20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz: Servis Sorunu Çözüldü

ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz: 1 Milyon Öğrenci ve Velinin Sorunu Çözüldü

Gurbetelli YALÇIN/Furkan KARATAŞ – BHA

Ankara’da uzun süredir devam eden ve yaklaşık 1 milyon öğrenci ve veli ile 500 bin çalışanın etkilendiği servis ve servis ücretleri sorununda sona gelindi.

Ankara Ticaret Odası liderliğinde gündeme getirilen ve çözümü için görüşmeleri süren servis ve servis ücretleri sorunu çözüldü.

Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, konuyla ilgili Birlik Haber Ajansı’na (BHA), konuştu.

‘’C Plakalı 1500 Araç Kent Merkezinde Kullanılacak’’

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, 1 milyon öğrenci ve veli ile 500 bin çalışanın olduğu bir kentte 7 bin servis aracıyla sorunun çözülemeyeceğinin altını çizdi.

Artan fiyatlardan dolayı da velilerin kayıt dışı bir araya gelerek çocuklarını okullara taşıdığını ve bu nedenle kazaların arttığını da söyleyen Yılmaz, bu sağlıksız durumun UKAME üst kurulunda bugün tekrar tartışılarak çözüme kavuştuğunu belirtti.

Yılmaz, ‘’UKAME alt kurulunda S plaka denilen , Ankara’da Polatlı, Kızılcahamam gibi bölgelerde olan toplam 1500 tane servis aracı bulunuyor. Bu araçların da 7000 adet C plakalı servis araçlarına dahil olması 11 Eylül’de açılacak olan okulların servis sorununu ortadan kaldıracaktır. Servis kullanan 1 milyon öğrenci ve veli ile 500 bine yakın çalışanı olan bir kentte 7000 servis aracıyla bu sorunu çözemeyiz. Dolayısıyla bu durum eğitim yatırımcılarını da, özel eğitim kurumlarını da çok rahatsız eden bir hal aldı. Velilerden de çok yüksek tepki var.

Artan fiyatlardan dolayısıyla da öğrenciler servise binemez hale geldi ve gayri resmi bir sektör oluştu. Veliler kayıt dışı bir araya gelerek çocuklarını okullara taşımaya başladı, kazalar arttı. Dolayısıyla bu sağlıksız durumu ortadan kaldırmak için bu konu UKAME üst kurulunda bugün tekrar tartışıldı ve S plakalı 1500 aracın C plakalılarla beraber kent merkezinde kullanılmasına onay verildi. Bu 1500 araç servis sayısını arttıracağı için fiyatları biraz düşürecektir, öğrenciler servise binmeye başlayacaktır.’’ dedi.

‘’Servis Sayısı Azaldığı Zaman Servisçiler Çok Para Kazanmıyor, Öğrenciler Servis Kullanmıyor’’

S plakalı araçların C plakalı araçlarla birlikte kullanılmasıyla hem biraz fiyatların düşeceğini, hem de öğrencilerin yeniden servis kullanmaya başlayacağını söyleyen ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, ‘’Servis sayısı azaldığı zaman servisçiler çok para kazanmış olmuyordu, öğrenciler servise binmiyordu. Şimdi öğrenciler servise binmeye başlayacak fiyatlar biraz düşeceği için.

Eğitim kurumları öğrencilerin servis sorunlarından dolayı tepki alıyordu öğrenci velilerinden. Onlar servis yatırımına girmek zorunda kalıyordu. Bu sorun ortadan kalkmış olacak. Bu kentte 11 Eylül’de açılacak olan okullarda kısmen bu sorun çözülmüş oldu.’’ diye konuştu.

‘’Ortak Akıl Bizim Talebimiz Doğrultusunda Karar Verdi’’

Ankara’da servis ve servis ücretleri ile ilgili sorunun çözülmesindeki Ankara Ticaret Odası’nın rolüyle ilgili Halil İbrahim Yılmaz, ‘’ Bu sorunun bütüncül olarak çözülmesi gerektiğini; velilerin, öğrencilerin, eğitim kuruluşlarının, servis şoförlerinin, servis şirketlerinin ve bireysel olarak servis yatırımı yapan bireylerin hepsinin aynı anda mutlu olacağı bir çözümü bulmak zorunda olduğumuzu ilan ettik.’’ ifadelerini kullandı.

Bugün itibariyle ortak akılının ATO’nun talebi doğrultusunda karara vardığını da vurgulayan Yılmaz, ‘’Ankara ticaret Odası, şehir içi taşımacılık sektörüyle beraber bu konuyu gündeme getirdi. Bu 7 bin servis aracının 3 bin 500 – 4 bine yakını Ankara Ticaret Odası’nın üyesi.

Buna rağmen halk sağlığının, çocuk sağlığının, ailenin konu olduğu yerlerde ‘plaka ücretlerimiz düşecek, marka değerimiz azalacak’ şeklinde yaklaşımda bulunmanın doğru olmadığını, çocuk sağlığıyla, hayatla, eğitimle, rantın aynı cümlede geçmeyeceğini savunduk. Bugün itibariyle ortak akıl bizim talebimiz doğrultusunda karar verdi. ‘’ dedi.