Per. Oca 16th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Avukatlar Günü Çanakkale’de Kutlandı

5 min read

5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan ve Avukatlar tarafından çelenk sunumu gerçekleştirildi.

Çelenk sunumunun ardından saygı ve duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın yanısıra Belediye Başkan Vekili Av. Hüdai Erdal Gezen ve çok sayıda avukatın katılımıyla gerçekleşti.

Çelenk sunumunun ardından Başkan Av. Bülent Şarlan’ın konuşmasıyla tören sona erdi.

Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan konuşmasında şunları söyledi.

“ Değerli meslektaşlarım, 5 Nisan Avukatlar Günü sadece bizlerin değil; yargı kanalıyla hakkını arayan herkesin günüdür. Ülkemizde Avukat olmak, Avukat kalabilmek nasıl bir duygudur ? Ne anlama gelmektedir ? Ülkemizde Avukat olmak; halkın, hukuktaki güvencesi olabilmektir.  Ülkemizde Avukat olmak; adaletin bekçisi kalabilmektir. Ülkemizde Avukat olmak; mesleğine sahip çıkmaktır. Ülkemizde Avukat olmak; savunmayı savunmak zorunda kalmaktır. Ülkemizde Avukat olmak; herşeye rağmen hukuka sarılma inadıdır. Ülkemizde Avukat olmak; hukuk adına ne öğrendiysek, uygulamada tersinin olduğunu görmektir. Ülkemizde Avukat olmak; hukukun her şeyin çözümü olduğunu sabırla anlatmaktır. Anlatmaya devam etmektir. Ülkemizde Avukat olmak; Tahammülde gelinen son noktadır.Ülkemizde Avukat olmak; mücadeledir, mücadelenin ta kendisidir. Değerli meslektaşlarım, Avukatlar, hakimler ve savcılar, yargının vazgeçilmezidir.  Mahkemeler her devlet sistemde bulunmasına rağmen, bir devleti; hukuk devleti yapan, yargılama içerisinde savunmaya, yani biz Avukatlara verilen önemdir.  Avukatlığı yüceltmek; insan hak ve özgürlüklerini, demokrasiyi ve ülkeyi yüceltmektir. Savunma ne kadar güçlüyse, Yargı o derece bağımsız, Verilen kararlar o derece adil olacaktır.

Değerli meslektaşlarım, Her 5 Nisan da olduğu gibi mesleki sorunlarımızla yine baş başayız.Yaşadığımız bunca güçlüğe rağmen var gücümüzle çalışmaya,

omuz omuza mücadele etmeye devam ediyoruz. Öncelikle çözülemeyen sorunlarımıza çözüm arıyoruz. Bu sebeple sorunlarımızın bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

  • Avukatların yargılama içerisinde daha etkin rol oynamasını sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.
  • Avukatların görevlerini icra ederken karşılaştıkları sorunların çözülmesini bekliyoruz.
  • Avukatın dosya incelemesi önündeki kısıtlamaların kaldırılmasını talep ediyoruz.
  • CMK Ücretlerinin iyileştirilmesini istiyoruz.
  • Kamuda ve özel sektörde daha fazla Avukat istihdamı sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz.
  • Kamu Avukatlarımızın özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesini istiyoruz.
  • Avukatlık hizmetlerinden lüksmüş gibi alınan %18 KDV’nin kaldırılmasını bekliyoruz.
  • Avukatlık kimliğinin, resmi belge olarak tüm kurumlarda geçerli olmalısı için yasal düzenlemesi gerektiğini düşünüyoruz.
  • Uzlaştırma ve Arabuluculuk kurumlarının mesleğimizi etkileyen olumsuzluklarını biliyoruz.

Bu aşamada isteğimiz;

Uzlaştırmacılar da sadece Hukuk Fakültesi mezunu olma zorunluluğunun getirilmesi,

Arabuluculuk görüşmelerinde ise zorunlu taraf vekilliğinin getirilmesidir.

