29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Avukatlar Günü Çanakkale’de kutlandı

Çanakkale’de 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi.

 

5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına, Çanakkale Barosu Avukatları tarafından çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çelenk sunumunun ardından saygı ve duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Törene, Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın yanısıra Belediye Başkan Vekili Av. Adnan Güler ve çok sayıda avukat katıldı.

 

Çelenk sunumunun ardından Başkan Av. Bülent Şarlan’ın konuşmasıyla tören sona erdi.

 

Şarlan konuşmasında “Bugün 5 Nisan, Avukatlar Günü, Avukatlar, Avukatlar, Kimdir Avukat, Avukatlar, Adaletin bekçisidir. Avukatlar, Hukukun emekçisidir. Avukatlar, Yargının kurucu unsuru, Avukatlar, Halkın yargıdaki gücüdür.  Avukatlar, Hukukun üstünlüğünün garantisidir.  Avukatlar, Kamunun vicdanıdır, Demokrasinin, Hukuk Devletinin teminatıdır. Bizler, bağımlı yargının, bağımlı adalet doğuracağına inanırız.  Avukatlar, Atatürk ilkelerine, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletine bağlıdır. Bunun için bizler bu ülkenin bağımsız avukatlarıyız.

 

Biz Avukatlar, Herkes için adalet diye haykırırız. Gün olur kumpaslara uğrayanlar için, gün olur hakkı yenilenler için haykırırız. Hiç tanımadığımız, bilmediğimiz hatta karşılaşmadığımız insanlar için haykırırız. Demokrasiyi yüceltmek için haykırırız. Güçler ayrılığı için haykırırız. Silahların eşitliği için haykırırız. Bağımsız, tarafsız, hesap veren, güven veren ideal hukuk sistemi için haykırırız. İnsan hak ve özgürlüklerini geliştirmek için haykırırız.

 

Bizleri sadece mahkeme salonlarında, bürolarımızda görmezsiniz. Biz karakollardayız, biz Adliyelerdeyiz, biz Mahkemelerdeyiz. Biz hakları yenilenler neredeyse oradayız, Biz avukatlar her yerdeyiz. Çocuk Hakları Komisyonumuzla, çocuklarımızın yanındayız. Kadın Hakları Komisyonumuzla, kadınlarımızın yanındayız. Çevre Komisyonumuzla, doğanın, çevrenin yanındayız. Atikhisar’dayız, Kaz dağlarındayız, Türkiye’nin ormanlarındayız. Bizler,  Türkiye’nin okullarındayız.  Bizler, Ayvacık depreminde depremzedelerin yanındayız. Onun için biz tepeden tırnağa Türkiye’yiz. Türkiye biziz.  Yıllardır, her türlü haksızlığa karşı çıkarız. Mücadelemiz, Mesleğimizin onuru içindir, cüppemizin saygınlığı içindir. Onun için mesleki örgütlerimize saldırılar olur,  Onun için saldırılara maruz kalırız. Bunun için biz Avukatlar, sindirilmeye direniriz, bize uygulanan şiddette direniriz. Ekonomik zorluklara direniriz. Özlük haklarımız için direniriz. Biz insanımızın hakkını ararken, kendi hakkımız için de direniriz. Avukatın hakkının ihlal edildiği bir yerde, aslında vatandaşın hak ve özgürlüklerinin sınırlandığını hiç aklımızdan çıkarmayız. Yargıya güven için direniriz. Ve Adalet için, Adalet için, Adalet için direniriz. Ve Biz,  bir gün herkese lazım oluruz. Değerli Meslektaşlarım, Çanakkale Barosu mesleğimiz ve ülkemiz için üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyor. Bunun için her meslektaşıyla, Kurullarıyla, Yönetimiyle, Komisyonlarıyla ve personeliyle, kısaca her birimiyle çalışıyor.  Diğer Barolarla ve Türkiye Barolar Birliğiyle etkin bir işbirliği yürütüyor. Faaliyetlerine yenilerini ekleyerek yoluna devam ediyor. Bu yılda Avukatlar Gününü, 9 güne yaydık. 9 günde 26 etkinlik organize ettik. Bunun gururunu yaşıyoruz. Birçok etkinliğimizi vatandaşlarımızla paylaştığımız için mutluluk duyuyoruz. Meslek için organizasyonlardan kamuya yönelik çalışmalara, eğitimden kültüre, spordan sanata ve birçok etkinlikle avukatlığı, adaleti, hukuku gündemde tutmaya çalışıyoruz.  Yeni Adliye binamızın bu sene hizmete girmesinden de ayrıca mutluluk duyuyoruz. Binanın Çanakkale’mize kazandırılmasında ilk günden bugüne emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Adliye Binamızda Baromuza ait 7 adet Avukatlar Odası bulunmaktadır. Bu odaların tefrişinde ve düzenlenmesinde Baromuza destek olan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na ve Birlik Kurullarına da ayrıca teşekkür ederim.

 

Bu vesileyle ebediyete intikal eden meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Tedavi gören meslektaşlarıma acil şifalar temenni ediyorum. Meslek büyüklerimize sağlıklı günler ve uzun ömürler diliyorum.  Türkiye’nin gerçekten bir hukuk devleti olmasını diliyorum. Savunmanın sorunlarının bitmesini arzu ediyorum. Avukatlığın hak ettiği saygınlığa kavuştuğu günleri görebilmeyi temenni ediyorum. Hukukun, hukukun üstünlüğünün, insan haklarının, bağımsız ve siyasallıktan uzak, adil yargılanmanın, demokrasinin ve sağduyunun egemen olmasını diliyorum. Herkes için Adalet, Adalet için Avukat diyor,5 Nisan Avukatlar Günümüzü kutluyor, Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu ve şahsım adına hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

 

 

 

About Post Author