19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

2017’NİN İLK MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, ilk olarak 2016 yılı Nisan ayında düzenlenen Mesleki Yeterlilik Sınavlarına 2017 yılında da devam edildi.

TOBB’nin iştiraki olan MEYBEM A.Ş. işbirliğinde yapılan sınavların 6’ıncısı 21-22 Ocak 2017 tarihlerinde Çanakkale İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İnşaat Bölümü sınav uygulama alanlarında gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen sınavlara, Seramik Karo Kaplamacı,  Betonarme Demircisi, Isı Yalıtım (Mantolama), Duvarcı ve Sıvacı mesleklerinde toplam 61 aday katıldı.

2016 YILINDA MARMARA BÖLGESİNDE EN ÇOK SINAV DÜZENLEYEN ODA ÇTSO OLDU

Sınavlar hakkında bilgi veren Genel Sekreter H. Sema Sandal; “2016 yılında Odamız organizasyonunda toplam 178 adayın iştirak ettiği 5 sınav düzenleyerek Marmara bölgesinde en çok Mesleki Yeterlilik Sınavı düzenleyen Oda olduk. 2017 yılının ilk sınavını da 21-22 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdik. Mesleki Yeterlilik Belgesi 48 meslek dalında zorunlu hale geldi. Artık çıraklık ve kalfalık belgeleri geçerli değil. Adaylar sınavlarda başarılı oldukları takdirde ödemiş oldukları sınav ve belgelendirme ücretlerinin tamamını 1.1.2018 yılına kadar İŞKUR İşsizlik Fonu aracılığı ile geri alma imkanına sahip. Bu konuda işverenlerimize de büyük sorumluluk düşüyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen 48 meslek dalında personel çalıştıran işverenlerimizin  cezai müeyyideye maruz kalmamaları ve mesleğinde belgelendirilmiş personel çalıştırmalarının kendileri için avantaj sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Oda olarak 2017 yılında duyurular yaparak Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenlemeye devam edeceklerini ifade eden Genel Sekreter Sandal, konuyla ilgili bilgi almak isteyenlerin Odanın 217 10 14 numaralı telefonundan proje uzmanı Gökhan Doğru ile irtibata geçebileceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

About Post Author