Ezine Belediyesinden Beş Bin Kişiye Aşure İkramı

Ezine Belediyesinden Beş Bin Kişiye Aşure İkramı

EZİNE’LİLER KURTULUŞ GÜNÜNDE HALK KONSERİNDE “ASEF” VE “RADİYE TÜREDİ” KONSERİ VE MEHTERAN GÖSTERİSİ İLE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

EZİNE’LİLER KURTULUŞ GÜNÜNDE HALK KONSERİNDE “ASEF” VE “RADİYE TÜREDİ” KONSERİ VE MEHTERAN GÖSTERİSİ İLE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

MEHMET AKİF ERSOY DEVLET HASTANESİ PALYATİF BAKIM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
 • Ana Sayfa » Genel
 • 11 Kasım 2017 - 19:26:35
">
  MEHMET AKİF ERSOY DEVLET HASTANESİ PALYATİF BAKIM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

  Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi hizmete sunuldu. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı açıklama şöyle; “Tüm Türkiye’de hizmet vermektedir. 2 Kasım 2015 tarihin de açılışı yapılan Palyatif Bakım Merkezimiz Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde her biri tek odadan oluşan özel bir bakım merkezidir. 1 Dahiliye Uzmanı, 7 Hemşire, Psikolog, Fizik Tedavi Uzmanı […]

  Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi hizmete sunuldu.

  Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı açıklama şöyle;

  “Tüm Türkiye’de hizmet vermektedir. 2 Kasım 2015 tarihin de açılışı yapılan Palyatif Bakım Merkezimiz Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde her biri tek odadan oluşan özel bir bakım merkezidir. 1 Dahiliye Uzmanı, 7 Hemşire, Psikolog, Fizik Tedavi Uzmanı ve Diyetisyenden oluşan bir ekip ile bugüne kadar toplamda 424 hastaya sağlık ve bakım hizmeti merkezimizde verilmiştir.

  İşte burada Palyatif bakım merkezleri tıbbi olarak tedavisi devam eden ancak  uzun süre hayatının geri kalanını destek alarak evinde aile bireyleriyle beraber geçirmesi gereken hastalarımıza destek veren ve  yakınlarını eğiten ve bakımı nasıl desteklemeleri gerektiğini de  öğreten merkezlerdir.

  Palyatif bakım merkezleri neler mi yapıyor bu merkezler;

  • Ağrı Tedavisi
  • Bulantı kusma gibi şikayetlerin önlenmesi
  • Halsizlik ve diğer semptomların giderilmesi
  • Beslenme desteğinin sağlanması
  • Solunumun rahatlatılması
  • Hasta ve hasta yakınlarına psikolojik ve sosyal destek sağlanması
  • Hasta ve yakınlarının hastalıkla ve bakımı ile ilgili eğitimi
  • Hastaya konforlu bir bakımın sağlanması.
  • Hastanın fonksiyonel durumunun artırılması
  • Hasta yakınlarının hasta için gönül rahatlığının olması ve elimizden bir şey gelir mi soruların cevaplanması gibi birçok konuyu amaç edinmişlerdir.

  Hastanızın elinizden bir şey gelmeyeceğini düşünerek yürüdüğü bu yolda yanınızda aile bireyi gibi duran bu merkezler sizler için bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

  Peki, hangi durumlarda palyatif bakım merkezleri  tercih edilmelidir;

  Son dönem kanser hastaları

  Motor nöron hastalıkları

  Alzheimer hastalığı

  ALS ( Amyotrofik Lateral Skleroz )

  MS hastalığı  ( Multiple Skleroz )

  Müsküler Distrofi

  Parkinson Hastalığı

  İnme Hastalığı ( Fonksiyonların en az %50 sini kaybetmiş hastalar

  İleri seviye organ yetmezlikleri ( Böbrek, karaciğer, Kalp, Akciğer )

  Çocuklarda  Genetik / Konjenital  ilerleyici hastalıklar

  AIDS

  Palyatif Bakım merkezlerinde sizlere kimler yardımcı olacak

  Evet, burada en baş sıraya hasta ve hasta yakınlarını yazmak durumundayız. Sürecin her boyutuyla ilgilenmesi gerekecek. İkinci sıraya Uzman Hekim yazmak durumundayız. Ve bu kişi her durumda sizin ve hastanızın tıbbi psikolojik ve sosyal yönlerini iyi analiz edebilen bir hekim olmalı. Üçüncü sıra Hemşiremiz;  Hastanızın bakımlarını ve desteğini tam olarak yapabilen yetkin bir hemşire olmalı. Hastasının kız kardeşi veya erkek kardeşi gibi.

  Terapistimiz, psikologumuz, Diyetisyenimiz ve Beslenme Uzmanımız ve son olarak ta Sosyal hizmet uzmanımız. Aslında hastanıza yapılacak o kadar şey var ki, ama bunların hepsi sizin değerlendirmenizle olabilir. Hayatta hiç bir şey için son yoktur. Hep yeni başlangıçlar vardır. Uğurlanması gereken kişilerde hak ettikleri değerlerle uğurlanmalıdır.

  Bu merkezlere hastalarımız Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri veya Aile Hekimleri tarafından veya kendileri de başvuruda bulunabilirler. Uzun süre cihazlarla ev ortamında da yaşamak zorunda olan hastaların kendilerinin ve yakınlarının bakım, ilaç, kontrol, beslenme, psikolojik yaklaşım gibi birçok konuda hastaya ve yakınlarına eğitimler veren merkezde aile hekimleri ve evde sağlık hizmetleriyle koordinasyonlu çalışan hastanın durumuna göre diğer kurum ve kuruluşlarla da gerekli iş birliği içerisinde hizmetin devamını sağlamaktadır.

  Yaşamı desteklemekle birlikte , ,Hasta yakınlarına hastalık süreci ve sonrasında başa çıkabilmelerinde destek sağlayan Palyatif Bakım Merkezi Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde daha modern ve kaliteli, insan odaklı anlayışla hizmet veriyor.”

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz