Babaoğlu ; “Bizim için öncelikli olan çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir”

Babaoğlu ; “Bizim için öncelikli olan çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir”

Ayvacık’ta Jandarma’dan Göçmen Kaçakçılarına Ağır Darbe

Ayvacık’ta Jandarma’dan Göçmen Kaçakçılarına Ağır Darbe

“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

Gazi Ortaokulu Eko Okullar Projesine dahil oldu
  • Ana Sayfa » Genel
  • 15 Kasım 2017 - 12:47:50
Gazi Ortaokulu Eko Okullar Projesine dahil oldu

Ezine Gazi Ortaokulu Türkiye Eğitim Çevre Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda uygulanmakta olan Eko-Okullar projesine dahil oldu. Projenin koordinatörlüğünü Okul öğretmenlerinden Reyhan Eker yaparken, yardımcılığını da okul öğretmenlerinden Bahadır sağlam yapıyor. Okulun proje koordinatörü Reyhan Eker, yaptığı açıklamada, projenin çevre ile ilgili olan pek çok konuyu kapsayan ve çevreyi farklı yönleri ile ele alan bir program olduğunu […]

Ezine Gazi Ortaokulu Türkiye Eğitim Çevre Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda uygulanmakta olan Eko-Okullar projesine dahil oldu.

Projenin koordinatörlüğünü Okul öğretmenlerinden Reyhan Eker yaparken, yardımcılığını da okul öğretmenlerinden Bahadır sağlam yapıyor.

Okulun proje koordinatörü Reyhan Eker, yaptığı açıklamada, projenin çevre ile ilgili olan pek çok konuyu kapsayan ve çevreyi farklı yönleri ile ele alan bir program olduğunu söyledi.

Bu kapsamda, öncelikli olarak okulda oluşturulan EKO-TİM tarafından yürütülen bu projedeki amaçlarının atık üretimini azaltmak ve çıkan atıkların geri dönüştürülmesini sağlayabilmek olduğunu belirten Eker, “Bir diğer hedef ise arkadaşlarımızda ve toplumda bir bilinç oluşturmak.” dedi.

Okulun 5/B sınıfı öğrencilerinden Sinem Kelebek ise projeye hazırlık kapsamında 2016-2017 yılında İlk olarak projeyi yürütecek EKO-TİM oluşturulduğunu anlattı.

Kelebek açıklamasının devamında, “Daha sonra Eko-İlkemizi belirledik. Eko İlkemiz “Enerjini Boşa Harcama, Enerjin Kalsın Yarına.” oldu. Projemizi öğrenci, öğretmen ve velilerimize çeşitli sunum ve etkinliklerle tanıttık ve kendilerinden fikirler aldık. Okulumuzda özel kutularda katı atık topladık ve bunları belediyeye teslim ettik. Kağıt atıkları geri dönüşüme gönderdik. Oluşturduğumuz Eko-Okul panomuzu sürekli güncelledik. En temiz sınıf yarışmaları ile sınıflarımızda temizlik ve düzen konusunda farklılıklar yarattık. Okul çevresinde temizlik etkinlikleri yaptık, katı atıklar topladık. Atıkların doğada kaybolma sürelerini gözlemleyebilmek için Gömü Deneyi yaptık. Eko-Tim öğrencilerimizle Ezine Belediyesi’nin desteğiyle okulumuz adında 50 çam fidanı dikerek bir Hatıra Ormanı oluşturduk. 3 aylık çalışma sonucunda 13 kg plastik kapak toplayarak Omurilik Felçlileri Derneği’ne gönderdik ve kendilerinden bir Teşekkür Belgesi aldık. Yine 3 aylık çalışma sonucunda 39 kilo pil topladık ve TAP’a gönderdik. Projedeki etkinliklerimizi gösteren broşür hazırladık ve Ezine genelinde dağıtımını yaptık. Etkinliklerimiz Resmi Web sayfamızda sürekli yayınlandı.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında da projemize yeni öğrencilerinde dahil olduğu EKO-TİM ile devam etmekteyiz. Bu yılki “Doğayı Temiz Tutalım, Gelecek Nesillere Güzel Bir Dünya Bırakalım” sloganı ile devam ettiğimiz programımızda planladığımız etkinliklerimize gelince, geçtiğimiz yıl yapılan önemli etkinliklerin büyük bölümünün tekrarlanması, Projemizi okulumuz dışında yerel halka da tanıtımının yapılması, plastik kapak toplama yarışması düzenleyerek bir kamyonet plastik kapak toplanması, “1 Ton Atık Pil” sloganı ile atık pil toplanması, Çöp-Atık -Geri Dönüşüm temalı okul gezisi düzenlenmesi,. atık materyallerle ürünler oluşturulması, çevre konulu tiyatro ve koro çalışmaları yer almaktadır.

Bizler çevreci bu tür etkinliklerle sene sonuna kadar verimli bir dönem geçireceğimizi düşünüyoruz. Bunun yanında bu seneki hedeflerimizi yerine getirerek hali hazırda Beyaz Bayrak sahibi okulumuza bir de Yeşil Bayrak kazandırma şansı yakalayacağız. Çevre Dostu okul olarak bu seneden sonraki dönemlerde de bu projeyi farklı temalarla yürütmek de uzun vadedeki hedefimizdir.

Son olarak bizler çevremiz için yaptığımız tüm bu etkinliklerden öğrencilerimizin yanı sıra Tüm Ezine halkının da haberdar olmasını ve bu etkinliklerde bizlere destek olmalarını bekliyoruz. Özellikle yürüttüğümüz atık pil ve mavi kapak toplama projelerimizde tüm Ezine halkının yardımlarını bekliyoruz “dedi.

Proje kapsamında EKO-TİM’de görev alan öğrencilerden Yağmur Zehir ve İrem Kurt da projede yer almaktan dolayı mutlu olduklarını, proje sayesinde çevre duyarlılıklarının arttığını belirterek, “Büyüklerimizden ve halkımızdan çevreye karşı daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Büyüklerimizin bizlere bırakacakları en iyi miras temiz çevre ve yaşanabilir bir dünya olacaktır. Ezine halkının projemize destek vermelerini bekliyoruz “dedi.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz