20 Nisan 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Assos Ören Yeri UNESCO Dünya mirası geçici listesine alındı.

Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyünde bulunan Assos ören yeri UNESCO dünya mirası geçici listesine alındı.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Assos Ören Yeri’ne ilişkin başvurunun, Kültür ve Turizm Bakanlığıncı UNESCO’ya iletildiğini hatırlattı.
Başvurunun kabul edildiğini belirten Dokuz, şöyle konuştu:
“Tabii burada bir süreç işleyecek. İlk olarak geçici listeye alındı. Bundan sonraki sürecin sonunda ise daimi olarak kabul gerçekleşecek. Ancak bu süreçte komisyon ilimize gelerek Assos Ören Yeri’ni ziyaret edecek. Kriterlere uyup uymadığını denetleyecek. Bunun sonunda ise daimi listeye girecek. Bugün geçici listeye alınmanın heyecanını yaşıyoruz. Listede yer alan 16 destinasyon var. Bunlar arasında Çanakkale’den de Truva Ören Yeri bulunuyor. Listeye Çanakkale’den ikinci destinasyon olarak da Assos Ören Yeri girmiş olacak.”

Dokuz, geçen yıl Truva Ören Yeri’nde ziyaretçi sayısının düştüğünü ancak Assos Ören Yeri’nin 2015’te 95 bin olan ziyaretçi sayısının 2016’da 115 bine yükseldiğini ifade ederek Assos’un ziyaretçi sayısı bakımından Truva’yı geçtiğini bildirdi.

Assos’un önemi

Assos Ören Yeri Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan ise Assos’un UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması sürecinin 2014’te başladığını, bu yıl ise sonuç alındığını aktardı.

Başvurunun ardından yaklaşık bir ay içinde listeye girme başarısının elde edildiğini anlatan Arslan, şunları kaydetti:

ÜÇ KRİTERLE BAŞVURU YAPILMIŞ

“Bir antik kentin UNESCO geçici listesine girmesi için 10 kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin 6 tanesi daha çok doğayla ilgili. Diğerleri ise kültürel mirasla ilgili. Biz başvurumuzu yaparken, 3 kritere girdiğini ileri sürdük. Assos bir Yunan polisi (şehiri) olarak dünyanın korunmuş en güzel örneğidir. Özellikle bizden 150 yıl önce birçok gezginin ya da Amerikalıların vurguladığı Assos’un Yunan polis örneklerinin en güzeli olduğu tezinin doğru olduğunu biz kazılarla bir adım daha ileri götürdük. Özellikle Anadolu’da en erken yazıtlarımız var. Meclis binası ve tiyatronun Assos’ta inşa edildiğini kesin olarak söyleyebiliriz. Arkaik Çağ’da inşa edilen Anadolu’daki ‘dor düzen’ tapınakların tek örneğinin Athena Tapınağı olması. Herhangi bir mimari yapının tek bir örneği olması şeklinde kriterler var. Bu kriterde akropol üzerindeki Athena Tapınağı önemli. Çünkü bu gördüğünüz, M.Ö. 530 yılında inşa edilen Anadolu’daki tek Dor düzeneğindeki tapınak örneği. Yine bu tapınak, dünyadaki bir çok müzeye parçaları dağılmış olmasına rağmen, yeniden ayağa kaldıracak kadar bütün malzeme veya mimari bloklarında korunmuş olması önemli. Son olarak da Platon’un öğrenciler başta Aristoteles olmak üzere Assos’ta 3 yıl faaliyette bulunmaları kriterlerini örnek gösterdik. Çünkü bildiğiniz gibi Platon’un 6 öğrencisi Assos’a gelerek 3 yıl kaldıklarını biliyoruz. Atina dışında akademinin ikinci şubesini Assos’ta faaliyet gösterdiğini düşünüyoruz. Yine belki de ilk defa dünyada filozoflar tarafından dünyada kısa süreli de olsa bu kentin yönetildiğini görebiliyoruz. Bu aynı zamanda Platon’un ideal devlet teorisinin de kısa sürelide olsa uygulandığını gösteren bir kanıt. Bu kentin, dünya kültür mirası listesinde yer alabilecek kriterleri yerine getiren 3 kriterle özgün bir yer olduğunu da aslında ispat etmek istedik.”

Konuşmaların ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, slayt sunumu ile Assos Antik Kenti hakkında bilgiler verdi.

Çanakkale’de Truva Ören Yeri Yeri, 1998 yılında, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmişti.