BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

Dardanos Tabyası’nda Şehit Amca’ya İlk Duygusal Ziyaret
 • Ana Sayfa » Genel
 • 21 Mart 2018 - 05:37:32
">
  Dardanos Tabyası’nda Şehit Amca’ya İlk Duygusal Ziyaret

  103 yıl önce Çanakkale Savaşları’nda şehit olan amcasının kabrini, 10 yıllık araştırmalarından sonra Dardanos Tabyası’ndaki Hasan Mevsuf Şehitliği’nde bulan Hamit Şerbetçi, duygusal anlar yaşadı.   18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’na geçmeye çalışanlara karşı koyan önemli mevzilerden Dardanos Tabyası’nda şehit olan Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan Hulusi, Teğmen Mevsuf ve silah arkadaşlarından birisi olan Zabit Namzedi Halim’in […]

  103 yıl önce Çanakkale Savaşları’nda şehit olan amcasının kabrini, 10 yıllık araştırmalarından sonra Dardanos Tabyası’ndaki Hasan Mevsuf Şehitliği’nde bulan Hamit Şerbetçi, duygusal anlar yaşadı.

   

  18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’na geçmeye çalışanlara karşı koyan önemli mevzilerden Dardanos Tabyası’nda şehit olan Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan Hulusi, Teğmen Mevsuf ve silah arkadaşlarından birisi olan Zabit Namzedi Halim’in yeğeni olan Hamit Şerbetçi, yıllar süren araştırmalarının sonucunda amcasının kabrinin, buradaki Hasan Mevsuf Şehitliği’nde olduğunu öğrendi.

   

  Dardanos Tabyası’ndaki şehitlikte bulunan amcasının kabrini ziyaret eden ve çok duygulanan Şerbetçi, Ezine Türk Gazetesine yaptığı açıklamada, uzun seneler aile büyüklerinden amcası “Halim Efendi”nin Çanakkale’de şehit olduğunu duyduğunu ancak kabrinin yerini kimsenin bilmediğini söyledi.

   

  Şerbetçi, 10 yıl önce şehit amcasının kabrini bulmak için araştırmalara başladığını vurgulayarak, şunları anlattı:

   

  “İnternetten ve Çanakkale’deki ilgili yerlerde araştırdım fakat uzun süre bir türlü ulaşamadım. En son internette araştırma yaparken Çanakkale Şehitleri adı altında çalışmayı inceledim. Çanakkale şehidi Halim Efendi diye bir ibare gördüm. Benim amcamın adı da Halim olduğundan bu beni ilgimi çekti. Buradan hareketle amcamla ilgili bilgiler edindim. İlgili kurumlardan arşiv taramaları yaparak birçok bilgi topladım İzmir’in Bergama ilçesinden burada ağır topçu birliğine dahil olduğunu, lakabının da şerbetçizade olduğunu gördüm. Benim soyadım da Şerbetçi. Amcam buraya katıldığında zabit namzedi yani yedek subay. Amcam, İzmir’de ziraat okulu mezunu. Amcamın Çanakkale’de savaşa katıldığı yaşı 26. Eğitimi dolayısıyla ancak 26 yaşında katılabilmiş birliğine. Amcamı daha sonra buradaki topçu alayına getirmişler. Hiç evlenmemişti, bekardı.”

   

  Çanakkale Savaşları’na dahil olan amcasının Dardanos Tabyası’nda göreve başladığını öğrendiğini belirten Şerbetçi, “Arşivlerde geçen bilgilere göre, 18 Mart 1915’te diğer 5 silah arkadaşıyla birlikte şehit düşüyor.

   

  Uzun senelerdir aradığım amcamın kabrinin burada olduğunu öğrenince hemen ziyarete geldim. Şu anda çok mutluyum. Neler hissettiğimi bilemezsiniz. O kadar çok mutluyum ki, amcamın kabrini bulmak için çok ahdetmiştim ve çocuklarıma torunlarıma bu bilgileri aktarmayı çok istiyordum.” dedi.

   

  Buluşmada çok duygulanan, amcasının kabri başında dualar eden Şerbetçi, “Amcamın kabrini araştırmalarım sırasında da Çanakkale Savaşları ile ilgili çok büyük detaylı bilgiye sahip oldum. Savaş gemilerinden buraya nasıl toplar atıldığını, o toprak yığınlarının nasıl havaya kalktığını, bu toprakların askerlerimizin üzerine düşerek nasıl şehit ettiğini okudum. Ondan sonra da gözyaşlarımı tutamadım.” ifadesini kullandı.

   

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz