19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Engelliler Haftasında öğrencilerden “Engel Olma, Farkında Ol” Videosu

Ezine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince, Engelliler Haftası dolayısıyla farkındalık çalışmaları kapsamında öğrenciler ve öğretmeni tarafından “Engel Olma Farkında Ol” videosu hazırlandı.

Okulun Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı olarak sene başından bu yana  dahil oldukları “Farkındalıkların Farkındayım” adlı eTwinning projesi kapsamında da “Hayatı paylaşmak için engel yok” düşüncesiyle devam eden çalışmalar kapsamında Engelliler Haftasında işaret diliyle “Hayat Bayram Olsa” şarkısına öğrencilerin yer aldığı video hazırlandı.

Okulun Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni Nur Koçaş EZİNETÜRK ‘e yaptığı açıklamada, 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci döneminde eğitim öğretimin devam ettiği süreç içersinde, ilçenin kapalı spor salonunda 3 Aralık Engelliler Günü kapsamında fiziksel oyun aktiviteleri parkuru hazırlayarak farkındalık etkinliği oluşturduklarına dikkat çekerek, eTwening projesi kapsamında  çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Koçaş açıklamasında,  “Uzaktan eğitim sürecinde de 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası olması sebebiyle; öğrencilerimizle evlerimizdeki imkânlar doğrultusunda, işaret dili ile “Hayat Bayram Olsa” video sunumu ve “Engel Olma Farkında Ol” videosu şeklinde iki farkındalık sunumu hazırladık. Gerek EBA portalından ve gerekse whatsApp üzerinden öğrencilerimizle iletişim kurarak çalışmalarımızı tamamladık. Hayatı paylaşmak, empati kurmak, saygılı ve duyarlı olmak, engel değil yol açmak, hepinizin sorumluluğundadır. Hepimiz birer engelli adayıyız bilinciyle, öğrencilerimizle farkındalık oluşturmak ve bu tür çalışmalarla kazanımlar edinmek bizleri mutlu etmektedir. Corona virüs salgını sürecinde eğitime uzaktan eğitim ile devam etmek durumunda kaldığımız şu zorlu günlerde, özellikle farkındalık çalışmalarında evlerinde kısıtlı imkanlarla  gönüllü rol alan öğrencilerimizi, emek verdikleri duyarlı çalışmalarından dolayı okulumuz adına yürekten kutluyorum. Proje ve etkinlik çalışmalarımızda bizlere tam destek veren okul müdürümüz Kâmil Çalışal başta olmak üzere, müdür yardımcılarımıza, desteklerini esirgemeyen tüm öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Bir gün değil, 365 gün farkındayız.

Bugün Dünya nüfusunun yaklaşık 500 milyonu engellidir. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda çeşitli etkinliklerle anılmakta. Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’u yani 8,5 milyon kişinin engelli olduğu gerçeği düşünüldüğünde Engelliler Haftası’nın ne denli önemli bir hafta olduğu anlaşılabilmektedir. Ülkemizde yaşayan erkeklerin yüzde 11,10’u engellidir. Kadınlarda ise bu oran yüzde 13,45’i bulmaktadır. Ancak günlük hayatımızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde sekiz milyondan fazla engelli insanımızın bizlerle birlikte aynı hayatı paylaştığı gerçeği özümsenmelidir.
Engelli vatandaşlarımızı toplumun her kesiminde görmek, onları üreten bireyler haline getirmek bugün onlar için yapılması gereken en öncelikli işlerdendir.
Engelli bir insana acımak, onu aciz görmek hem ona hem de tüm insanlığa karşı yapılmış büyük bir saygısızlık olacaktır. Öncelikle her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. İnsan doğuştan bazı engellerle dünyaya gelebileceği gibi kaza, hastalık gibi sebeplerden dolayı da engelli olabilir. Ancak burada önemli olan, engelin nasıl ya da ne boyutta ortaya çıktığı değildir. Önemli olan, sağlıklı insanların zihinlerindeki engelleri ortadan kaldırıp onların engellilerle birlikte dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirme çabasına girebilmesini sağlamaktır.
Engelli vatandaşlarımızın pek çoğunda gözlemlenebilen yaşama arzusu, bakmayı ve görmeyi bilen sağlıklı insanlarımıza örnek olacak niteliklere sahiptir. Uygun şartlar sağlandığında avukat, mühendis, öğretmen, ressam olabilen engelli vatandaşlarımızın toplumun içinde etkin rol almalarını sağlamak ve onları unutmamak için bizde gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizi gerçekleştirdik” dedi.                                           

 

About Post Author