Öncelik verdiğimiz bazı sorunları sizlerle paylaştım. Elbette, daha birçok sorunumuz bulunmaktadır. Savunmanın sorunlarının; savunmaya saygı duyularak çözülmesi en büyük temennimizdir.

 Değerli Meslektaşlarım,

Mesleğimiz zor ve sancılı bir süreçten geçmektedir. Şimdi sizlerle; ülkemizdeki Avukat ve Hukuk Fakültelerindeki Öğrencisi sayılarını rakamlarla paylaşmak istiyorum.  2018 yılı sonu itibarıyla Barolara kayıtlı, 124.000 Avukat bulunmaktadır. Bu sayı 2015 yılı sonunda ise 94.000 idi. Görüldüğü gibi Avukat sayısında üç yılda 30.000 artış olmuştur.

Hukuk Fakültelerinde 2018 yılı sonu itibarıyla okuyan öğrenci sayısı; 88.000 olmuştur.  4 yıl içinde Hukuk öğrencilerinden 80.000’inin Avukat olacağı öngörülmektedir. Yani 4 yıl sonra ülkemizde Avukat sayısı, 200.000’lerin üzerine çıkacaktır. Avukat sayısının hızla artıyor oluşu mesleğimiz açısından düşündürücüdür.

Bu sayıların artışıyla daha da sıkıntılı günler bizleri, hepimizi beklemektedir.

Bu sebeple artık yeni Hukuk Fakülteleri açılmamalı, Fakültelerdeki kontenjanlar sınırlandırılmalı, Acilen, Avukatlık mesleğine girişte sınav mutlaka getirilmelidir.

Değerli Meslektaşlarım,

Çanakkale Barosu, sizlere layık olabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Kendisinden beklenenleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor.

Baromuz, her yıl olduğu gibi bu yıl da; 5 Nisan Avukatlar Günü’nü hafta olarak kutluyor. 30 Mart da başladığımız 28 etkinliği 7 Nisan’da sonlandıracağız.

 Mesleki Eğitimler, Sosyal programlar, Halk bilgilendirmeleri, Sportif faaliyetlerle dolu bir haftayı meslektaşlarımıza ve halkımıza sunmaya çalıştık, çalışıyoruz.  Bu yıl da toplumun her kesimine ulaşacağını düşündüğümüz etkinliklerle hukuk bilincini öne çıkarmayı hedefliyoruz. Çanakkale Barosu, en fazla etkinlik yapan Baroların başında hatta en başında gelmektedir. Bu yılda 9 güne yaydığımız etkinliklerimizle;Meslektaşlarımızdan, yerel ve ulusal kamuoyundan çok olumlu dönüşler almaktayız.

Saygıdeğer Meslektaşlarım, Çanakkale Barosu, görev yaptığı şehrin tarihsel birikiminin sorumluluğunu her zaman taşımaktadır, taşımaya devam edecektir.

Bu vesileyle, Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü tüm meslektaşlarım adına tekrar kutluyor, başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,

tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Çanakkale Ruhu’na sahip çıkmak bizlerin görevidir. Bu sebeple; Çanakkale Ruhunun bize öğrettiği, “birlik, beraberlik ve dayanışma” anlayışımızı her alanda devam ettireceğiz. Çanakkale Barosu, dün olduğu gibi bundan sonra da; Cumhuriyetin kazanımlarına, Hukukun üstünlüğüne, demokrasiye sahip çıkmaya devam edecektir. Çanakkale Barosu, dün olduğu gibi bundan sonra da; Güçlü savunma,  Bağımsız ve tarafsız yargı, adil yargılanma hakkı demeye devam edecektir.

Değerli Meslektaşlarım,

Mesleğimizin sorunlarının en kısa sürede çözüme kavuşması umuduyla, 5 Nisan Avukatlar Günümüzü kutluyor, “HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT” diyor, sizlere, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.