Ramazan Bayramında Tatilcilerin Tercihi Bozcaada Oldu

Kuzey Ege’nin önemli turizm merkezlerinden olan Bozcaada ilçesi, Ramazan Bayramında da tatilcilerin tercihi oldu.

4 günlük Ramazan Bayramını fırsat bilen vatandaşların Bozcaada’ya akın etti. Adada doluluk oranı yüzde yüzlere ulaştı.

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, Bozcaada’nın son yıllarda bu tip yoğunluklara çok alışık olduğunu belirterek, yerel yönetim ve turizm işletmecileri ve Kaymakamlık olarak mümkün olduğunca bu yoğunluğa hazır olduklarını söyledi.

Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti. “Görebildiğimiz kadarıyla  otellerimizde çok büyük talep var doluluk oranımız hemen hemen yüzde yüzlere ulaştı.  Her bayram ve yoğun günlerde ada olmamız nedeniyle uyarmamı z gereken konular var. Özellikle GESTAŞ’ın online bilet satışı başladı. % 8- 85 ler oranında artık adaya ulaşım için biletler onlıne satılıyor. Tatillerini adada geçirmek için adaya gelenlerin bu konuyu mutlaka değerlendirmeleri gerektiğini ve biletlerini onlıne alarak adaya gelmelerini rica ediyoruz” dedi.

Bozcaada’da 3 yıldır bir trafik uygulaması yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Yılmaz, “Bu uygulama ile ada merkezimizi araç trafiğine kapatılması ve Gestaş’ın Bozcaada dönüşlerinde rezervasyon sistemi uygulaması çok önemli .  Biz bu büyük yoğunluklarda bu sistem sayesinde o tatilin son günü araç kuyruğunda geçen manzaraları artık görmemeye başladık. Bozcaada’yı  tercih eden misafirlerimiz rezevasyonlarını  Gestaş’ın iletişim kanallarından yaptıkları takdirde, dönüşlerini ne zaman planlamışlarsa deniz otobüsü mantığında tatillerini sorunsuz sonlandırabiliyor ve kuyrukta vakit geçirmek zorunda kalmıyorlar. Yine ilçe merkezimizin trafiğe kapatılmasına istinaden  bu sene yeni bir uygulama başlattık. Özellikle araçsız gelen, yaşlı, engelli, ağır yükü olan misafirlerimiz için 2 ayrı hatta hem Cumhuriyet Mahallesi hem de Alaybey mahallesine ve oradaki konaklama tesislerine hizmet edecek 2 tane elektrikli golf aracını hizmete soktuk. Araçlarımız 8 kişilik ve çok büyük ilgi gördü. Özellikle yaşlılarımız ve ağır yükü olan vatandaşlarımız bu araçlarımızı daha çok tercih ediyorlar. Sbahleyin geminin ilk sefer saatinden başlamak üzere geceleyin son sefer saatine kadar hizmet verecek olan bu uygulamamız yaz boyunca devam edecek” dedi.

Koylarla ilgili kış aylarında bir süreç yaşandığını belirten Başkan Yılmaz, “Koylarımızın işletmeye açılmasıyla ilgili yaşanan bu süreçte bize çok büyük destek verildi. Bu sürecin durdurulması noktasında iktidar partisinden özellikle Milletvekili Bülent Tuıran ve diğer vekillerimizden çok büyük destek gördük. Parti gözetmeksizin hepsine çok teşekkür ediyorum. Biz o zaman bir söz vermiştik. Özellikle Ayazma dışındaki, çevresinde işletme olmayan koylarımıza portatif tuvalet ve soyunma kabinlerini söz verdiğimiz gibi bu bölgelere koyduk. Böylelikle  vatandaşlarımızın en azından temel ihtiyaçlarını görebilecekleri bir hizmet modelimizi Sulubahçe, Habbele, Beylik, Çayır Koylarına ve günbatımı mevkiinde uygulamaya koyduk ve portatif tuvalet ve kabinlerimizi buralara yerleştirdik. Misafirlerimizden de mümkün olduğunca bunları temiz kullanmalarını rica ediyoruz. Biz belediye larak zaten bunları sabah akşam temizliğini  yapıyoruz ve vatandaşlarımızdan bu hizmetimizin karşılığında hiçbir bedel almıyoruz. Böylelikle diğer koylarımızın da kullanımını biraz daha artıracak ve Ayazma’nın yükünü alacaktır” dedi.