15 Nisan 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ezine’ye gelişinin 83. Yıldönümü törenle kutlandı.

Törenlerin ilk bölümünde Kaymakam Vekili Ramazan Kendüzler Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu, 3. Jandarma Tabur Komutanı Jandarma Yarbay Turgay Şavir, Askerlik Şube Başkanı Personel Yüzbaşı Engin Us,  Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz, AK Parti İlçe Başkanı Fırat Akgün, diğer protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan kortej tarafından,  Gazi İlkokulu önünden başlayarak, Bülent Ecevit Caddesi, Baransel Caddesi, Zübeyde Hanım Meydanı, Org. Nahit Şenoğul Caddesi, Atatürk Anıtı ve Parkına kadar marşlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşün ardından programın devamı Atatürk Anıtı ve Parkında gerçekleştirildi. Buradaki Tören Kaymakam Vekili Ramazan Kendüzler ve Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulması, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Babaoğlu konuşmasında, “Atatürk’ün Güzel Ezine’mizi ziyaretlerinin 83.yıl dönümü dolayısıyla Bugün hep birlikte burada bulunmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Tarihimizin en karanlık döneminde Anadolu halkıyla el ele veren Mustafa Kemal Atatürk “Geldikleri Gibi Giderler” dediği işgalci güçleri, yurdumuzdan bir bir atmanın hesaplarını yaptı. Halkla bütünleşerek oluşturduğu Kuva-i Milliye birlikleri, başta Yunanlılar olmak üzere bütün işgal güçlerini Anadolu’dan temizledi.

Böylece artık “ bir daha dirilemez” denilen milletimizi, güçlü bir devletin sahibi yaptı. Daha sonra ölümüne kadar Misak-ı Milli sınırları içinde ki her yeri il il, ilçe ilçe gezerek devrimlerini ve millete olan inancını anlattı. Halkın durumunu yerinde görerek tespitlerde bulundu.  İşte bu yurt gezilerinden birini de 14 Nisan 1934’te Ezine’ye yaptı.

İlçemizi ziyaretlerinin 83. yıldönümün de Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, isimleri bilinen ve bilinmeyen tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Bir öğrenci tarafından şiir okunmasının ardından tören sona erdi.