2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Aklım Fikrim Çanakkale’ye “Sign of the City”den “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülü

Kale Grubu ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğinde ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün yürütücülüğünde, Çanakkale’nin akıllı kent olarak büyümesi amacıyla üç yıl önce başlatılan “Aklım Fikrim Çanakkale” projesi, şehirlere yaşam değeri katan, geliştiren, değiştiren projelerin ödüllendirildiği “Sign of the City Awards”da “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülünün sahibi oldu. Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da “Yılın Fark Yaratanı” ödülünü aldı.

Doğduğu topraklar olan Çanakkale’ye sürdürülebilir değerler katmayı 62 yıldır değişmeyen önceliği yapan Kale Grubu’nun, Türkiye Bilişim Vakfı işbirliği ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü yürütücülüğünde, Çanakkale’nin yaşanabilirliğine ve sürdürülebilirliğine teknoloji aracılığı ile katkıda bulunarak kentin rekabet gücünü ulusal ve küresel ölçekte yükseltmek amacıyla 2017 Şubat ayında hayata geçirdiği Aklım Fikrim Çanakkale projesi “Sign of the City Awards”da ödüle layık görüldü.

6 yıl önce gayrimenkul ve inşaat sektörünü teşvik etmek üzere yola çıkan ve bu süre içerisinde Türkiye’nin en prestijli ödüllerinin verildiği platformlardan biri haline gelen Sign of the City Awards’da, “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülü Aklım Fikrim Çanakkale projesinin oldu.

Zeynep Bodur Okyay’a “fark yaratan” ödülü

Toplam 5 ana kategoride dağıtılan ödüllerde Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay da, ülke ekonomisi, sektör ve Türkiye için yarattığı sosyal faydadan dolayı “Yılın Fark Yaratanı” ödülüne layık görüldü.

Aklım Fikrim Çanakkale projesinin kazandığı ödülü, düzenlenen törende Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, proje paydaşlarıyla birlikte aldı.

“Gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakmak için çalışıyoruz

Şehirlerin gelişmesine katkıda bulunan Sign of the City girişiminin hem sektör hem de ülkemiz adına büyük önemi olduğunu belirten Zeynep Bodur Okyay, Aklım Fikrim Çanakkale projesine ve şahsına verilen ödüller için duyduğu memnuniyeti iletti. Bugüne kadar doğdukları toprakların potansiyelinin hakkını veren ve kentin ruhuna uygun şekilde yapılan her işin içinde olmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Okyay şunları söyledi: “Aklım Fikrim Çanakkale, köklerimize, doğduğumuz topraklara hizmet etme anlayışımızın simgelerinden biri. Vatandaşlara sunulan hizmetlerin günümüz şartlarına uygun değişimi, hem yerel ekonomiyi güçlendirecek, hem de küresel alanda kentsel rekabet üstünlüğü sağlayacaktır. Bu nedenle Çanakkale’nin ‘akıllı şehir’ vizyonuna katkı vermeyi çok önemsiyoruz. 62 yıl önce Anadolu’nun sanayileşmesinin öncülüğünü yapan Çanakkale, bugün de sürdürülebilir kalkınma ve kapsayıcı refah için kentlerimizin akıllı şehirlere ve Anadolu insanının da bilgi toplumuna dönüşümüne örnek teşkil edebilir. Bütün gayemiz bu. Hayata geçirdiğimiz ve planladığımız tüm projelerle gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakmak için çalışıyoruz.”

“Aklım Fikrim Çanakkale” projesinin, çok değer verdikleri Sign of the City Awards’a layık görülmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı: “TBV olarak ‘akıllı şehir’ kavramıyla 5 yılı aşkın bir süredir çok yoğun bir şekilde ilgileniyoruz. Akıllı şehirleri; bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım yapan, bu yatırımlar sonucu tasarruf eden, bu tasarrufla sağladığı hizmet ve yaşam kalitesini yükselten, doğada bıraktığı karbon ayak izini azaltan, çevreye ve doğal kaynaklara saygılı, tüm bunları yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle yapan şehirler olarak tanımlıyoruz. Umarım Çanakkale bu yolda Türkiye’mizin başka kentlerine de örnek olacaktır” dedi.

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli ise ödül için “Aklım Fikrim Çanakkale Projemizin, Çanakkale’mizin bu uzun dönüşüm yolculuğuna ışık tutmasının heyecanını taşıyoruz. Akıllı şehir uygulamalarında başarının en büyük anahtarı “işbirliği” yapabilmekte gizli. Çanakkale’mizde, gerek kurumlar arası gerekse vatandaşlar arasında bu işbirliğini ve uyumu yaşamanın mutluluğu içindeyiz. El ele vererek, bu dönüşüm yolculuğunda pek çok ilke imza atarak, Çanakkale’mizin sadece ülkemizde değil, küresel ölçekte de rol model olmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.