17 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

2019 ÇANAKKALE İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMA RAPORU YAYINLANDI

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘‘2019 yılı Çanakkale İli İşgücü Piyasası Araştırması Raporu’’ Türkiye İş Kurumunun Türkiye ve 81 İl Raporları ile birlikte resmi internet sitesinde yayınlandı.

Çanakkale’nin tarım, ticaret, sanayi, turizm ve özellikle yeni köprü inşaatıyla ulaşımdaki hedefini büyütmesi ile ülkemizin parlayan yıldızı olduğunu vurgulayan Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan ‘‘ İşgücü piyasası da bu duruma uygun olarak gelişmekte, var olan iş alanları canlanmakta ve gelişmekte ayrıca yeni iş alanları oluşmaktadır. Ulusal politikaların oluşturulmasında ülke genelinde yapılan Türkiye İşgücü Piyasası Analizleri (TİPA) önem kazanırken, yerel politikaların oluşturulmasında İşgücü Piyasası Analizleri (İPA) önemlidir. Bu çalışmanın gerçekleşmesi adına gösterdikleri özverili çalışmalar nedeniyle İŞKUR İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanlarına, çalışma kapsamında işyeri bilgi formlarını titiz bir şekilde yanıtlayıp görüş bildiren tüm işverenlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ açıklamasında bulundu.

Raporun, İl Müdürlüğünde görevli İş ve Meslek Danışmanlarının birebir işverenlerle gerçekleştirdiği görüşmeler aracılığıyla yerel düzeyde işgücü piyasalarına katılımı, katılanların niteliklerini, firmaların mevcut istihdam ve ihtiyaçlarının niteliğini ortaya koymayı amaçladığı belirtildi.

512 işletmenin verilerinin derlendiği araştırmada 20 ve üzeri istihdamlı işletmeler için çalışanların 25 bin 508’inin erkek, 8 bin 41’in ise kadın olmak üzere toplam 33 bin 549 olarak tespit edildi. Çanakkale’de en fazla çalışanı olan meslek grupları; tesis ve makinelerin çalışmasından sorumlu operatörler ve demonte bir ürünü birleştirmekle veya daha önce montajı yapılmış bir ürünü çalışır hale getirmekle sorumlu olan montajcılar ile herhangi bir tecrübe ve nitelik gerektirmeyen mesleklerdir. İlde açık iş oranı yüzde 1,9 olarak tespit edilmiş, bu sayının 0,4 puanlık farkla Türkiye ortalamasının üstünde olduğu, açık iş oranının en yüksek olduğu alan ise 3,3 pay ile maden ve taşocaklarında ihtiyaç duyulan işlerde olduğu görüldü.

Açık işlerin meslek gruplarına göre dağılımı incelendiğinde; en fazla açık işin tesis ve makinelerin çalışmasından sorumlu operatörler ve demonte bir ürünü birleştirmekle veya daha önce montajı yapılmış bir ürünü çalışır hale getirmekle sorumlu olan montajcılar meslek grubunda olduğu tespit edildiği, bu meslek grubunda araştırma döneminde 288 kişilik açık iş olduğu açıklandı. Çanakkale ve Türkiye geneli güncel işgücü piyasası raporuna www.iskur.gov.tr/kurumsal-bilgi/raporlar/ web sitesi üzerinden ayrıntılı olarak incelenebileceği dile getirildi.

About Post Author