27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ayvacık’ta depremzedelere moral için düzenlenen deve güreşi kıran kırana ve festival havasında geçti.

Ayvacık Belediyesi Panayır Arenasında düzenlenen ve geleneksel hale gelen, Manisa, İzmir, Muğla, Aydın ve Çanakkale’den 186 devenin güreştiği ve İlçede 6 Şubat’ta yaşanan depremden etkilenen köylerdeki vatandaşların otobüslerle alana geldiği etkinliğe, yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Deve güreşlerini izleyen binlerce kişiye konuşan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin deve güreşlerinin Ege Bölgesi’ndeki turizm kentlerinin geleneksel kültürel etkinliklerinden biri olduğunu söyledi. Deve güreşlerini bölgede yaşanan depremden etkilenen depremzedelere moral olması adına düzenlediklerini ifade eden Şahin, “Bu güreşleri depremzedelere ve halkımıza moral olması adına düzenledik. Depremden zarar gören köylülerimiz de burada. Halkımızın biraz daha motivasyoyonu artsın ve stresten uzaklaşsın diye bugün bu organizasyonu yaptık” dedi.
Şahin konuşmasının devamında ; “Maalesef Ocak ayından beri depremlerden etkileniyoruz. Çok şükür can kaybımız yok. Bu bizi mutlu ediyor. Deprem insanları öldürmez. Çürük çarık yapılan binalar zarar verir. Yaşanan sarsıntılarda bizi yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘a, Başbakanımız Binali Yıldırım ‘a, milletvekillerimize, tüm belediye başkanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kupa Güreşlerinde develere kupaları, Milletvekili Ayhan Gider, Kaymakam Hakan Hakyemez, Belediye Başkanı M.Ünal Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Alaaddin Tekin tarafından verildi.

Baş Hakemliğini Muttalip Gemedere’nin yaptığı deve güreşi festivalinde Ayvacık’ta açılacak olan Sivil Havacılık Pilot Okulu öncesinde uçaklar gösteri uçuşu yaparak güreş severleri selamladılar.