21 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bakan Eroğlu, 274 Milyon TL Değerindeki 11 Tesisin Temelini Attı

Bakan Eroğlu, 274 Milyon TL Değerindeki 11 Tesisin Temelini Attı

 

05082016_6_0001

 

 

Cumhuriyet Meydanı’nda, “DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılış töreni ile Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtım Töreni” düzenlendi. 

 

 

Bakan Eroğlu, buradaki konuşmasında, milletin 15 Temmuz’da tarihin en alçak, en kanlı, en kalleş darbe girişimiyle muhatap olduğunu söyledi.

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çanakkale Valiliği ile AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı ziyaretinin ardından Cumhuriyet meydanında 274 milyon lira değerindeki 11 tesisin temelini attıktan sonra 2 tesisin de açılışını yaptı.

 

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılış törenine Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür GökhanÇanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Mithat Kemal Algül, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çanakkale‘de 13 dev tesisisin temelini atma ve açılışını gerçekleştirmek için bulunduklarını söyledi. 274 milyon liralık yatırımdan bahseden Bakan Eroğlu, “Gördüğünüz gibi bu da 274 milyon lira eski para ile 274 trilyon. Çokal Barajı Tekirdağ‘da Gelibolu Yarımadasındaki bütün köylere, ilçelere su verecek. Aynı zamanda Evreşe ve Kavak Ovası’nın bütün verimli topraklarını sulayacak olan muhteşem bir baraj. İnşallah bu tesislerin temelini atacağız. Bitiş tarihi ve saatini de sizin önünüzde Müteahhitle pazarlık ederek imzalayacağız” diyerek diğer yatırımlar hakkında bilgi verdi.

 

 

 

05082016_6_0002

 

 

 

Cumhuriyet Meydanı’nda, “DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılış töreni ile Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtım Töreni” düzenlendi. Bakan Eroğlu, buradaki konuşmasında, milletin 15 Temmuz’da tarihin en alçak, en kanlı, en kalleş darbe girişimiyle muhatap olduğunu söyledi.

 

Türk milletinin kahraman bir millet olduğunu, kendisinin de bu kahraman milletin bir ferdi olmaktan dolayı büyük gurur duyduğunu belirten Eroğlu, “Bu hain, alçak, kökü dışarıda, tarihimizin en kanlı darbe girişiminde kahraman milletimiz büyük cesaret gösterdi. Cumhurbaşkanımızın dirayeti, Bakanlar Kurulumuz, Başbakanımızın ve tüm siyasi partilerin kararlılığı, tabi ki emniyet teşkilatımızın, çok cüzi, yüzde 1,5’luk olan asker elbisesine bürünmüş teröristler dışındaki kahraman askerimizin gayretiyle, bütün milletin el birliğiyle darbe girişimi püskürtülmüştür.” diye konuştu. 

 

Eroğlu, darbecilerin akıllarını, tamamen dışarıya, “Pensilvanya’nın ötesindeki o zata” sattığını dile getirip, şöyle konuştu: 

 

“Bu darbe girişiminin gayesi, Türkiye‘yi bölmek, parçalamak, milleti yok etmekti. Bu sadece hükümete karşı bir darbe girişimi değildir. Bütün milleti, özellikle tamamen yok etme şeklinde çok alçak, hain bir darbe girişimiydi. Düşünebiliyor musunuz? TBMM bombalanıyor. Kahraman ordumuzun orada özel kuvvetleri, bir takım kışlaları bombalanıyor. Cumhurbaşkanımızın bulunduğu külliye, Cumhurbaşkanı milleti temsil ediyor, Başkomutan orası bombalanıyor. Milletin üzerine helikopterden ateş ediliyor, bombalar yağdırılıyor. Allah bu milleti korudu. Ben buraya sizlere teşekkür etmek için geldim.”

 

Pek çok mitinge gittiğini, milletteki cesareti, kahramanlığı gördüğünü anlatan Eroğlu, şunları söyledi: 

 

“Ve diyorum ki her yere, tüm dünyaya, muhatap tüm bakanlara gururla mektup yazdım. Bizim milletimiz kahraman bir millettir, darbeye geçit vermez. Nasıl ki Çanakkale geçilmez, dolayısıyla darbeye de geçit yok kardeşim. 239 vatan evladı bu bayrak, vatan için, vatan parçalanmasın, bölünmesin diye canları seve seve feda ettiler. Allah onlardan razı olsun. Onlar şehittir, şehitler ölmez. Bu ikinci bir istiklal mücadelesidir. İkinci bir istiklal zaferidir. Dolayısıyla milletimiz istiklali, istikbali için canlarını seve seve feda, göğüslerini siper etmiş. O bakımdan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum.”

