19 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi toplantısı yapıldı

Ezine’de, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, 13. Etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İlçe Müftülüğü toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkına ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Eren, Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doç. Dr. Ferhan Savran, il ve ilçe müdürlüğü personelleri, köy muhtarları ve üreticiler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından toplantının açılış konuşması İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Eren tarafından yapıldı. Eren yaptığı konuşmasında Tarım ve Orman Bakanlığınca 2006-2015 yıllarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tabandan yukarıya doğru yaklaşımla katılımcılığı sağlayan, yerel kapasiteyi ve örgütlenmeyi geliştiren, istihdam yaratma potansiyeli olan, üretici gelirlerini artıran ve çeşitlendiren, tarıma dayalı küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaştırılmasını esas alan projeler ile kırsal altyapının rehabilitasyonuna yönelik projeler ve üretime yönelik makine – ekipman alımı projeleri desteklendiğini belirtti.

Eren bu kapsamda da Ezine’de  2008-2014 yılları arasında 268 makine için toplam 812.840 TL %50 Alet Makine Destekleme ödemesi, 2013 -2018 Yılları arasında 24 yatırım için 660.015 TL Bireysel Sulama ve Parsel içi Sulama Yatırımları Desteği ödemesi ve ayrıca 2007-2018 yılları arasında 18 yatırımcıya toplam 3.778.526 TL Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Desteği ödemesi gerçekleştirildiğini söyledi.

Programın 2016-2020 yıllarında devam etmesine yönelik olarak, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı 22/02/2016 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Eren,  “Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında 81 ilde ekonomik yatırımlar ile bireysel sulama sistemlerine yönelik proje konularının desteklenmesi öngörülmüştür. Bu bağlamda 2019 yılı için Ekonomik Yatırım Destekleme Müracaatları başlamış olup 30.09.2019 da müracaatlar sona erecektir” dedi.

Daha sonra Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 13. Etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.

Toplantı karşılıklı soru cevap şeklinde sona erdi.

 

About Post Author