27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ayvacık Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından öğrenme şenliği düzenlendi.

Atatürk Kültür Parkı’nda düzenlenen şenlikte, Ayvacık Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan ebru sanatı, teknoloji, seramik yapımı, işaret dili, giyim, keçe yapımı, gastronomi, aile eğitimi ve alüminyum kabarma kurslarının tanıtımı, uygulamalı olarak yapıldı.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada, şenliğin amacının, vatandaşların stantlardaki eğitimleri görerek, kendilerini denemek ve öğrenme isteğini arttırmak olduğunu söyledi.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ise hayata geçirilen öğrenme şenliği ile toplumda farkındalık oluşturulacağına dikkat çekerek, bir işi yaparak öğrenmek farkındalıktır. Yaptığınız işten sanat çıkar. Öğrenmenin yaşı yoktur ama öğreticileri de kaybetmemelidir. İnanın bir çocuğun eğitimi anaokulundan başlar, daha sonra ilkokuldan, ortaöğretim, lise ve üniversite olarak devam eder. Çocuğun okulu zordur deriz. Halkın eğitimi daha zordur. Hepimiz bir halkız. Ayvacık merkez nüfusu 9 bin, köylerle beraber 35 bin. Bugün burada yapılan şenliğe katılımın az olması ise beni üzüyor. Halkımızın buradaki etkinliğe ilgisi az.
“İnsanlar eski yıllardan bu yana görerek ve uygulamalı olarak bir şeyler öğrenirdi, şimdi ise bilgisayarlardan telefonlardan insanlar bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. Teknolojinin tabi ki etkisi büyük ama görerek, bakarak öğrenmek de önemli. Bakın bizim Ayvacık’ın bir değeri var. Geleneksel el sanatlarından halıcılık. Burada bu halıcılık bu zamana kadar aile bireylerinin birbirini görerek, bakarak öğrendiği bir sanat olarak günümüze ulaştı. Öğrenmenin değişik özellikleri olduğunu buradan görüyoruz. Bu etkinliği düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Şenliğe, Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez, AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, İl Genel Meclis Üyesi Turan Tumay, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.