10 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

1 Troya Zeytinyağı Festivali Lansman Toplantısı Yapıldı

Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği ile Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından bu yıl 1. si düzenlenen Troya Zeytinyağı Festivali’nin lansman toplantısı yapıldı.

 

Çanakkale’nin en değerli tarım ve gıda ürünlerinden zeytin ve zeytinyağını dünyaya tanıtmak, ulusal ve uluslararası turizm ile buluşturmayı hedefleyen ve 8-10 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecek “Troya Zeytinyağı Festivali”nin lansman toplantısı düzenlendi.

 

Dardanos Sun San Otelde gerçekleşen lansman toplantısına Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, Çanakkale Zeytin Üreticileri Derneği Erdinç Üzden, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Boz, Çanakkale Belediyesi Kültür Müdürü ve Turizm Tanıtma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Eryiğit, Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Öz, İletişim Danışmanı Abdullah Solmaz ve Organizasyon Komitesi Üyesi Bilal Koyuncu katıldı.

 

Toplantıda konuşan Çanakkale Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Erdinç Üzden, derneklerinin Ağustos 2021 tarihinde yeni kurulan bir dernek olduğunu belirterek, kuruluş amaçlarının zeytinin ve zeytinyağının kalitesini arttırmak, Çanakkale Zeytinyağına ve zeytinine katma değer kazandırmak, Çanakkale yöresi zeytinlerinden üretilen zeytinyağlarının ilk önce Türkiye içinde ardından da yurt dışında tanıtılması için çaba sarfetmek, Çanakkale yöresinde markalaşmaya önem vermek ve tahşişli (karışık) zeytinyağlar ile mücadele etmek, Çanakkale yöresinde yetişen zeytinyağlarının vatandaşlar ile en kısa yoldan ve en ucuz şekilde buluşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

 

Başkan Üzden zeytinin meyvesi ile yağı ile bereketin sembolü olduğunu belirterek bu ürünün Çanakkale’de markalaşma sürecinde bu amaç ile de Çanakkale Turizm Derneği Başkanı İsmet Balkan ve her iki derneğin yönetimleri ile birlikte yaptıkları toplantılar sonucunda böyle bir organizasyonun düzenlendiğini ifade etti.

 

Üzden festivalin organizasyonunun sağlanmasında destekleri olan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’na, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen’e, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekanı ProfçDr. Mustafa Boz’a, SUNSAN Hotel’e Gastro Kale’ye çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Festivalin paydaşlarından Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan da Çanakkale’nin iki önemli ve değerli sektörü tarım ve turizm aktörlerinin bu festivalde bir araya geldiğine dikkat çekerek, düzenlenen organizasyonun yöre üretmi ve üreticileri ile turizm sektörüne önemli katkılar sağlamayı amaçladığını ifade etti.

 

Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Boz ise bu tarz organizasyonların turizm ile hayat bulacağını ve arkeogastronomi, gastro turizm gibi alanlarda etkin aktivitelerin öneminin altını çizdi.

 

Çanakkale Belediyesi Kültür İşleri Müdüresi ve Turizm Tanıtma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Eryiğit, festivalin Çanakkale ve ülke tanıtım ve ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını kaydetti.

 

Çanakkale’de ilki gerçekleştirilecek festivalde uzmanlarla zeytinyağı tadımları, şeflerle gastronomi atölyeleri olacak. İsteyen tüketiciler küçük bir hasat şenliği de yaşayacak. 7 Ekim Cuma günü Sunsan Otel’de gerçekleşecek olan açılış kokteyli ile start verilecek festivalin 8 Ekim Cumartesi günü olan birinci gününde Ezine ilçesine bağlı Mecidiye köyünde 10.00 – 13.00 saatleri arasında tarlada zeytin hasadı yapılacak.

 

Festival kapsamında stantların yanı sıra arkeogastronomi atölyesi kurulacak ve aynı zamanda önemli şefler zeytinyağlı yemekler yapacaklar. Festivalde önemli şeflerden atölyeler, soğuk sabun, seramik atölyeleri, arkegastronomi, tadimlar, zeytinyağından elde edilen yemeklerin tadımları, müzik dinletileri, yöresel halk oyunları gösterileri ve Zeytinyağı Mezatı gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.

 

Öte yandan zeytinyağı mezatından elde edilecek gelir ise SMA hastası Çanakkale’li Ahmet Alp bebeğin tedavisi için kullanılmak üzere aileye bağışlanacak.

 

Troya Zeytinyağı Festivalini destekleyen kuruluşlar; Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi, Sunsan Hotel.

 

ÇANAKKALE TROYA ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ PROGRAMI

 

08.10.2021 CUMA

 • 19:00-22:00   Açılış Kokteyli

                                      Festival Tanıtımı    

  

09.10.2021 CUMARTESİ

 • 10:00-21:00  Standların açılması ve ziyaretçi kabulü  
 • 10:00-13:00  Tarlada hasat (Mecidiye Köyü)
 • 13:30  Resmi açılış   (Sunucu Celal Pir-Sunsan Hotel)  
 • 13:30-15:30  Önemli şeflerden atölyeler (Zeytinyağlı yemek yapılacak)

                                    Soğuk sabun atölyesi  

                                    Arkeogastronomi atölyesi

                                    Seramik atölyesi

                                    Ustalardan zeytinyağı tadımları ve yorumları      

                                    Çanakkale yöresi zeytinyağlı yemekler tadımı  

 • 15:00-17:00   Zeytinyağı Paneli
 • 17:30-18:30   Çanakkale’den esintiler müzik şöleni

 

10.10.2021 PAZAR

 • 10:00-21:00  Standların açılması ve ziyaretçi kabulü
 • 11:00-17:00  Şeflerden atölyeler (Zeytinyağlı yemek yapılacak)

                                    Soğuk sabun atölyesi

                                    Seramik atölyesi

                                    Ustalardan zeytinyağı tadımları ve yorumları      

                                    Çanakkale yöresi zeytinyağlı yemekler tadımı  

 • 11:00-11:30 Zeytinyağının tarihi paneli
 • 11:30-12:00 Müzik dinletisi – Barış Kadınları Halk Oyunları
 • 12:00-13:30 Zeytinyağı mezatı
 • 13:30-14:30 Müzik dinletisi
 • 21:00 Kapanış

 

 

About Post Author