Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

Ezine’de “Zeytincilik Sektörü Bilgi Alışverişi Toplantısı” düzenlendi
 • Ana Sayfa » Genel
 • 31 Mart 2018 - 17:44:12
">
  Ezine’de “Zeytincilik Sektörü Bilgi Alışverişi Toplantısı” düzenlendi

  Ezine Kaymakamlığı tarafından  “Zeytincilik Sektörü Bilgi Alışverişi Toplantısı” düzenlendi.   Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna önderliğinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü personeli ile zeytin sektöründeki üreticilerin katıldığı “Zeytincilik Sektörü Bilgi Alışverişi Toplantısı” düzenlendi.   Toplantıya Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, AK Parti Ezine İl Genel Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Aytop, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi […]

  Ezine Kaymakamlığı tarafından  “Zeytincilik Sektörü Bilgi Alışverişi Toplantısı” düzenlendi.

   

  Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna önderliğinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü personeli ile zeytin sektöründeki üreticilerin katıldığı “Zeytincilik Sektörü Bilgi Alışverişi Toplantısı” düzenlendi.

   

  Toplantıya Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, AK Parti Ezine İl Genel Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Aytop, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. A.Ferhan Savran, Ezine MYO Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Ezine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ramazan Eren, Ezine Ziraat Odası Bşk. Anıl Kahrıman,  Ezine Tariş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Durmaz, Tariş Müdürü Talip Kaçar, Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur Can, Zeytin Dostu Derneği Temsilcisi Mustafa Öz, İlyzada Zeytin&Zeytinyağı firma sahibi Sinan Erdoğan, Dalgıç Zeytin&Zeytinyağı firma sahibi Mücahit Dalgıç ve Zeytincilik Sektörünün diğer temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

   

  Toplantının açılış konuşmasını Kaymakam Tuna yaptı. Tuna konuşmasında Ezine’de yapılacak olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin önemine vurgu yaparak, Sanayi Bölgesinin Ezine’de faaliyete başlamasıyla birlikte bölgede tarım ve hayvancılık alanında büyük gelişmeler yaşanacağını, zeytin sektörünede bunun olumlu yansıması olacağını söyledi.

   

  Tuna konuşmasında şunları söyledi.

   

  “Ezine’nin peynirde olduğu gibi sofralık zeytin ve zeytinyağında da büyük potansiyel taşıdığını, ancak coğrafi işaretleme ve markalaşma işinin ihmal edilmesi nedeniyle katma değer yaratılamadığını ve potansiyel hasılanın  çok altında kalındığını; OSB ve coğrafi işaretlemeyle birlikte önümüzde yeni fırsatların çıktığını ve bunlardan maksimum faydayı sağlamanın yolununda sektörün SWOT analizinin yapılarak sektördeki tüm paydaşların aktörlerin bir araya gelerek sektörün avantajlı ve dezavantajlı yönleri, önündeki fırsatlar ve tehditlerin bir bütün olarak ele alınarak rasyonel ulaşılabilir kısa orta uzun dönem hedefler belirlenmesini ve buna yönelik eylem planlarını oluşturabilmenin çaba ve gayreti içerisindeyiz. Hükümetin ekonomik gelişmeyi desteklemek amacıyla peş peşe açıkladığı teşvik paketleri ve başta sayın Valimiz ve Milletvekillerimiz olmak üzere tüm Çanakkale’nin ilgisi ve desteğiyle çok hızlı bir şekilde mesafe kateden OSB ilimizde ve ilçemizde sanayicilerimize büyük yatırım fırsatı sunmaktadır. Belediye Başkanımızla yaptığımız son Ankara ziyaretimizde Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan  bizleri bizzat Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla görüştürerek  sorunları ve çözüm taleplerimizi iletme ve destek alma fırsatı sundu. Çok yakın zamanda kamulaştırma süreci tamamlanacak. İmar ve parselasyon işlemleri tamamlandı. Alt yapı uygulama projelerimizde hızla hazırlanıyor Bu vesileyle İÇDAŞ’a ve kıymetli genel müdürü Bülent beye OSB ÇED Raporu ve altyapı projelerini finanse ettiği için özellikle çok teşekkür etmek istiyorum. Yine Ankara’da tüm kurum ve kuruluşlardaki işlerimizin çözümünde büyük desteği olan ak Parti Gurup başkanvekili ve milletvekilimiz Bülent Turan beye, Milletvekilimiz Ayhan Gider beye, sayın Valimize ilgi alaka ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

   

  Kaymakam Tuna’dan sonra İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personeli Zir.Müh. Mehmet Çetin yaptığı bilgilendirme sunumunda Ezine’deki zeytin alanı konusuna değinerek, Ezine’de 116.000 dekar zeytin alanı bulunduğunu , bu alanın da Çanakkale’de toplam zeytinlik alanının 1/3’üne tekabül ettiğini belirti.  Çetin konuşmasında Ezine’deki zeytinlik alanının yaklaşık 8.300 dekarında, zeytin üretiminin organik olarak yapıldığını belirterek, iyi tarımında yaklaşık olarak 21.000 dekarda yapıldığını söyledi. Ezine’deki zeytin üretim  alanlarını ¼ ünde sertifikalı olarak üretim yapıldığını ifade eden Çetin, .sertifikalı üretim alanının arttırılması konusunda da her yıl eğitimlerin verildiği belirterek, “son üç yıldır düzenli olarak halk eğitimi merkezi müdürlüğü ile ortaklaşa olarak zeytin budamacısı eğitimi veriyoruz. Bu eğitimler sonunda başarılı olan yaklaşık 200 civarında kursiyere zeytin budamacısı sertifikası verildi” dedi. Çetin konuşmasında Ezine’de ayrıca  zeytin işleme, zeytin sıkım tesisi olarak 31 işletmenin faaliyette olduğunu söyledi.

   

  Toplantıda bir konuşma yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. A.Ferhan Savran, Çanakkale Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, , Ezine MYO Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Ezine Tariş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Durmaz ve üreticilerde birer konuşma yaptılar.

   

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz