Per. May 28th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AYVACIK 3. DEVE GÜREŞLERİ FESTİVALİNDE PEHLİVANLARI BİNLERCE KİŞİ İZLEDİ

4 min read

Ayvacık Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve binlerce kişinin izlediği Ayvacık Deve Güreşleri Festivalinin bu yıl 3.sü düzenlendi.

Ayvacık Güreş Arenası’nda gerçekleşen etkinlikte Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden gelen 80 çift deve güreşti. Ayvacık Güreş Arenasında Ayvacık Belediyesi tarafından düzenlenen deve güreşlerine Çanakkale’nin yanı sıra, Balıkesir, Muğla, Aydın, Denizli, Antalya ve İzmir’den bölgenin ünlü develeri katılım sağladı. Havanında güzel olması nedeniyle deve güreşlerini binlerce kişi izledi.

Ayvacık Güreş Arenası’nda Ayvacık Belediyesi tarafından düzenlenen ve halka açık ücretsiz olarak gerçekleşen deve güreşlerine Çanakkale’nin yanı sıra, Balıkesir, Muğla, Aydın, Denizli, Antalya ve İzmir’den bölgenin ünlü develeri katılım sağladı. Alanı dolduran binlerce vatandaşın takip ettiği güreşlerde develer birbirlerine üstünlük sağlamaya çalıştı.

Güreşlerde başarı gösteren develerin sahiplerine müsabaka sonrasında kupa takdim edildi.

Etkinlikte konuşan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, deve güreşlerinin bir kültürel etkinlik olduğunu ifade ederek, bu tür etkinliklere sahip çıkmak adına güreşleri düzenlediklerini kaydetti.

Çok uzun yıllardır süre gelen ve geleneksel hale gelen deve güreşleri kültürünün muhakkak yaşatılması gerektiğini ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade eden Başkan Şahin, bir zaman sonra bu güreşlerin aranacak hale geleceğini söyledi.  Başkan Şahin konuşmasında şunları kaydetti.

“Deve güreşleri geleneksel kültürün bölgemizde bir parçasıdır. Kültürümüzü yaşatmak adına bu geleneğimizi sürdürüyoruz. Ayvacık’ta yıllar önce 2 bine yakın deve bulunuyordu. Şimdi ise git gide azalıyor. Şimdiki otellerin olduğu bölgede mağazalar vardı. Buradaki liman en önemli limanlardan biriydi. Anadolu’dan elde edilen palamut, meşe ve diğer bütün ürünler oraya getirilir buradan da tüm dünyaya gönderilirdi. Dışarıdan gelenlerde yol olmadığı için tabi bu taşımacılığı develer, katırlar ve eşekler tarafından yapılıyordu. Küçükken hatırlıyorum evimizin yakınında çeşme vardı oradan katar katar deve geçerdi. Şimdi ne deve kaldı ne kadar. O develerin üzerindeki işlemeleri, semerleri yapan insanlar kaldı mı? Kalmadı. Şimdi bu sanatları yapan bir iki yer kaldı. Onlarda bu deve güreşleri var diye ayakta kalıyor. Anadolu’nun dört bir yanından buraya gelen insanlar bu devecilik kültürünü güreş kültürünü yaşatmamızı istemektedirler. Biz bu tür kültürel etkinliklerde hem devecilik kültürümüzü yaşatmak adına faaliyet gösteriyor hem de bir kültür turizmi aracısı olan bu güreşler sayesinde ilçe ekonomimize katkı sağlıyoruz. Biz bu kültürel etkinliklerimizi, el sanatlarımızı kültürümüzü devam ettirmek durumundayız. Bakın belli bir süre sonra bu güreşleri arayacak durumda olacağız” dedi.

Şahin, bu seneki güreş festivali yapılması kararının belediye meclisinde zorlukla geçtiğine dikkat çekerek, “Buradaki kalabalıktan kimse korkmasın. Bu kalabalığı burada görmek istemeyenler de olabilir. Ama kültürel faaliyetlerimizin devamı ülkemiz için önemlidir ülkemiz için.

Geleneksel hale gelen güreşlerle ilçe ekonomisine de katkı sağlandığını vurgulayan Şahin, “Bugün buraya Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinden de yoğun katılım var, bu bizi sevindirdi. Kültür turizmi açısından da değerlendirdiğimiz bu etkinliklerin ilçemizi tanıtmak açısından da son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu vesile ile hepinize hoş geldiniz diyor, kazasız belasız güzel bir güreş olmasını yüce Allah’tan diliyorum” dedi.  

Güreşleri Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, AK Parti Ayvacık İlçe Başkanı Halil İbrahim Engin, AK Parti Ayvacık İl Genel Meclis Üyesi Turan Tumay ile onbine yakın güreşsever izledi.

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.