 

05082016_6_0003

 

“Bu darbe girişiminin arkasında bazı ülkeler var”

 

Eroğlu, inadına Türkiye‘yi daha da ileriye taşımak için çaba gösterdiklerine işaret ederek, “Bu darbe girişiminin arkasında bazı ülkeler var. Kökü dışarıda, öbürleri maşa. Bu böyle biline. Neden? ‘Türkiye artık çok oluyor, Türkiye‘nin önünü keselim, parçalayalım, bölelim.’ Türkiye çünkü büyük kahraman bir millet.” ifadesini kullandı. Daha çok çalışacaklarını, gayret edeceklerini vurgulayan Eroğlu, şöyle dedi: 

 

“Çünkü bunlar dedi ki ‘darbede hüsrana uğradık. Milletin tankların üzerine çıkacağını, göğüsünü siper edeceğini bilemedik.’ Dolayısıyla hüsrana uğradılar. ‘Nasıl oldu bu diyorlar’, diğer milletler hayret ediyor. Ne kahraman bir millet. Dolayısıyla bunu hesap edemediler. Dediler ki ‘bir de ekonomik kriz çıkaralım.’ Ama milletimiz milyarlarca dolarını bozdurdu, ekonomik darbeye karşı onlara büyük bir darbe vurdu. Milletim ne büyük, ne kahraman millet. İşte millet bu. Biz de dedik ki Orman ve Su İşleri Bakanlığıolarak 2 vardiya çalışıyorduk, şimdi arkadaşları topladık hepsi söz verdi bundan böyle 3 vardiya çalışacağız. Çok hızlı yatırımlar yapacağız. Bu millete ne yapılsa azdır.” 

 

Eroğlu, dünya tarihine bakıldığında büyük hedefi olan milletlerin yükseldiğinin görüldüğüne dikkati çekerek, “Hedefi olmayanlar tarih sahnesinden silinir. Bizim milletimizin de büyük hedefleri var. İnşallah bu hedefleri gerçekleştireceğiz. Darbe girişimine karşı 79 milyon vatan evladı bir ve bütün oldu. Bütün partiler, her türlü anlayışa sahip insanlar hepsi bir araya geldi.” diye konuştu.

 

Törene katılan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Çanakkale‘nin her alanda iddiası bulunan farklı bir şehir olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

 

 

05082016_6_0004

 

“Derdimiz şu, Çanakkalemizin neresinde tarım imkanı varsa oraya su götürmek. O yüzden ben böyle özel günlerde, uluslararası sıkıntı yaşadığımız günlerde, hiçbir şey olmamışcasına gelip yatırım yapan, toplumuyla, idarecisiyle, milletiyle beraber yol yürüyen başta sayın bakanımız olmak üzere tüm bakanlarımızı kutluyorum. İnşallah birliğimize, beraberliğimize bu tür toplantıların, açılışların ayrı bir etkisi olacağını düşünüyorum.”

“274 milyon liralık yatırım”

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, 274 milyon lira değerinde 11 tesisin temelini attı, 2 tesisin açılışını gerçekleştirdi.

 

Temeli atılan tesislerin müteahhitlerinden yatırımların belirlenen tarihte tamamlanması için söz alan Eroğlu, tesislerin gecikmesi durumunda söz konusu müteahhitlerden okul yaptırmalarını istedi.

 

Öte yandan, Bakan Eroğlu tören sırasında yanına gelen biri engelli 2 çocukla yakından ilgilendi, onlara su verdi, bayrak ve çiçek hediye etti.

 

Konuşmasının ardından Bakan Veysel Eroğlu, protokol üyeleri ile 11 tesisin temelini attı ve 2 tesisin açılışını yaptı. Toplu temel atma ve açılış töreni orman köylülerine kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları dağıtım töreni ile sona erdi.

 

Meydandaki programın ardından Bakan Veysel Eroğlu, beraberindekilerle İskele Meydanı’ndaki demokrasi nöbetinde vatandaşlar ile buluştu.

 

 

05082016_6_0005

 

05082016_6_0007

 

05082016_6_0008

 

05082016_6_0009

 

05082016_6_0006

 

05082016_6_0010