Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

Turan, Gelibolu-Eceabat Arası Tünel İnşaatını Gezdi

KÖSEDERE KÖYÜ ORTAOKULUNDA “SU FESTİVALİ” “BİZ SUYU KORUYORUZ YA SİZ ?
 • Ana Sayfa » Genel
 • 22 Mayıs 2018 - 06:36:42
">
  KÖSEDERE KÖYÜ ORTAOKULUNDA “SU FESTİVALİ” “BİZ SUYU KORUYORUZ YA SİZ ?

  Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere Köyü Ortaokulu tarafından “Su Kaşifi Programı” kapsamında “SU FESTİVALİ” düzenlendi. Ayvacık’a bağlı Kösedere Köyü Ortaokulu tarafından “Su Kaşifi” programı kapsamında, öğrencilerin artık malzemeler kullanarak ortaya koydukları ürünler, bu güne kadar proje kapsamında gerçekleşen faaliyetlerin yer aldığı fotoğraf sergisi, suyun önemine vurgu yapan resim sergisi, su tasarrufunun önemi anlatılan Hacivat ve Karagöz […]

  Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere Köyü Ortaokulu tarafından “Su Kaşifi Programı” kapsamında “SU FESTİVALİ” düzenlendi.

  Ayvacık’a bağlı Kösedere Köyü Ortaokulu tarafından “Su Kaşifi” programı kapsamında, öğrencilerin artık malzemeler kullanarak ortaya koydukları ürünler, bu güne kadar proje kapsamında gerçekleşen faaliyetlerin yer aldığı fotoğraf sergisi, suyun önemine vurgu yapan resim sergisi, su tasarrufunun önemi anlatılan Hacivat ve Karagöz Oyunu, Su Temalı Bilimsel gösteri, Bombastik ve Damat Halayı Gösterisi, Su ile Rap Şarkısı, suyun önemine dikkat çeken Moda Gösterisinin yer aldığı “SU FESTİVALİ” düzenlendi.

  Köy Muhtarı Mutlu Yaşar, Kösedere İlkokulu ve Anaokulu, Gülpınar Lisesi, Gülpınar Ortaokulu ile yaklaşık 250 kişinin katılım gösterdiği etkinlikte etkinliğe katılanlar, günlük yaşamlarında su tasarrufunda yapacaklarını sözünü veren belgeleri olan “Su Taahhüdü” nü doldurdular.

  Okulun Sosyal Bilgiler öğretmeni ve proje koordinatörü Safiye Çam yaptığı bilgilendirmede, “Su Nöbetçileri” ile yapılan atölye çalışmaları sonrasında 10 gün süren hazırlık çalışmaları sonrasında festivali gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “ Öncelikle  tüm öğrencilerimizden artık malzemeleri değerlendirerek neler yapılabileceğini gösteren ürünler ortaya koymalarını istedik. Böylece geri dönüşüm  fikirleri vererek gelen konukların günlük yaşamlarında kullandıkları bu malzemelerin çöp olmadığını basit şekiller vererek kendilerinin de bu ürünleri  yapabileceklerini gösterdik. Açtığımız fotoğraf sergisi ile bu güne kadar yaptığımız faaliyetleri gösterdik. “Biz suyu koruyoruz,  ya siz” diyerek sıra siz de mesajını verdik. Yiyeceklerdeki saklı su oyunu ile gelen konuklarımızın eğlenerek öğrenmelerini hedefledik . Resimlerle suyu anlat adlı köşemizde su ile ilgili konuklarımızın resim yaptırdık ve suyun önemini resimlerle  anlatmalarını istedik. Suyun önemini kavramalarını amaçladığınız köşemizde yapılan resimleri sergiledik. Hacivat ve karagöz orta oyununu canlandırdığımız etkinliğimizde su tasarrufunun önemini esprili bir söylemle dile getirdik. Su ile bilimi birleştirdik. Su temalı bilimsel gösterimizi okulumuzun fen bilimleri öğretmeni öncülüğünde gerçekleştirdik. Bombastik ve damat halayı gösterisi ile gelen konukların eğlenceli  vakit geçirmesini istedik. Suyla rap şarkımızı konuklarımızla seslendirdik. Moda gösterimizde de ķıyafetler ile suyun önemine dikkat çektik.  Pilav ve çikolata ikramları ile kapanışı yaptık.

  Su kaşifi , dünyanın dört bir yanından öğrencileri, okul ve toplumdaki su meselelerine karşı birlikte eyleme geçmelerini teşvik eden eğlenceli  ve eğitici Uluslar arası bir projedir. Okullar kilit su meseleleri hakkında su esaslı  etkinlikler düzenleyerek dünya suyunu kurtarma misyonunu üstlenmişlerdir.

  Bu bağlamda Kösedere Ortaokulu öğrencileriyle Şubatın ilk haftalarından itibaren çeşitli etkinliklerle proje de yer almaktayız. 3. yılında olan projede  Türkiye 2 yıldır  uluslararası alanda 1. sırada yer almaktadır. Kösedere Ortaokulu olarak bizde yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de 184 okul arasında  6., uluslararası  sıralamada 9. sırada yer almaktayız. Projede yer aldığımız süreçte yaptığımız bazı etkinlikler kapsamında Kösedere Köyünde bulunan deredeki suyu inceledik ve canlıları gözlemledik. Moda partisi ile kıyafetlerimizdeki suya dikkat çektik. Takas haftası etkinliği ile evdeki kullanmadığımız malzemelerimizi değiş tokuş yaptık.  Okulumuzun bahçesine tarım ürünler ektik.  Plastiklerden geri dönüşüm yaparak atık malzemeleri değerlendirerek çevreyi ve suyu koruduk” dedi.

  Etkinlik sonunda gelen misafirlere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

  SU KAŞİFİ NEDİR?

  Su Kaşifi, dünyanın dört bir yanından öğrencileri, okul ve toplumlarındaki su meselelerine karşı birlikte eyleme geçmeleri yönünde teşvik eden eğlenceli, ilham verici ve eğitici bir programdır. Su Kaşifi, 11 ülkede bütünüyle fonlanmış ve desteklenmiş olup, tüm okulların katılımına açık ve ücretsizdir. En iyi Su Kaşifi ekipleri, ülkelerini Londra’daki Uluslararası Kutlama Etkinliği’nde temsil etme şansına sahip olacaktır.

   

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz