27 Eylül 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “10 EYLÜL İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ” dolayısıyla açıklamada bulunuldu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana dünyada intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 10 Eylül tarihini Dünya İntiharı Önleme Günü olarak ilan etmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir. Ölümle sonuçlanan her intihar için 25 kişi intihar girişiminde bulunur ve çok daha fazla kişinin de intiharla ilgili ciddi düşünceleri vardır. Kaybedilen her hayat birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil etmektedir.

Toplumun bir üyesi olarak; çocuk, ebeveyn, arkadaş, meslektaş veya komşu olarak kişilerin hayatında bir fark yaratabilirsiniz. İntihar davranışını önlemek için her gün yapabileceğiniz birçok şey var. Örneğin her fırsatta konuyla ilgili farkındalığı arttırabilir, intihar nedenleri ve intihar amaçlı uyarı işaretleri hakkında kendinizi ve başkalarını eğitebilir, çevrenizde sıkıntı yaşayanlara şefkat gösterebilir, yine kendi çevrenizdeki kişilerin intihar, intihar davranışı ve ruhsal sağlık sorunları ile ilgili ön yargılarını onlara fark ettirebilir, kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

İntihar Önlenebilir!

İntiharın işaretlerini ve intihar hakkındaki gerçekleri bilmek intiharı önlemede işimize yaramaktadır.

Eğer tanıdığınız bir kişi,

  • Ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa
  • İnternetten veya çevresinden silah, ilaç vs. gibi intihar araçlarını araştırıyorsa
  • Değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa
  • Kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa
  • Başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa
  • Öfkeli davranışlar sergiliyor veya intikam duygularından bahsediyorsa
  • Umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa
  • Sonuçlarını hesap etmeden canını tehlikeye atıyorsa
  • Alkol ya da madde kullanımında artış varsa intihar riski taşıyor olabilir.

Eğer bir kişinin intihar düşüncesi olduğuna inanıyorsanız bunu kişiyle konuşmaktan korkmayın. Yargılamadan, sevecen ve basit bir biçimde kendine zarar verme düşüncesi olup olmadığını sorun. İntihar girişiminde bulunmuş kişiler genellikle ölmek istemediklerini bunun yerine birinin kendilerine müdahalede bulunup onları durdurmasını istediklerini belirtirler. Çoğu, umutsuzluklarını hisseden ve onlara iyi olup olmadığını soran birilerini aradığını söyler. Nazik bir söz söylemek ve yargılamadan dinlemek fark yaratabilir. Sizler de harekete geçerek, kendisini çaresiz hissedenlere umut olabilirsiniz. “