29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bakan Fidan : “Bölgedeki Gerginlik Artıyor”

Bakan Fidan : “Bölgedeki Gerginlik Artıyor”

Bakan Fidan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi  Varhelyi ile görüşmesinin ardından ortak basın açıklamasında bulundu.

Bakan Fidan’ın Amerika’nın desteklediği YPG’nin Arap topraklarını işgal ederek bölgedeki gerginliği artırdığına dikkat çekti. Bu durumun Kürtlerle Araplar arasında olumsuz sonuçlara yol açabileceğine vurgulayarak;

 “Herkesin Bulundukları Yerde Yaşaması Önemli”

Bakan Fidan “Kimsenin toprağından sürülmemesi ve başkasının boyunduruğuna girmemesi. Yani Arapların, Türkmenlerin, Kürtlerin herkesin bulundukları yerde yaşaması önemli. Fakat, Amerikan destekli YPG’nin Arap topraklarını işgal ederek, özellikle onları boyunduruk altına alması neticesinde, yani uzun zaman önce biz bu türden girişimlerin başlayacağını öngörüyorduk. Bunlar maalesef uzun süreli iki toplum arasında kan davasına dönüşecek sonuçları da beraberinde getirmekte. YPG terörü, PKK terörü bir gün ortadan kalkacak ama hem Amerika’nın hem YPG’nin hep beraber Kürtlerle Araplar arasına ektikleri fitne tohumlarının tedavisi, rehabilitasyonu uzun yıllar alacak.

Biz buradan tekrar sesleniyoruz, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ne ve diğer ilgili devletlere: ‘Bölgede özellikle Arapların YPG eliyle baskı altına alınması politikasına son verilmeli. YPG terörünün bölgede meşru bir güçmüş gibi gösterilmesi ve bunun bir baskı aracı haline dönüştürülmesi artık bir son bulmalı. Yani bu son bulma eğer olmazsa (Deyrizor’da) bu gördüğümüz çatışmalar sadece bir başlangıç. Yani bölgemiz için daha tehlikeli senaryoların olmasını öngörmek kaçınılmaz. Biz hem sınır güvenliğimizle ilgili hem dost unsurlarımızın güvenliğiyle her türlü tedbiri alıyoruz. Orada bir sıkıntımız yok. Sadece oradaki çatışmaları şu anda yakından takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

About Post Author