Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

Ezine’de kar ve fırtına zeytin ağaçlarını vurdu
 • Ana Sayfa » Genel
 • 25 Aralık 2017 - 18:26:04
">
  Ezine’de kar ve fırtına zeytin ağaçlarını vurdu

  Ezine’de gece yarısından itibaren meydana gelen şiddetli fırtına ve kar yağışı zeytin ağaçlarında hasara yol açtı. İlçede gece yarısından itibaren meydana gelen şiddetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle, İlçeye bağlı Geyikli beldesi başta olmak üzere, Mecidiye, Gökçebayır, Kemallı, Bozköy ve Çamoba köylerinde zeytin ağaçlarında büyük hasara neden oldu. Mecidiye köyünde  zeytin yetiştiriciliği yapan Erkrem Turan, […]

  Ezine’de gece yarısından itibaren meydana gelen şiddetli fırtına ve kar yağışı zeytin ağaçlarında hasara yol açtı.

  İlçede gece yarısından itibaren meydana gelen şiddetli fırtına ve kar yağışı nedeniyle, İlçeye bağlı Geyikli beldesi başta olmak üzere, Mecidiye, Gökçebayır, Kemallı, Bozköy ve Çamoba köylerinde zeytin ağaçlarında büyük hasara neden oldu.

  Mecidiye köyünde  zeytin yetiştiriciliği yapan Erkrem Turan, Cuma günü ğle saatlerinde başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden şiddetli yağış sonrası meydana gelen aşırı kar yağışı ile birlikte şiddetli fırtınanın da etkisiyle zeytin ağaçlarında büyük hasar meydana geldiği belirterek, “Geceleyen şiddetlenen kar ve fırtına nedeniyle Mecidiye, Bozköy,Geyikli, Kemallı, Gökçebayır köylerinde zeytin ağaçlarında kırılmalardan dolayı büyük hasar meydana geldi. Arkadaşlarla beraber sabah erken saatlerden itibaren bölgeyi geziyoruz. Aşağı yukarı 15.000 dönüm olan bu arazilerde yüzde otuz yüzde kırk hasarın olduğunu tahmin ediyoruz. Buda yaklaşık olarak otuz bin ağaçtan on bin ağacın hasar gördüğünü gösteriyor. Devletimizden ve yetkililerden bu konuda yardımlarını bekliyoruz” dedi.

  Geyikli beldesinde zeytin yetiştiriciliği yapan Salih Karaçam ise, öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağış ve gece saatlerinde kar yağışı ile birlikte şiddetli fırtına sonrası bölgede zeytin ağaçlarında büyük hasar meydana geldiğini ifade belirterek, “Bu yıl biz üreticiler olarak çok verimli bir sezon yaşıyorduk. Tabiri caizse ağaçlarımızın çok gevrek oluşu ve mahsulün ağırlığı da eklenince kar ve fırtınanında anafor etkisiyle dallar bu yükü kaldırmayınca maalesef ortaya bu görüntüler çıktı. Bölgede sabahın erken saatlerinden itibaren diğer yetiştirici arkadaşlarla birlikte incelemelerde bulunuyoruz. Tablo çak vahim ve üzücü. Geyikli’den başlayarak, Mecidiye, Gökçebayır, Bozköy, Bozalan, Kemallı köylerini içine alan ve yaklaşık onbeş yirmi bin dönüm arazide bulunan zeytin ağaçlarımızda yüzde 30 yüzde kırık oranında hasar meydana geldiğini üzülerek gördük. Tarlaların bir çoğun içine giremediğimizden hasarın ne büyüklükte olduğunu birkaç gün içerisinde daha net bir şekilde göreceğiz. Aslına bakacak olursak bölgemizde bir afat yaşadık. Özellikle hasat yapılmayan ağaçlarımızda bu hasrın daha büyük olduğunu ve yüzde kırkları aşan kaybımızın olduğunu görüyoruz. Ağaçlarımızın üzerinde bulunan elli 60 kilogram zeytin ağırlığına birde şiddetli kar yağışı ve fırtına eklenince bu ağırlığın yaklaşık yetmiş seksen kiloyu bulmasıyla ağaçlarımız bu yükü kaldıramadı ve dalları kırıldı. Biz zeytin yetiştiricileri bu afatın bir benzerini 2004 yılında da yaşadık O zamanda böyle büyük hasar meydana gelmişti. Bu yılda meydana gelen hasar çok büyük. Allah bir daha böyle afattan bizleri korusun. Şu an meydana gelen bu afat sonucunda üreticimiz, yetiştiricilerimiz çok zor durumda kalmıştır. Başta Kaymakamlığımız ve İlçe, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz olmak üzere tüm yetkililerimizden konuyla ilgilenmelerini ve yardımlarını bekliyoruz. Devletimizin her zaman yanımızda olduğunu biliyoruz ve bu konuda da yardımlarını talep ediyoruz. Hepimize çok büyük geçmiş olsun” dedi.

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz