Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BABAOĞLU 22 EYLÜL EZİNE’NİN KURTULUŞU MESAJI

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

NURİYE KARAAĞAÇ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

MEHMET ÜNAL ŞAHİN AYVACIK’IN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Bülent Turan ; “Hiçbir Programımızı, Yatırımımızı Geciktirmeyeceğiz”

Üvecik’liler Çanakkale Ruhunu Yaşadı
 • Ana Sayfa » Genel
 • 11 Mayıs 2018 - 13:31:19
">
  Üvecik’liler Çanakkale Ruhunu Yaşadı

  Üvecik Köyü sakinleri, Üvecik Köyü Muhtarlığının organizasyonu ile Günübirlik gerçekleşen ziyaret ile şanlı Türk destanın yazıldığı topraklarda tarihe yolculuk yaptı.   Sabah saatlerinde başlayan ve gün boyu süren programda; Kilitbahir kaleleri, Namazgah tabyaları, Mecidiye tabyaları, Mecidiye Şehitliği ve Seyit Onbaşının görev yaptığı top ve anıt, Şahindere Şehitliği, Zığındere Hastane Şehitliği, Seddülbahir Ertuğrul Tabyaları, Ertuğrul Koyu […]

  Üvecik Köyü sakinleri, Üvecik Köyü Muhtarlığının organizasyonu ile Günübirlik gerçekleşen ziyaret ile şanlı Türk destanın yazıldığı topraklarda tarihe yolculuk yaptı.

   

  Sabah saatlerinde başlayan ve gün boyu süren programda; Kilitbahir kaleleri, Namazgah tabyaları, Mecidiye tabyaları, Mecidiye Şehitliği ve Seyit Onbaşının görev yaptığı top ve anıt, Şahindere Şehitliği, Zığındere Hastane Şehitliği, Seddülbahir Ertuğrul Tabyaları, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Şehitliği, Conk Bayırı, Arıburnu, Anzak Koyu, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Bomba Sırtı Bölgesi, 57. Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği ziyaret edildi

  Duygu dolu anlar yaşandı

  Tarihe tanıklık eden Üvecik’liler, ziyaretleri boyunca rehberler tarafından anlatılan büyük zaferin öyküsünü büyük bir heyecanla dinledi. Savaş alanlarını gezerek vatan uğruna can veren şehitlerin kahramanlık hikayelerini dinleyen Üvecik’liler zaman zaman duygu dolu anlar yaşadı. Geziye katılan Üvecik’liler, ziyaret edilen tarihi yerlerde bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Tarihi mekanları ve şehitlikleri ziyaret eden Köy sakinleri şehit mezarlarında ve şehitliklerde bol bol dua etti.

   

  Üvecik Köyü Muhtarı Tuncer Şaşkın etkinlik hakkında yaptığı açıklamada, “Sosyal ve Kültürel faaliyetlerimiz kapsamında Çanakkale Şehitlik ziyaretlerimizin bu yıl ilkini gerçekleştirdik.  Çanakkale’de bir tarih yatıyor. 1915’de şayet Çanakkale geçilmiş olsaydı belki bugün Türkiye Cumhuriyeti gibi bir devletten bahsedilmeyecekti. O dönemde Aziz Atatürk, ‘Ben Çanakkale’de Anafartalar’da yeniden doğdum’ diyor ve Atatürk’ün askeri dehası burada ortaya çıkıyor. Atatürk, ‘Ben size savaşı değil ölmeyi emrediyorum’ ifadesini yine burada kullanıyor. Çanakkale Şehitlik alanımız, onbinlerce vatan evladının şehadet şerbeti içtiği, herkesin görmesi gereken ve milli duyguları uyandıran bir bölge. Özellikle gençlerin bu ülkenin çok kolay kurulmadığını ve büyük mücadeleler verildiğini, bir metre kare bölgeye 6 bin merminin düştüğü bu bölgeyi mutlaka görmeleri gerekiyor ki, dedelerini hem anabilsinler hem de anlayabilsinler. Çanakkale topraklarında herkesin uzaktan yakından atası var. Gezimizde Çanakkale’de yaşananları anlamaya çalıştık. Atalarımızın savaştıkları yerleri görerek birebir hissetmeye çalıştık. Gezimiz çok güzel ve faydalı oldu. 18 Mart 1915’teki Çanakkale Deniz Savaşı ve onu takiben bir yıl süren Gelibolu Yarımadası’ndaki kara savaşları, “Çanakkale ruhu”nu bugünlerde giderek yükseltiyor. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, milletimizin diriliş ruhudur. Bizim milletimiz kadar düşen, düştüğü yerden de kalkmasını bilen, esarete alışık olmayan, öldü zannedilirken yeniden dirilen başka millet yoktur. Eğer bu topraklarda şimdilerde Çanakkale ruhu bizi bir daha heyecanlandırıyorsa, bu kendi değerlerimiz üzerinde bir defa daha ayağa kalkıyor olmamızdandır. Çanakkale ruhu, bizim inanç değerlerimizle yoğrulan milli ruhumuzdur.”

   

  Üvecik Köyü sakinleri de yaptıkları açıklamada, “Bizim için çok güzel bir gezi oldu. Tarihimizi ve tarihi yerlerimizi gidip yerinde gördük. Şehitliklerimizi ziyaret etme imkanı bulduk. Çoğunluğumuz ilk defa bu mekanları gezme fırsatını bulduk. Muhtarımız Tuncer Şaşkın’a bu geziyi düzenlediğinden ve bizi ecdadımızın kahramanlık destanını yazdıkları bu yerlere getirmesinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  • Etiketler

  The comments are closed.

  ANKET

  Sitemi nasıl buldunuz?

  Fotoğraf Albümleri
  ÖNE ÇIKANLAR
  Video Galerileri
  Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz