9 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de 18-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ahilik Haftası kutlamalarına;  Çanakkale Valiliği ziyareti ve Valilik önünde yapılan Mehteran Gösterisi ile başlandı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı makamında kabul ettiği Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği heyetine Çanakkale ekonomisine katkılarından dolayı teşekkür etti.

ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gün; Ahi Evran’ın kurucusu olduğu Ahiliğin ilk esnaf teşkilatı olduğunu, meslek erbabını ahlaki yönden de yetiştiren, iyi insan meziyetleri esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olduğunu vurgulayarak, ne yazık ki günümüz koşullarında bu durumun eksikliklerini hissettiğini ifade etti.

Valilik ziyaretinin ardından, Çanakkale Belediyesini ziyareti gerçekleştiren heyeti Başkan Vekili Muzaffer Özgen karşıladı. Muzaffer Özgen’de Ahilik Haftasını kutlayarak Atatürk’ün ; “Askeri ve siyasi zaferler ne kadar büyük olursa olsun ekonomik zaferle taçlandırılmazsa kısa ömürlü olur” sözlerine vurgu yaptı.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muzaffer Özgen, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gün, Genel Sekreter Sema Sandal ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu ve yönetim kurulu üyeleri, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Törende, kurum temsilcileri tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Yılın Ahisi seçilenlere ödülleri takdim edilerek, Mehteran Halk Oyunları gösterileriyle ilk günün Ahilik Haftası Kutlama programı tamamlandı.