27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine ilçesinde bazı köylerde vahşi hayvan saldırısı sonucu küçükbaş hayvanlar telef oldu.

Alınan bilgiye göre ilçeye bağlı Kayacık, Yaylacık, Köseler, Tavaklı köyleri kırsalında vahşi hayvan saldırısı sonucu onlarca koyun ve keçi telef oldu.

Kayacık Köyü muhtarı Ali Can yaptığı açıklamada, köyde bir süredir kurt veya çakal olduğunu tahmin ettikleri vahşi hayvan ve hayvanların saldırısı sonucu köylerinde onlarca hayvanın telef olduğunu bir çoğunun da yaralandığını ifade etti.

Civar köylerde ve geniş bir bölgede bulunan diğer köylerde de aynı tip küçükbaş hayvanlara yönelik saldırıların olduğunu belirten Ali Can, “Bir süredir başta köyümüz olmak üzere komşu köylerimiz Köseler, Yaylacık, Tavaklı, Belen, Arasanlı, Sarpdere  olmak üzere geniş bir bölgede kurt veya çakal olmasından şüphelendiğimiz hayvanlar tarafından küçükbaş hayvanlarımıza yönelik saldırılar yaşanmaktadır. Bu saldırılar sonucu onlarca hayvanımız telef olmuş, bir o kadarda hayvanımız ağır şekilde yaralanmıştır. Hayvan yetiştiricilerimiz ve köylülerimiz bu durumdan büyük zarar etmektedir. Bu hayvanların bu bölgeye nasıl geldiğini bilemiyoruz fakat araştırıyoruz. Bazı vatandaşlarımız bu kurtların bu bölgeye getirilerek bilinçli olarak atıldığını görmüşler.  Konuyu araştırıyoruz. Bu durumu yetkililere bildirmemize rağmen henüz bir çözüm bulunamamış veya köyümüze gelerek bir açıklamada bulunulmamıştır. Yetkililerden konu hakkında bir açıklama ve sorunumuza bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi

Yaylacık Köyü muhtarı Mahir Aslantaş ise yaptığı açıklamada, başta köylerinde olmak üzere bölgede yaşanan hayvan ölümlerinden yabani hayvanlarından şüphelendiklerini belirterek, “ Çoktan beri bu tür vakalar olmuyordu. Genellikle ilk bahar ve sonbahar aylarında ara sıra bu tür ölümlere ve yabani hayvan saldırılarına rastlıyorduk. Yabani hayvanların bölgemize atıldığını iddia eden ve gören vatandaşlarımız var. Biz bu hayvanların bu bölgeye nasıl geldiğini şuan için bilmiyoruz. Bölgemizde hayvancılıkla geçine n vatandaşlarımız ve üreticilerimiz büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Bir akşamda 32 hayvan ölümünden bahsediyor. Bunun dışında da bir çok yaralı hayvanımız var. Yetkililerin bu konuda vatandaşlarımız aydınlatması ve bu soruna bir çözüm bulması gerekmektedir. Bu hayvanların bu bölgeye nasıl geldiğinin ve bu olayların nasıl yaşandığının ortaya çıkarılması gerekiyor. Her akşam bölgemizde farklı köylerimizde bu hayvan saldırıları sonucu hayvan ölümlerine rastlamaktayız” dedi.

Kayacık köyü sakinlerinden hayvan yetiştiricisi Sebahattin Aydın ise yaptığı açıklamada,  hayvanlarının yanına gittiğinde bir çok koyununun parça parça olduğunu  bir çok hayvanının da yaralandığını gördüğünü belirterek, “ Buralara birileri tarafından bu hayvanların bilinçli olarak atıldığından şüpheleniyoruz. Çok mağdur durumdayız. Büyük zararımız var” dedi.

Kayacık köyünde hayvan yetiştiriciliği yapan Yahya Gülen’de yaptığı açıklamada, 20 tane kuzulu koyununun korunun içinde durduğunu ve bu hayvanlarının sık sık kontrol ettiklerini belirterek  “ Sabah erken saatte koyunlarımın yanına gittiğimde bazı hayvanlarımın ,