26 Ekim 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 101. Yıl dönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ezine’de törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı ve Parkında pandemi kuralları gözetilerek gerçekleştirilen tören Şlçe Milli Eğitim Müdür vekili İbrahim Kır tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından günün anlam ve öneminin belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kır tarafından günün anlam ve öneminin belirten konuşma yapıldı.

Kır konuşmasında şunları söyledi ;

” Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan “Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir.” anlayışı ile kurulan; milli egemenliğimizin, bağımsızlık mücadelemizin ve demokrasimizin merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 101. yıldönümüne ulaşmanın mutluluğu içindeyiz.

Şüphesiz şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri 23 Nisan 1920 tarihidir.  Türkiye Büyük Millet Meclisi; halkın iradesinin sesi olarak demokrasi kapılarını ardına kadar açmış, devletimizin bugünkü güçlü ve örnek gösterilen gelişmiş yapısına ulaşmasını sağlamıştır. Vazgeçilmez özgürlüğünü ve bağımsızlığını dünyaya ilan eden yüce devletimiz, bugün olduğu gibi yarınlarda da tam bağımsız ve güçlü olarak çağdaş uygarlık yolunda sağlam adımlarla ilerleyecektir.

            Ulu Önder Atatürk:”Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” hitabıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gün olan 23 Nisan’ı her şeyin en güzeline layık olan çocuklarımıza bir bayram olarak armağan etmiştir. Ayrıca tüm dünya çocuklarına da hediye edilen bu kutlu gün, ilk ve tek evrensel çocuk bayramıdır.

            Aydınlık yarınlarımızın güvencesi olan sevgili çocuklarımızın ve yüce milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerim ile kutluyor, meclisimizin ilk Başkanı ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’mızın tüm kahramanlarını, sonsuzluğa göçmüş aziz şehitlerimizi minnet ve rahmet ile anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Tüm dünya çocuklarıyla birlikte sağlıklı günlerde kutlayacağımız sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış dolu nice bayramlara”

Konuşmanın ardından Gazi Ortaokulu  8. Sınıf öğrencisi Mevanur Aydın “23 Nisan’da” adlı şiirin okunmasının ardından tören sona erdi.