19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

61. Balkan Kros Şampiyonası Tamamlandı

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Çanakkale’de düzenlenen 61. Balkan Kros Şampiyonası tamamlandı.

Eceabat’a bağlı Kocadere köyündeki kamp alanında düzenlenen özel parkurda düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin yanı sıra Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Sırbistan, İsrail, Kosova, Makedonya ve Ermenistan’dan gelen 102 atlet katıldı.

Açılış törenine Vali Tavlı, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf  Memiş ile protokol üyeleri katıldı.

Sporcular, ilki 1940’ta Heybeliada’da yapılan, bölgenin ve Avrupa’nın en eski uluslararası kros müsabakaları arasında bulunan şampiyonaya sağanak altında başladı.

Şampiyonanın startı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar tarafından verildi.

TAF Başkanı Çintimar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Balkan Kros Şampiyonası’nı Çanakkale’de yapmaktan dolayı büyük onur duyduklarını söyledi.
“Bu topraklar ecdadımızın bizlere emanet ettiği topraklar” diyen Çintimar, şunları kaydetti:

“Burada ülkemizin temsili için sporcularımız hem yarışacak hem de bütün Balkan ülkelerini burada ağırlıyoruz. Atletizmde Balkan ülkeleri 18 ülkenin katılımıyla var oluyor. Burada bu oluşumdan 9 ülke yarışacak. Bunların içinde Balkan ülkesi olmayıp, Balkan Birliğine kayıtlı Ermenistan ve İsrail de olmak üzere toplam 9 ülke burada yarışacak. Sporcularımız ülkemizi en iyi şekilde burada temsil edecek. Bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da hem takımlarda hem ferdilerde altın madalyalar almayı hedefledik.”

Gelibolu Yarımadası’ndaki toprakların her şeyin en iyisine layık olduğunu vurgulayan Çintimar, bu nedenle federasyon olarak en güzel organizasyonları burada yapma amacında olduklarını sözlerine ekledi.

Sabah saat 10.30’da başlayan şampiyona, saat 14.30’de sona erdi. Şampiyona da Genç Kadınlar 4 kilometre koşusunda, Türkiye’den 14.38’lik derecesiyle Pınar Demirtaş 1’inci, Türkiye’den 14.45’lik derecesiyle Latife Güneş 2’nci, Türkiye’den 14.51’lik derecesiyle Emine Akbingöl 3’ncü oldu.

Genç Erkekler 6 kilometre koşusunda ise, Türkiye’den 19.30’luk derecesiyle Ramazan Barbaros, Romanya’dan 19.30’luk derecesiyle Rusu Dorin Andrei 2’nci, Romanya’dan 19.43’lük derecesiyle Garcea Adrian 3’ncü oldu.

U23 Kadınlar 6 kilometre koşusunda, Romanya’dan 22.34’lük derecesiyle Piscu Andreea 1’nci, Türkiye’den 22.44’lük derecesiyle Tubay Erdal, Türkiye’den 22.54’lük derecesiyle Emine Hatun Tuna 3’ncü oldu.

U23 Erkekler 8 kilometre koşusunda, Türkiye’den 27.14’lük derecesiyle Turgay Bayram 1’nci, Türkiye’den 27.21’luk derecesiyle 2’nci, Romanya’dan 27.22’lik derecesi ile Coman Nicolae 3’ncü oldu.

Büyük Kadınlar 8 kilometre koşusunda, Romanya’dan 30.11’lik derecesiyle Blrca Roxana 1’nci, Türkiye’den 30.17’lik derecesiyle Sevilay Eytemiş 2’nci, Türkiye’den 30.26’lık derecesi ile Özlem Kaya 3’ncü oldu.

Büyük Erkekler 10 kilometre koşusunda, Türkiye’den 33.41’lik derecesiyle Sedat Gönen 1’nci, Türkiye’den 33.42’lik derecesiyle Ramazan Özdemir 2’nci, Türkiye’den 34.08’lik derecesiyle Alper Demir 3’ncü oldu.

Şampiyonada protokol üyeleri tarafından dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları verildi.

About Post Author