27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a AK Parti Kadın Kolları ve çeşitli STK temsilcileri tepki gösterdi.

AK Parti Çanakkale İl Kadın Kolları üyeleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarından kadınlar, belediye meclisi ekim ayı olağan toplantısında, Ak Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’na yönelik üslubu nedeniyle Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan’a tepki gösterdi.

Ak Parti Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerinin kadın üyeleri de katıldı. Ak Partili ilçe başkanları da açıklamaya destek verdi. Topluluk, ellerinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Ak Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’nun resimlerinin yer aldığı, ‘Barışın kenti Çanakkale’de, kadına şiddete hayır’ yazılı pankartlar taşıdı.

Çanakkale Belediye Meclisi ekim ayı olağan toplantısında Başkan Gökhan’ın, gündem dışı konuşmalar sırasında Tülay Ömercioğlu’na davranışlarına tepki gösterildi.

AK Parti Çanakkale Kadın Kolları Başkanı Saime Aydoğan, “Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’na karşı son derece saldırgan, faşizan, anti-demokrat, baskıcı bir tutum sergileyerek, ‘sus, kes, konuşma’ gibi kaba, hakarete varan sözler sarf etmiştir. Seçilmiş bir meclis üyesine, üstelik bir kadına karşı bunlar kabul edilemez. Yeri geldiğinde kadınlara adil davranması gerektiği konusunda ahkam kesen belediye başkanı gitmiş, yerine gözleri dönmüş, saldırgan biri gelmiştir. Özgürlüğün, barışın, dostluğun şehri Çanakkale’de demokrasiyi, adaleti ve düşünce özgürlüğünü ağzından hiçbir zaman düşürmeyen belediye başkanı, bir bayana nasıl davranacağı konusunda çelişkili tavırlar sergileyerek, biz Çanakkaleli kadınları yanıltmıştır. Siz hangisisiniz sayın Ülgür Gökhan? Yoksa senden olana şefkat, senden olmayan, senin gibi düşünmeyene şiddet mi uyguluyorsunuz? Nerede kaldı sizin adaletiniz? Ayrıca ifade özgürlüğüne verdiğiniz önemi, bir kadının, üstelik seçilmiş bir kadının konuşmasına tahammül edemeyerek mikrofonu kapattırmanızı nasıl açıklayacaksınız? Yoksa ifade özgürlüğü de sadece sizin gibi düşünenler için mi geçerli? Biz kadın-erkek fırsat eşitliğini olduğu şekilde yaşamak istiyoruz. Sizin gibi, sadece benim gibi düşünenlere özgürlük, eşitlik değil, herkese adalet, herkese özgürlük, herkese eşitlik muamelelerinin yapıldığı bir şehirde yaşamak istiyoruz ve bu özelliklere sahip başkan istiyoruz. Sizi samimi ve gönüllü bulmuyoruz” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara göndermiş olduğu mesajı okuyan Aydoğan, Gökhan’ın bu hareketi ile sözü ve özünün farklı olduğunu ifade etti.