30 Eylül 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ayvacık ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Zeytin Şenliği Festivali yapıldı.

Ayvacık Atatürk Kültür Parkı’nda düzenlenen festivalde, ilçe genelindeki zeytinyağı üreticileri stant açarak ürünlerini sergiledi.

Festivalin ilk etkinliği Ayvacık Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Buradaki kahvaltının ardından Kaymakam Cevat çelik, Ayvacık Belediye Başkanı M.Ünal Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ ve diğer katılımcılar sembolik olarak Zeytin Hasadı gerçekleştirdi.

İlçe Merkezinde düzenlenen program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, burada yaptığı konuşmada, Ayvacık’ın zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu ve üreticinin ürünün de hak ettiği değeri görmesi gerekmekte olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“İlçemizde 50 bin ton zeytin ile 10 bin ton zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz zeytin şenliğinde üreticilerimiz ürünlerini sergiledi. Bu festivalimizi ulusal boyuta taşımamız gerekiyor. Zeytine sahip çıkıp, zeytinyağı üretimini artırarak, kaliteyi yükseltmek gerekiyor. Bu festivalle birlikte üreticinin de ürününü tanıtarak değerinin ve kalitesinin daha da farkına varılacaktır. Festivalimizde zeytin üreticileri için açılan stantlarda üreticilerimiz ürünlerini festivale gelen misafirlere tattırarak böylelikle ürünlerinin değerinin ve kalitesinin de yerinde anlaşıldığını ve ürünlerinin fiyatlarındaki artış için de mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Geçen yıl kilosu 15 lira civarında olan zeytinyağı, şenliğimizden sonra fiyatları da biraz olsun arttı. Geçen yıl verim de güzeldi. Zeytin festivalimizi her yıl büyüterek sürdürüyoruz. Zeytin şenliğimizi ulusal boyuta da taşımak istiyoruz. Şenliğimizde zeytinyağı tadım yarışması da gerçekleştiriyoruz. Zeytin ağacımız kutsal bir ağaçtır ve yaprak dökmez. Zeytin ağaçlarımız bize her zaman baharı yaşatır. İlçemiz sınırlarında 2 milyona yakın bir zeytin ağacımız var” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ ise Çanakkale’de 36 bin ton zeytinyağı üretimi yapıldığını söyledi.

Bunun Ayvacık ilçesindeki payının 10 bin ton civarında olduğunu anlatan Karadağ, “Bakıyoruz Ayvacık zeytinyağı üretiminde Çanakkale’nin üçte birini karşılıyor. Ayvacık zeytinyağı üretiminde önemli ilçelerimizden biridir. Bunun için bu ürünlerimizi piyasaya katma değeri yüksek bir biçimde sunmak gerekir.” diye konuştu.

Festival kapsamında yapılan yarışmada, katılım gösteren 78 üreticinin zeytinyağı, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü personelinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi.

Değerlendirme sonucunda birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın verildi.

Festivalde “zeytin” konulu düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de bisiklet ve altın hediye edildi.

Festival kapsamında müzik dinletisi yapıldı.

Geleneksel hale getirilerek her yıl yapılması planlanan Zeytin Şenliği Festivali Halk oyunları gösterisi ile de renkli görüntülere sahne oldu.