EZİNE’LİLER KURTULUŞ GÜNÜNDE HALK KONSERİNDE “ASEF” VE “RADİYE TÜREDİ” KONSERİ VE MEHTERAN GÖSTERİSİ İLE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

EZİNE’LİLER KURTULUŞ GÜNÜNDE HALK KONSERİNDE “ASEF” VE “RADİYE TÜREDİ” KONSERİ VE MEHTERAN GÖSTERİSİ İLE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

Küçükkuyu’da Cinayet; “Tetik Köftenin Sahibi Ersin Tetik Öldürüldü”

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

AYVACIKLI’LAR ÇELİK’LE UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

Nuriye Karaağaç Sonsuzluğa Uğurlandı

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMCILARI TİCARET BORSASINI ZİYARET ETTİ.

Troyazar “Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali” Başladı
 • Ana Sayfa » Genel
 • 1 Nisan 2018 - 05:51:04
">
  Troyazar “Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali” Başladı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilişinin 20. yılı dolayısıyla ilan edilen “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Troyazar-Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali”, törenle başladı.   Kentte 4 gün boyunca 11 yazarın katılımıyla gerçekleştirilecek olan etkinlik için Troya Antik Kenti’nde tören düzenlendi. Troia Antik Kenti’nde gerçekleşen kokteyl ile […]

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilişinin 20. yılı dolayısıyla ilan edilen “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Troyazar-Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali”, törenle başladı.

   

  Kentte 4 gün boyunca 11 yazarın katılımıyla gerçekleştirilecek olan etkinlik için Troya Antik Kenti’nde tören düzenlendi. Troia Antik Kenti’nde gerçekleşen kokteyl ile başlayan festivalin ilk konukları İlber Ortaylı ve Ahmet Şerif İzgören oldu.

   

  Törene, Kore Dostluk Derneği Başkanı Hee Soo Lee, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Troya Kazı Heyeti Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz ile çok sayıda davetli katıldı.

   

  Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin hem tarihiyle hem de kültürüyle büyük bir şehir olduğunu söyledi.

   

  Choi, kentin birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını ve hem tarihiyle hem de kültürüyle büyük bir şehir olduğunu belirterek şöyle devam etti:

   

  “Burası, Troya Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı yerdir. Kore’liler Çanakkale ve Troya’nın bu bölgede olduğuna dair fazla bir bilgiye sahip değiller. Kore’liler, Troya’yı Homeros’un yazdığı kitaplardan öğreniyorlar. Ben göreve yeni gelmiş büyükelçi olarak elimden geleni yaparak Troya ve Çanakkale’yi Kore’deki halkımıza ve insanlarımıza en iyi şekilde anlatacağım. Bu etkinlik Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018’in Troya Yılı ilan edilmesiyle nedeniyle oluşturuldu. Bu anlamda büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı bu yıl ve gelecek yıl Çanakkale ve Troya Antik Kenti’nde turist sayısının artmasını ümit ediyorum.”

   

   

  “Uluslararası bir kültür ve turizm hamlesi”

   

  Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da Troya Antik Kenti’nin Anadolu’nun kadim bir değeri olduğunu vurguladı.

   

  Antik kentin 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edildiğini anımsatan Vali Tavlı, “Bu yılın heyecan ve onurunu hep birlikte yaşamaktayız. Kültür ve Turizm Bakanlığımızca ilan edilmiş olan 2018 Troya Yılı, Çanakkale’mizin ve ülkemizin kültür ve turizmine büyük katkılar sağlayan ülkemizin dünya turizmindeki yükselişine güç katan uluslararası bir kültür ve turizm hamlesidir.” diye konuştu.

   

  Troia Antik Kenti’ndeki programın ardından, festival bir alışveriş merkezinde Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katıldığı söyleşi ile devam etti. Söyleşide İlber Ortaylı, Çanakkale Savaşları ve bilinmeyen yönlerini anlattı. Söyleşinin ardından alışveriş merkezinden ayrılan İlber Ortaylı’nın ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ isimli kitabı söyleşiye katılan vatandaşlara dağıtıldı.

   

  Irmak Zileli, Hasan Ali Toptaş ve Koreli yazarlar Hee Soo Lee, In Uk Kang, Jongıl Kim, Min Jeng Lee, Tuğçe Isıyel, Selma Argon, Fatih Bayhan, Ahmet Ümit, Sinan Canan, Savaş Ş. Barkçin, Dücane Cündioğlu gibi ulusal ve uluslararası üne sahip yazarların katılacağı Troyazar Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali, 8 Nisan’da sona erecek.

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz