BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞUNDA “ASEF” SAHNE ALIYOR

Geyikli’de “Çanakkale Ruhu Yeniden” Konferansı
 • Ana Sayfa » Genel
 • 14 Mart 2018 - 12:07:12
">
  Geyikli’de “Çanakkale Ruhu Yeniden” Konferansı

  Geyikli beldesinde, Geyikli İlkokulu tarafından  “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü” etkinlikleri kapsamında ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Dç.Dr. Halil Ersin Avcı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Çanakkale Ruhu Yeniden” konulu konferans düzenlendi. Geyikli ÇPL Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe Geyikli ÇPAL Müdürü Efrail Sancar, Geyikli İlkokulu Müdürü Oğuz Gökhan Develioğlu, Çanakkale […]

  Geyikli beldesinde, Geyikli İlkokulu tarafından  “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü” etkinlikleri kapsamında ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Dç.Dr. Halil Ersin Avcı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Çanakkale Ruhu Yeniden” konulu konferans düzenlendi.

  Geyikli ÇPL Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe Geyikli ÇPAL Müdürü Efrail Sancar, Geyikli İlkokulu Müdürü Oğuz Gökhan Develioğlu, Çanakkale Savaşı Kahramanlarından Ezine’li Yahya Çavuş’un torunu Mustafa Canbaz, Çanakkale Savaşı gazilerinden Halil Helvacının torunlarından Emre Karabulut, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

  Bir bölükle bir alaya karşı Gözcübaba tepesini savunan Ezineli Yahya Çavuş’un torunu Mustafa Canbaz, parmağının koptuğunu ancak doktor söyleyince fark eden Halil Helvacı’nın torunu Emre Karabulut ve Çanakkale Muharebeleri konusundaki yerli ve yabancı çalışmaları ile tanınmış yazar ve tarihçi Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı, Geyikli’de Çanakkale Ruhu programında bir araya geldiler.

  Eyvah eyvah filmi ile adını duyuran Ezine’nin Geyikli beldesinde Çanakkale Zaferi Anma etkinlikleri kapsamında Geyikli İlköğretim Okulu ve Geyikli Çok Programlı Lisesi öğrencileri için düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden tanınmış yazar ve tarihçi Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı konuşmacı olarak katılırken dinleyiciler arasında büyük kahramanlarımızdan Ezineli Yahya Çavuş’un ve Halil Helvacı’nın torunları da yer aldı.

  Tarihçi Halil Ersin Avcı, Çanakkale Ruhu’nun oluşumunu geçmişten günümüze çok çarpıcı örneklerle anlatırken salonda Çanakkale Ruhu adeta yeniden yaşandı. Ezineli Yahya Çavuş ve Halil Helvacı’nın torunlarının da katılımıyla salonda bambaşka bir atmosfer yaşandı. Tarihçi Halil Ersin Avcı, Seyit Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş ve Mustafa Kemal Atatürk örnekleri üzerinden tam bir kişisel gelişim dersi verdi. Avcı, “Kahramanlar sıra dışı zamanlarda sıra dışı işler yapan sıradan insanlardır” diye giriş  yaptıktan sonra Atatürk, Ezineli ve Koca Seyit’in Çanakkale’de kendilerinden beklenen ve istenenin ötesinde işler yaptıkları için bugün kahraman olarak anıldıklarını ve bugün de ülkenin çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkmasının gençlerin ancak kendilerinden beklenenden fazlasını yapmasıyla mümkün olabileceğini vurguladı. Geçmiş, günümüz ve gelecek ile ilgili birçok karşılaştırmalar yapıp örnekler veren Tarihçi Avcı, Çanakkale Muharebelerine ve Zaferine bugüne kadar hiç bakılmayan açılardan bakarak gençlerin ilgisini çekti.

  Avcı konferansında, 2008 yılında yayınlanan ve Başbakanlık Dünya Barış Ölçüsü ödülü almış olan kitabından alıntılar yaptı.

  Avcı kitabından alıntılar yaptığı ve Çanakkale Savaşlarında yaşanan kahramanlık olaylarından bahsettiği konuşmasında Çanakkale Ruhu’nun  “Yaşatmak İçin Yaşamaktan Vazgeçenlerin Ruhu” olduğunu ifade etti.

  Avcı konuşmasında şunları ifade etti. “Trabzonlu Ali ile Saadet’ten, Darülfünun hocası Kasım Efendiye, Seyit Onbaşı’dan Ezineli Yahya Çavuş’a, Cevat Paşa’dan Mustafa Kemal Atatürk’e kadar tüm olaylarda kahramanların yaptıklarından ziyade asıl kahramanlıkları sonucunu bilerek öne çıkmalarıdır. Askeri kanunlara göre izinsiz ve yetkisiz teçhizatın kullanılması yasak ve neticesi kurşuna dizilmeyi gerektirirken Seyit Onbaşı mermiyi sırtlayıp topu ateşlemiş sonunu hiç düşünmeden cesaret göstermiştir. Mustafa Kemal, emir gelmesini beklemeden 19.İhtiyat Tümenini cepheye sürmüş neticesi olmazsa yargılanacağım diye düşünmemiştir. İşte Çanakkale’yi kazandıran yüksek ruh budur. Kahramanlık marjinal olmak değil, sonuçlarını görerek ve bilerek cesurca hareket etmektir.”

  Program sonunda Tarihçi Halil Ersin Avcı, Ezineli Yahya Çavuş’un ve Halil Helvacı’nın torunları kucaklaşarak fotoğraf çekildiler ve öğrencileri selamladılar. Böylece salondaki atmosfer ve duygular son safhaya ulaştı.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz