2018 Troya Yılı” dolayısıyla düzenlenen “Sualtı Kültür Mirası Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri” çalıştayı başladı.

   

  “Çanakkale Boğazı ve Troya’, “Adaların Sualtı Dalış Güzergahları”, “Çanakkale batıkları”, “Tarihi Derinliğin İzinden” başlıklarının işleneceği birinci gün oturumunda konuşan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, 2018 Troya Yılı’ etkinlikleri kapsamında önemli toplantı ve çalıştaylara ev sahipliği yaptıklarını ifade etti.

   

  Bu çalıştayda, Çanakkale Boğazı, Troya ve adaların sualtı dalış güzergahları, denizlerden yansımalar, Çanakkale Savaşı batıklarının konuşulacağını belirten Vali Tavlı, “Çanakkale Savaşlarını sualtından bir bakış, boğazın derinliklerinde tarihin, kültürün izinde, Çanakkale kıyılarının sualtı kültürel mirası, Çanakkale batıklarına dalış ve turizmle ilgili, 18 Mart 1915 Çanakkale batıkları ve yasal mevzuat, tarihi derinliğin izinden, Bozcaada’nın kayıp batıkları, derinlerdeki tanıklar, mayınlar, mermiler, bilinmeyen batıklar, Çanakkale Savaşının sualtındaki tanıkları, balık ve dalış noktalarının işaretlenmesi ve Dumlupınar Denizaltı faciasıyla ilgili çok değerli akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirilecek. Troya Yılı’nın bereketi Çanakkale’nin, Troya’nın ülkemizin ve tüm insanlığın üzerinde olsun” dedi.

  Vali Tavlı, çalıştayda, Çanakkale Boğazı ve Troya ilişkisi ile 1. ve 2. Dünya Savaşları batıkları, sualtı araştırmaları, boğazın derinliklerindeki tarihin kültürel izleri, kıyıların kültürel mirasın da bu kapsamda tartışılacağını belirtti.

  28-29 Nisan’da iki gün sürecek ve 6 oturumda gerçekleşecek çalıştayda Çanakkale’de bulunan sualtı kültür mirası, turizm yönetimi ve alternatiflerinin belirlenmesi kapsamında tarihi batık kalıntıların ve diğer kültür varlıklarının yerlerinin tespiti, envanter işlemleri yapılacak

   

  Toplam 6 oturumda gerçekleştirilecek çalıştayda ayrıca su altı kültür mirasına ilişkin coğrafik bilgi sistemi veri tabanının oluşturulması, haritalara işlenmesi, denizciliğin somut verilerine ulaşılması, dönemi, dalışa yasak bölgelerde yeniden irdeleme çalışmalarının yapılması ve bununla birlikte dalış turizmi potansiyeli mümkün olan en üst seviyede değerlendirilecek.

   

  Çalıştaya Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, İl Emniyet Müdürü Celal Sel ile akademisyenler katıldı.

   

   

   

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz