9 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ GİDER: “ŞU ANDA ÇANAKKALE’DE HERKES HİZMETSİZLİKTEN MUZDARİP”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Haliç Kongre Merkezi’nde katıldığı AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

  • “Şu anda Çanakkale’de herkes hizmetsizlikten muzdarip. Küçücük bir şehirde trafik sorunları yaşamaya başladık. Kentsel dönüşümle ilgili hiçbir ciddi çalışma yok. Bütün bunları belediye başkan adayımız çok daha etraflı bir şekilde izah edecek”
  • “Çanakkale’de mevcut başkan CHP’den ve deprem adına yapılmış tek bir hareket yok. Çanakkale’de ‘Sosyal Konutlar’ problemimiz vardır, Yıllardır fantezilerle onu geçiştirip, bir türlü kentsel dönüşüme sokmuyor”

 

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, şu anda Çanakkale’de herkesin hizmetsizlikten muzdarip olduğunu belirterek, “Küçücük bir şehirde trafik sorunları yaşamaya başladık. Kentsel dönüşümle ilgili hiçbir ciddi çalışma yok. Bütün bunları belediye başkan adayımız çok daha etraflı bir şekilde izah edecek” dedi.

Gider,  Haliç Kongre Merkezi’nde katıldığı AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı öncesinde CNN Türk, TV100, Akit Tv, Lider Tv ve TvNET canlı yayınlarında soruları yanıtladı.

AK Parti’nin her seçime her zaman hazır olduğunu belirten Gider, “Bunun sebebi AK Parti “parti” unvanını en hak eden oluşumdur. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız Gençlik Kolları Başkanlığından beri  geldiği her göreve seçimle geldi. Atama ile geldiği bir görev yok.” dedi.

Bugün açıklanacak adayların tamamının, aylar süren çalışmalardan sonra belirlendiğini aktaran Gider, “Teşkilat araştırmalarından tutun, kamuoyu yoklamalarına ve ilgili tüm kurumların görüşlerine varana kadar tüm incelemeler yapıldı. Çünkü  biz burada sadece bir aday belirlemiyoruz. Şehirleri yönetecek insanları belirliyoruz. Dolayısıyla belirleyeceğimiz adayların hiçbirinin efekte olma şansı yok. Biz iktidar partisiyiz. Böyle bir şeye lüksümüz yok. Biz bir partiyiz, teşkilatlarımızın görüşleri, halkımızın talepleri dikkate alındı” diye konuştu.

“AK Partinin ortaya koyduğu bir motto var, Türkiye Yüzyılı. Adaylar, buna layık adaylar olmak zorunda.” diye konuşan Gider, sözlerine şöyle devam etti:

AK Parti Belediyeciliği diye bir kavram var. AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sayın Cumhurbaşkanın faaliyetlerinden sonra doğmuş bir parti. Dolayısıyla AK Parti belediyeciliğini  başarabilecek, bu yükü kaldırabilecek adaylar gerekliydi. Çok ince elendi sık dokundu. Muhakkak ki son kararı  Sayın Cumhurbaşkanı verdi ama  tüm bu faktörleri  dikkate alarak, heyetler halinde çalışarak bugünkü adaylar belirlendi.” 

 

  • “Küçücük bir şehirde trafik sorunları yaşamaya başladık”

Gider, Çanakkale’deki adayın bugüne kadar yaptıkları ile Çanakkale kamuoyunda var olan, birden ortaya çıkmayan, insanların istediği bir aday olduğunu ifade etti.

AK Parti’nin seçim çalışmalarında birebir çalışmanın esas olduğunu aktaran Gider, şunları kaydetti:

“Çünkü biz sokakların partisiyiz, halkın partisiyiz. Salonların, lobilerin, kayak merkezlerinin partisi değiliz. Dolayısıyla da Çanakkale’de de ev ev, kişi kişi, kahve kahve, esnaf esnaf dolaşacağız. Yapacağımız faaliyetleri anlatacağız. Şu anda Çanakkale’de herkes hizmetsizlikten muzdarip. Her yağmur yağdığında deniz seviyesindeki şehri sel basar, belde belediye başkanları ‘Benden önce iyi su mu içiyordunuz?’ diye milleti fırçalamaya kalkar. Dolayısıyla küçücük bir şehirde trafik sorunları yaşamaya başladık. Kentsel dönüşümle ilgili hiçbir ciddi çalışma yok. Bütün bunları Belediye Başkan adayımız çok daha etraflı bir şekilde izah edecek. Tabi biz hepimiz onun için oy isteyeceğiz.”

 

  • “Benzerliğinin ötesinde kader birlikteliğimiz var İstanbul’la”

İstanbul ve Çanakkale’nin, içinden boğaz geçen iki şehir olduğunu dile getiren Gider, sözlerine şöyle devam etti:

“İki ayrı kıtada ilçeleri olan iki şehir. Benzerliğinin ötesinde kader birlikteliğimiz var İstanbul’la. Bütün Türkiye’yi ilgilendiriyor. Çünkü bütün Türkiye’nin şehri. Onun ötesinde bütün dünyayı ilgilendiriyor. Son 5 yılda bunu siyaseten değil objektif olarak söylüyorum İstanbul hiçbir hizmet alamamış. Belediye başkanı seçilmiş kişi, belediye başkanı olmasının ötesinde kendisine Cumhurbaşkanlığını hedeflemiş, bunu alamadığı zaman da ortakları ‘eş başkanlık’ diyor, artık onlar ‘üst başkanlık’ diyecekler. Herhalde öyle bir genel başkan seçtirip ki partisine kendisi gibi genel başkanlık edeceği,  kürsülerde omuz atacağı bir yola girmiş durumda. Bugüne kadar olmadığı gibi bundan sonra da İstanbul için herhangi bir hizmet planı yok. Dolayısıyla  bizim İstanbul belediye başkanı adayımız İstanbul’u tekrar hizmetle buluşturacak. En önemli projesinin de deprem olacağından eminim. Çünkü bakın dünya şu anda depremlerle sarsılıyor. Biz inanıyoruz ki önümüzdeki 5 yıl İstanbul’un ve Türkiye’nin Türkiye yüzyılının yılı olacak.”

 

  • “Size ‘Cumhuriyet önemsiz’ diyen var mı?”

TV 100 canlı yayınına da katılan Gider, önümüzdeki dönemin odak noktasının hem İstanbul’da hem Türkiye’de deprem olduğunu söyledi.

Geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan depremin ve insanlık dramının yok sayılamayacağını vurgulayan Gider, “Bunu bir başka proje ile yarıştırıp, eşteş tutamayız. İstanbul’un birinci gündemi de beşinci gündemi de deprem. Diğer konular, ondan sonra gelir.” dedi.

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Jülide İskenderoğlu’nun seçildikten sonra en büyük mesaisini, şehri depreme hazırlamak için vereceğini belirten Gider, “Çünkü İstanbul depremi, Türkiye’nin felaketi olur. Çanakkale’deki CHP belediyesi tarafından deprem adına yapılmış tek bir hareket yok. Çanakkale’de ‘Sosyal Konutlar’ problemimiz vardır bizim. Bırakın depremi, sağlam bir patlama olsa yıkılacak olan bir yapı. Yıllardır fantezilerle onu geçiştirip, bir türlü kentsel dönüşüme sokmuyor. CHP belediyelerinin sisteminde tam hizmet zamanı gelince, ideoloji tartışmaya başlarlar. İzmir’i gördük geçenlerde. Sel oldu ama belediye başkanı diyor ki; ‘Sel dediğin olur, önemli olan Cumhuriyet’. Size ‘Cumhuriyet önemsiz’ diyen var mı? Sen selle ilgili ne yaptın? Depremle ilgili ne yaptın?” diye konuştu. 

 

  • “Şehri depreme hazırlamak zorundayız”

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı İskenderoğlu’nun da gündeminin deprem olmak zorunda olduğunu dile getiren Gider, “Öncelikle şehri depreme hazırlamak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu. 

Gider, sözlerine şöyle devam etti:

“Her seçimde Çanakkale ve diğer sahil bandındaki şehirlerde şununla mücadele etmek zorunda kalıyoruz; biz hizmet diyoruz, karşı taraf ideoloji diyor. Biz hizmet diyoruz, karşı taraf hamaset diyor. Demek ki biz hizmeti yeterince anlatamıyoruz ki, hamaset kazanıyor. Şunu objektif bir şekilde söyleyebilirim, hizmet anlamında ortaya koyabildikleri hiçbir şey yok. Ne Çanakkale’de ne İzmir’de ne İstanbul’da ne de Ankara’da. Hizmet anlamında 5 senede şunları yaptık, 10 senede şunları yaptık diyebilecekleri hiçbir şey yok. 

Seçimlerde de çok hizmet vaadinde bulunmuyorlar. İdeoloji ile götürüyorlar. Ancak Türkiye Yüzyılı’nın motto olduğu, Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutladığımız ve ikinci yüzyılına hazırlandığımız bu seçim farklı olacak. Hizmetler konuşulacak. Çanakkale için de aynı şeyi söylüyorum. İstanbul ve Ankara’nın zaten kaybedilme lüksü yok, Çanakkale’yi kazanacağımızı net bir şekilde söylüyorum. Trakya’da da Gelibolu’muz var. Çanakkale ve Gelibolu başta olmak üzere tüm ilçelerde turuncu yandığını göreceksiniz.”

 

About Post Author