Babaoğlu ; “Bizim için öncelikli olan çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir”

Babaoğlu ; “Bizim için öncelikli olan çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir”

Ayvacık’ta Jandarma’dan Göçmen Kaçakçılarına Ağır Darbe

Ayvacık’ta Jandarma’dan Göçmen Kaçakçılarına Ağır Darbe

“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

“MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

Ezine’de Jandarmanın Trafik Denetimleri Sürüyor

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

ÇANAKKALE ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “CUMHURİYET ŞÖLENİ”

Tyt-Yks-Ayt Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler
Tyt-Yks-Ayt Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler

Bu yıl ilk kez uygulaması yapılacak olan Tyt- Yks ve Ayt sınavına girecek öğrenciler için artık geri sayım başladı. Sınav Tyt ( Temel Yeterlilik Sınavı) ile 30 Haziran’da Cumartesi günü başlayacak. Ardından ikinci oturum pazar sabahı yapılacak. Sınava az bir zaman kala ne yapacağını bilemeyen ya da strese giren öğrencilerimizin bilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. […]

Bu yıl ilk kez uygulaması yapılacak olan Tyt- Yks ve Ayt sınavına girecek öğrenciler için artık geri sayım başladı. Sınav Tyt ( Temel Yeterlilik Sınavı) ile 30 Haziran’da Cumartesi günü başlayacak. Ardından ikinci oturum pazar sabahı yapılacak.

Sınava az bir zaman kala ne yapacağını bilemeyen ya da strese giren öğrencilerimizin bilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlara hep birlikte bakalım.

Sınav Giriş Yerlerinizi Öğrenin

Sınav sabahı bir karışıklık yaşamamak ve sınava geç kalmamak adına sınava gireceğiniz ilçeyi, sokağı, mahalleyi ve okulu çok iyi tanıyın. Kendi gireceğiniz sınav merkezini önceden görmek hem sınav günü bir aksilik yaşamanızı önleyecek hem de stresinizi azaltmış olacaktır.

 

Son Hafta Son Denemeler

Sınava gireceğiniz bu son günlerde elinizden geldiği kadar deneme çözmeye gayret edin. Unutmayın çözeceğiniz denemeler, gireceğiniz sınavın küçük provası gibidir. Bu nedenle denemelerinizi cumartesi günü gerçek bir sınava giriyormuş gibi önemseyin. Siz deneme çözdükçe var olan sınav stresiniz de azalmaya başlayacaktır. Çünkü gireceğiniz sınav az çok çözdüğünüz denemelere benzeyecek ve siz de bunu daha önceden tecrübe ettiğiniz için bir avantaj kazanacaksınız. Deneme çözerken yapmanız gereken bir diğer iş de deneme sonuçlarını gözünüzde çok büyütmemenizdir. Yani iyi sonuçlar alıp da benim artık deneme çözmeme gerek yok demeyin. Ya da sadece sonuçlarınız istediğiniz şekilde gelmiyor diye karamsarlığa kapılmayın. Siz son noktaya kadar elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Bir konuda ne kadar çok soru çeşidi görürseniz konuya o kadar farklı açılardan bakabilirsiniz.

 

Çevrenizi Duymayın!

Siz sınava hazırlanırken veya bu son günlerde sizin moralinizi bozacak illa ki çevrenizden birileri olmuştur. İnsanlar oturdukları yerlerden, kendileri hayatlarında hiçbir şey başaramadan sizin hakkınızda yargıya varmaya kalkışabilir. Sanki buna hakları varmış gibi! Böyle bir durum yaşarsanız eğer yapmanız gereken şey “sağır kaplumbağa” rolü oynamaktır. Bilmem aranızda bu hikayeyi bilen var mıdır? Sağır kaplumbağa zafere giderken etrafındaki kaplumbağaların ona “sen başaramazsın” sözlerini duymadığı için zaferi kazanmıştır. Sizler sınavınız bitene kadar bu gibi kötü sözlere aldırış etmeyin. Çünkü hiçbir gerçeklik payı yok. Siz ne çalıştıysanız karşınıza da o çıkacaktır.

 

Kendinizi Mutlu Edin

Uzun bir süredir hayalleriniz için çabalıyordunuz. Bunun için belki de gecenizi gündüzünüze kattınız ve bu süreç sizleri çok yordu. Ama şu son hafta biraz da kendinizi mutlu etmeye çalışın. Kendinizle ve sınavınızla ilgili olumsuz düşüncelerden kaçının. Olumlu düşünmeye çalışın. İsterseniz izlemek isteyip de ertelediğiniz bir filmi izleyebilir, hava güzel olduğunda biraz dışarı çıkıp hava alabilirsiniz… Bunları yapmaktan çekinmeyin. Eğer kafanızı biraz dağıtırsanız sınav için büyük bir moral toplamış ve dinlenmiş olursunuz…

 

Sınav Öncesi Yediklerinize Dikkat!

Sınavdan önce hiç tatmadığınız yiyeceklerden uzak durun. Mümkünse ev yemeği yemeye gayret edin. Sınavdan önceki akşam da ağır yemekler ve tatlılar yemeyin. Biliyorsunuz ki sınav anındaki bir karın ağrısı bile emeklerinizi boşa çıkarabilir. Bu hususa dikkat edin.

 

Sınav Sabahı Kahvaltı Şart

Sınav anından mutlaka 2 saat önce güzel ve hafif bir sabah kahvaltısı yapmaya dikkat edin. Bu konu uzmanların da tavsiye ettiği bir konudur. Kahvaltıda haşlanmış 1 tane yumurta yemeniz sizi tok tutmaya yarayacaktır. Zihninizi toplamak ve sınav anında kendinizi verebilmek için aç kalmayın.

 

Son olarak sevgili öğrenciler, sınavınıza alnınızın akıyla girip elinizden geleni yapın. Sınavınız nasıl geçerse geçsin kendinizi asla üzmeyin. Biliyorum zor bir durum ama her zaman güçlü olmaya çalışın. Ben hak edenlerin hak ettikleri meslekleri kazanmasını istiyorum. Umarım bu yazıyı okuyanlar hayal ettikleri üniversite ve bölümde okuma hakkı kazanabilir, hepinize başarılar diliyoruz.

KAYNAK : trojanews.com

 

 

  • Etiketler

You must be logged in to post a comment.

ANKET

Sitemi nasıl buldunuz?

Fotoğraf Albümleri
Video Galerileri
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz