21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bakan Fidan ve Sergey Lavrov’dan Ortak Basın Açıklaması

Bakan Fidan ve Sergey Lavrov’dan Ortak Basın Açıklaması

Rusya’nın başkenti Moskova’ya resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temaslarına başladı. Fidan, Dışişleri Bakanlığı binasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

Bakanlar görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında ilk sözü alan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Güncel bölgesel konular hakkında ayrıntılı değerlendirme yaptık. Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi konuşuldu. Ankara ve Şam’ın diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesi için atılacak ek adımlar konuşuldu.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi de değerlendirildi. Ermenistan-Azerbaycan-Rusya arasında varılan anlaşmalara göre çatışma sonrası yeniden yapılanma söz konusuydu. Türkiye bu konuda pozitif bir rol oynuyor.

Ukrayna’daki son durumu da ele aldık. 18 Temmuz’da Karadeniz girişimi kapsamında çalışmalar durduruldu biliyorsunuz. Putin net ifade etti, tedbirler alacağız dedi. Yerine getirilmemiş hükümlerin yerine getirilmesini istiyoruz dedi. Konuşmaların somut karara dönüşmesi durumunda Karadeniz girişimini ele almaya hazır olacağız. BM’nin girişimlerini takdir ediyoruz.

1 milyon tahıl Rusya- Türkiye- Katar programı kapsamında ihtiyaç sahibine ulaşacaktır. Katar’lı meslektaşlarımızla mali açıdan bu girişime katılmak istiyor

Türkiye’nin dış politika yaklaşımını takdirle karşılıyoruz. Batılı ülkeler şüphe altında bırakmak istiyor. Bu kapsamda bizler yapıcı olarak eşit partner olarak çalışmaların karşılıklı olarak faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Aynı zamanda Rus enerji kaynakları konusunda uzun vadeli tedarikler ve indirimler yapıyoruz.”

”Rus Dostlarımızın Gösterdiği Dayanışma İçin Şükranlarımı Sunuyorum”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise  “Deprem sonrasında Rus dostlarımızın gösterdiği dayanışma için şükranlarımı sunuyorum. Rusya ile ilişkilerimizin köklü bir geçmişi var. İkili ve bölgesel meselelerde daima temas halindeyiz. Diyaloğumuz bölgemiz açısından kritik önem taşımakta.” sözleri ile başladığı konuşmasına:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ve Putin arasındaki dostluk ilişkilerimizde kritik bir rol oynuyor. Karadeniz girişiminin canlandırılması gündemimizin üst sıralarında yer aldı. Rusya’nın kendi tahıl ve gübrenin ihracatına ilişkin talebi var, bunun önemini tekrar vurguladık.

Savaşın gidişatı da gündemimizde önemli yer tuttu. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi ‘savaşın kazananı, adil girişimin kaybedeni olmaz’. Bölgemizde kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesini istiyoruz. Bugün ellimizden gelen desteği vereceğimizi teyit ettim. Kolaylaştırıcı ve arabulucu rolümüzün devam ettiğini söyledim.

Cumhurbaşkanlarımız yakın zamanda Soçi’de bir araya gelecek. Bu görüşme liderlerimizin görüşmesine bir hazırlık niteliğindeydi. Genel bir değerlendirme yaptık.

İşbirliğimizi ilerletmek için neler yapabileceğimizi ele aldık. Ülkelerimiz açısından önem taşıyan Suriye, Afrika, Kafkasya’daki perspektiflerimizi karşılaştırdık. Yarın Sayın Şoygu ile bir araya geleceğim.” diyerek son verdi.

About Post Author