18 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ayvacık’ta Kültür, Doğa, Turizm ve Spor Derneği Açıldı

Ayvacık Kültür, Doğa, Turizm ve Spor Derneği’nin açılışı gerçekleştirildi.

Ayvacık Belediyesi Atatürk Kültür Parkı’nda gerçekleştirilen açılışa, Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ile siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde gerçekleşen halk oyunları gösterisi izleyicilerden büyük alkış ve beğeni aldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Başkan Şahin, bu tür dernek ve kooperatiflerin kurulmasının Ayvacık için çok değerli olduğunu söyledi.

Başkan Şahin konuşmasında , “Derneğimizin adını arkadaşlarımız çok güzel koymuşlar. Kültür, doğa, turizm ve spor. Ayvacık’ta Turizm yok mu. Ayvacık’ta turizmin temelleri atıldı ve çok güzeli ve çok ahenklisi yapılacak. Bazen bize söylüyorlar “ Bölge bazı konularda geç kaldı” diye. Geç kaldı da boş kalmadı. Çok güzel insanlar katıldı aramıza. Hiçbir şey için geç kalınmış değildir. Bugünden itibaren yeni bir gün başlar turizmde. Yeni bir proje çerçevesinde, çok daha değişik sunumla, organizeler, halkla birlikte yapılabilir. Bu dernek Ayvacık’ta bir eksiklikti. Şimdi ben herkesi davet ediyorum. Gelsinler bu derneğe üye olsunlar. Turizm bizim lokomotifimizdir. Bakın hepsi iç içe. Turizm, kültür ve spor bunların hepsi iç içe olan şeyler. Birbirinden bağımsız düşünemeyiz ki bunları.

Ayvacık’ın 78 kilometre kıyısı var. İşte ençok göze batan nedir. Atalarımızın milattan önceki dönemlerde bize bıraktığı ören yerleridir. Peki kim gelip görebiliyor. Yoldan yüzlerce araba geçiyor. İşte birkaç tanesi giriyor. Esnafımız kaçından faydalanabiliyor. Bunları dile getirecek,  bunları halka daha çok açabilecek sadece yerel yönetimler değil, siyasi kurumlar değil. Bu sivil toplum kuruluşları da mücadele etmesi gerekiyor. Bu denek inşallah bu açığı kapatacak. Hep düşüncem şu. Dernekler kuruluyor. Bakın önemli. İddialı bir laf söylüyorum. Kooperatifler kuruluyor. Bir masa konuluyor içine. Bir başkan geliyor oturuyor oraya. Gelsin çaylar gitsin kahveler. Birde araba birde maaş. Yok öyle dava. İnşallah bu derneğimiz öyle olmayacak. Bakın yine söylüyorum derneğimizin üyelerine. Halkla birlikte el ele çalışın. Eksikliklerle bir yere varılmaz. Derneğimizin yapacağı çok şey var. Çünkü sıfırdan kurulmuş bir dernek. Ayvacık’ı çok iyi inceleyip bilen insanların içinde bulunup, onları, o güzellikleri halkla tanıştırmak. Doğa diyoruz. Doğa o kadar güzel şeyler sunmuş ki bize. Denizimiz hemen kenarımızda. Biz 17 kilometre içerideyiz. Bunu çok iyi işlemek lazım. Ayvacık bu güne kadar Türkiye’de bilinip yanına  bir yer değildi. Ama Asspos dediğiniz zaman dünyanın büyük bir bölümü tanır. Ayvacık’ın ismi hep geride kaldı. Bizim değerlerimiz Ayvacık ile birlikte kullanılmalı. Ayvacık Assos, Ayvacık Apollon Simintheion gibi. Biz bir mücadele verdik Sadece isimlede olmuyor bu işler. Geçenlerde Ankara’ya gittiğimizde sayın Başbakanımıza söyledik. Sayın Başbakanımıza sözünü hatırlattık ve bir uçağımıza Ayvacık ismini vermiş ve ben Ayvacık’a gelmeden fotoğrafını çekip gönderdi bana.

İşte bunları dernekler ve kooperatifler olarak yapmakta da çok fayda var. Çok yarar görürüz. İşte bugün burada halk oyunları oynayan ekibimiz. Hep bu çalışmaların eseri. Spor diyoruz. Spor yapacak salonumuz yoktu. Allah’a şükür şuanda 3 tane spor salonumuz var. Sporcularımız Çanakkale il birincisi olarak Türkiye finallerine gittiler ve 6 takımın arasına kaldılar. Ben buradan Halk oyunları ekibimiz, sporcularımız ve öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum. Ama çoğumuzun bunlardan haberi yok. İnşallah kurulan derneğimizle bunlarda yayılacak. Spora olan ilgimizi ve desteğimizi da arttırmamız lazım. Sporcularımızın desteğe ve ilgiye ihtiyacı var.

İşte kültürel faaliyetler, sportif faaliyetler, turizm faaliyetleri ve doğa bilincini de elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz. Biz doğa konusunda başarılıyız. Çarpık yapılaşmaya ve doğamızın katledilmesine izin vermedik, göz yummadık izin de vermeyeceğiz. İnşallah Ayvacık’ta böyle yığın yapı olmayacak. Doğasıyla, mantıklı çalışmalarıyla, planlarıyla gelişmiş bir Ayvacık olacak.

Ayvacık artık eski Ayvacık değil bunu iyi bilin. Ayvacık kendi ayakları üzerinde duran Türkiye’de hatta Avrupa’da ses getiren bir Ayvacık. Derneğimiz hayırlı olsun emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor başarılı çalışmalar diliyorum” dedi.

Başkan Şahin’in konuşmasından sonra derneğin açılışı kurdela kesimi ile yapıldı.

Dernek Başkanı Hasan Sezer’da yaptığı açıklamada, “Bugün derneğimizi açtık. Tüm Ayvacık’lılara ve herkese hayırlı olmasını diliyoruz. Bu dernekte arkadaşlarımızla birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum ben. Bir ekibiz ve bu ekiple turizmi, kültürümüzü, doğayı ve sporu herkese tanıtmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

 

About Post Author