9 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİNDE TEMEL VE İLERİ YAŞAM DESTEĞİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Çanakkale Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde  CPR ( Temel ve İleri Yaşam Desteği ) Eğitimi gerçekleştirildi.

2017 yılı verimlilik eğitimleri kapsamında Çanakkale Devlet Hastanesinde görevli Acil Tıp Uzmanı Dr. Kenan ATAÇ tarafından merkezimiz eğitim salonunda verilen eğitime diş hekimi, hemşire, diş protez teknisyenleri, idari birim çalışanları ve diğer tüm personeller katıldı.

Büyük ilgi ve katılımın gerçekleştiği eğitimde CPR ( Kardiyopulmoner Resusitasyon ) nedir, hangi durumlarda yapılmaktadır,  CPR daki hızın önemi, CPR’a ne zaman başlanacağı, neler yapılacağı, temel yaşam desteği ve ileri yaşam desteği konuları anlatıldı.

Yaşamı herhangi bir şekilde kesintiye uğramış bir kişiyi yeniden hayata döndürme çabalarını kapsayan uygulamaların tamamı, kardiyopulmoner resüsitasyon olarak adlandırıldığını söyleyen Dr. ATAÇ CPR’ ın  oldukça önemli bir uygulama olduğunu, mutlaka zamanında müdahale edilmesini ve  bu nedenle tüm sağlık çalışanlarının CPR konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini dile getirmiştir.