28 Mayıs 2023

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Ziraat Odası Başkanı Anıl Kahrıman, 14 Mayıs Dünya Çiftçier Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Kahrıman mesajında, “Ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, üretim ve verimliliğin artırılmasında, hayat standartlarının yükseltilmesinde, tarımsal üretimin her kademesinde alın teri olan çiftçilerimiz, her zaman baş tacımızdır” dedi.

Kahrıman açıklamasında şunları kaydetti ;

“Yediğimiz her lokmada çiftçimizin hakkı ve alın teri vardır. Geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü, Atatürk’ün “Milli Ekonominin temeli tarımdır” ve “Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız” sözlerinden aldığımız güçle ve İktisadi kalkınmada öncü sektör olarak kabul edilen ve Dünyadaki  tüm ekonomilerde birincil faaliyet sahası olan Tarım kesiminin bir üyesi olmanın verdiği gururla kutluyoruz.

Ülkemizde Milli gelirinin %14’ü, ihracatının %15’i ve istihdamının yaklaşık %40’ı tarım sektörü aracılığıyla olmaktadır. Yaklaşık bir asır önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘’Milli Ekonominin Temeli Ziraattir’’ söyleminin hala bugün bile ne kadar önemli bir alan olduğunun milli ekonomiye olan katkısı göz ardı edilemeyecek kadar stratejik bir sektör olduğu ortadadır.

Çiftçilerimiz, giyimimizden beslenmemize, toprağın korunmasına kadar ülke insanına hizmet eden, tarım ürünlerini üreten, bağda, bahçede, tarlada zor koşullarda üretim yapan, yazın sıcağında, kışın soğuğunda alın teriyle kazanç sağlayan temiz sıcak insanlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi gerçek üretici olan köylüdür’ cümlesiyle çiftçiliğin önemini vurgulamıştır. Ülkemiz önemli tarım ürünlerinin üretim merkezidir. Bu bereketli topraklarda üretim çeşitliliği bakımından 55 ürünle dünyada ilk 10 sırada yer alıyoruz. Tarım sektörü özellikle yaz aylarında 7 milyona yakın çalışanıyla ciddi bir tarımsal istihdam sağlamaktadır. İnsanlık tarihi boyunca tarım en stratejik sektör olmuştur. Ancak ülkemizde tarım sektörü, var olan potansiyelini tam olarak  kullanamamasına rağmen ülkemizin zenginliğine büyük katkı sağlamaktadır.

Bu kapsamda Tarımsal üretimi destekleyecek teşvik politikaları devam ettirilmeli. Tarımsal destekleme ödemeleri arttırılmalı. Genç ve kadın girişimci çiftçiler desteklenmeli. Çiftçilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çalışma yapılmalı.

Toprağın bereketinin üretime, üretimin zenginliğe ve huzur ortamına katkı sağlaması dileğiyle, tek amaçları üretmek, üretirken insanca ve başkalarına muhtaç olmadan yaşama azmi ile toprağı işlemeye gayret eden çiftçimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, ürünlerinin bereketli, geleceklerinin umutlu olmasını diliyorum.”

About Post Author